Kraków

Blokowali krajową "4", bo chcą zapłaty za budowę A4

Kraków

Aktualizacja:

Ponad pięć godzin zablokowana była droga krajowa nr 4 w Łańcucie (Podkarpackie). Protest zorganizowali podwykonawcy, którzy domagali się zapłaty za budowę autostrady A4.

Przed godz. 17.00 Anna Klee z zespołu prasowego podkarpackiej policji poinformowała, że nie ma już utrudnień w ruchu. Protestujący przedsiębiorcy blokowali wcześniej oba pasy ruchu samochodami ciężarowymi. Policja kierowała samochody osobowe i ciężarowe na objazdy.

Opóźnienia w budowie

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o zerwaniu kontraktu na budowę tego fragmentu trasy z firmą Polimex-Mostostal. Powodem były opóźnienia w budowie.

Jak mówi rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, przedsiębiorcy poszkodowani przez Polimex-Mostostal mogą już zgłaszać w oddziale swoje roszczenia. - Umożliwi to wszystkim uprawnionym przedsiębiorcom odzyskanie niezapłaconych przez Polimex należności za prace wykonane i odebrane - dodaje.

Zaległe wypłaty

Jak zaznaczyła Rarus, dotychczas oddział wypłacił już ponad 214 mln zł podwykonawcom i przedsiębiorcom, którzy nie uzyskali zapłaty od Polimeksu.

- W ramach tzw. solidarnej płatności wypłacono podwykonawcom na tym odcinku A4 ponad 77,7 mln zł. Natomiast przedsiębiorcom – usługodawcom i dostawcom - w ramach tzw. dyspozycji zapłaty - prawie 129 mln zł. Obecnie oddział ma tzw. solidarnych płatności wymagalnych na sumę ok. 10 mln, a także wystąpienia przedsiębiorców, którym główny wykonawca nie zapłacił za wykonane roboty na łączną kwotę ok. 6 mln zł. Płatności te będziemy sukcesywnie realizować - dodaje Rarus.

Miała być na Euro 2012

Budowany przez Polimex-Mostostal odcinek A4 z Rzeszowa do Jarosławia, podobnie jak cała autostrada A4, miał być gotowy przed Euro 2012. GDDKiA szacuje, że droga jest gotowa w ok. 70 proc. Umowa na kwotę 2,1 mld zł została podpisana w 2010 r.

Autostrada A4 biegnie od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in.: Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wyniesie ok. 670 km.

Protestujący zablokowali drogę krajową nr 4 w Łańcucie:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały.

Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: koko/kwoj / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Pozostałe wiadomości