Wybory samorządowe Katowice 2024. Kandydaci na prezydenta

Źródło:
tvn24.pl
Wybory samorządowe pierwszym testem nowej władzy
Wybory samorządowe pierwszym testem nowej władzyTVN24
wideo 2/5
Wybory samorządowe pierwszym testem nowej władzyTVN24

W poprzednich wyborach obecnego prezydenta Katowic Marcina Krupę poparło Prawo i Sprawiedliwość i jednocześnie SLD. Teraz popiera go Platforma Obywatelska i... także lewica. Prawo i Sprawiedliwość wystawiło Leszka Piechotę, który wcześniej był samorządowcem i senatorem PO. Za Dawidem Durałem, kandydatem Polski 2050 - stoi partia Razem i mieszkańcy walczący z deweloperami. O kandydacie Konfederacji Jacku Budnioku wiadomo tylko tyle, że chce budować metro.

Krupa 30 stycznia ogłosił, że będzie ubiegał się o trzecią kadencję. Już następnego dnia wydał zarządzenie, na których obiektach miejskich można wieszać plakaty i hasła wyborcze. Wyznaczył do tego 107 słupów ogłoszeniowych. Zabronione jest jednocześnie oplakatowywanie słupów oświetleniowych i telekomunikacyjnych, wiat przystankowych, z wyjątkiem płatnych gablot reklamowych, terenów zielonych, ścian i ogrodzeń budynków, zwłaszcza tych związanych z kulturą, sportem i zdrowiem.

Prezydent wyjaśnił, że chodzi o niezaśmiecanie miasta. – Rządzi w mieście od 9 lat i dotąd nie mamy uchwały krajobrazowej, która porządkowałaby sprawę reklam – wytyka mu katowicki radny Dawid Durał, jeden z trzech rywali Krupy do stołka prezydenta.

Durał twierdzi, że Krupa ogranicza możliwość promowania się kandydatom, podczas gdy sam od wielu miesięcy prowadzi agitację za pieniądze z budżetu miasta. I że to jest główny powód wprowadzenia wziętej w cudzysłów "uchwały krajobrazowej".

Autopromocja

Krupa w praktyce zaczął kampanię daleko zanim był znany termin wyborów. Twarz prezydenta firmowała różne miejskie akcje promocyjne. Na przykład, że „jesień to czas porządków, również tych prowadzonych na terenie ogródków działkowych”. Ulotki z takim hasłem i zdjęciem prezydenta dostawali działkowcy wraz z workami na odpady zielone.

Za kampanię wizerunkową na koszt miasta punktowały Krupę w mediach społecznościowych lokalne organizacje pozarządowe. "Zaczęło się po 15 października, gdy z billboardów w całym mieście Prezydent Miasta gratulował wysokiej frekwencji w wyborach parlamentarnych" – pisał "Zielony Burowiec".

Marcin Krupa na autobusacharchiwum prywatne

"Billboardy zachęcające do zameldowania się w Katowicach (z Marcinem Krupą); plakaty opowiadające o inwestycjach, które inspirują (z Marcinem Krupą), autobusy z zaproszeniem na katowickie baseny (od Marcina Krupy)" – wyliczali "Mieszkańcy dla Katowic".

Na początku lutego do skrzynek pocztowych katowiczan trafiła gazetka o tytule „Rozliczamy Krupę”. Podtytuł: czy prezydent wywiązał się ze złożonych obietnic. 16 stron i same dokonania. Ani słowa krytyki.

Gazetka Rozliczamy Krupę - laurka prezydenta Katowicarchiwum prywatne

Tę laurkę Krupy wydało Stowarzyszenie Forum Katowic, którego prezesem jest Jacek Szymik-Kozaczko, jednocześnie prezes pijarowskiej spółki miejskiej Katowicka Agencja Wydawnicza. W jej zarządzie zasiadają czterej radni ugrupowania prezydenta Katowic, w tym kandydujący ponownie Adam Skowron, jeden z dyrektorów KAW, obecnie także rzecznik prasowy komitetu wyborczego Krupy.

W promocję prezydenta miasta wciągnięto szkoły. W podstawówce numer 65 wiszą ogłoszenia, że prezydent Marcin Krupa zaprasza seniorów na wycieczkę do Ostrawy 8 marca. Zapisy przyjmuje emerytowana nauczycielka tej szkoły Iwona Ponikło, kandydatka ugrupowania Krupy do rady miasta.

26 lutego, czyli już po oficjalnym stracie w wyborach, Krupa opublikował na swoim profilu facebookowym relację z rozgrywek szachowych w szkole podstawowej numer 1. Na zdjęciach szachy, Krupa i twarze uczniów.

- Cieszę się niezmiernie, że moi uczniowie mogli uczestniczyć w tak ciekawym projekcie – napisała pod postem dyrektorka szkoły podstawowej numer 1 Iwona Brzezińska, która także startuje na radną z ugrupowania Krupy.

- Jedna z obecnych arcymistrzyń przyznała, że Katowice to świetne miejsce dla szachowej społeczności- napisał Adam Skowron z KAW.

- Czy uzyskał Pan zgodę na publikację zdjęć dzieci na profilu o charakterze politycznym? – zapytała prezydenta w komentarzu matka jednego z dzieci, które znalazły się na zdjęciach. - Jedyne na co ja jako matka wyrażałam zgodę to publikacja wizerunku dziecka na social mediach szkolnych – dodała, zapowiadając w rozmowie z nami kroki prawne przeciwko prezydentowi.

Pytany o sprawę Skowron nie umiał nam odpowiedzieć, na co rodzice wyrażali zgody.

Krupa dotąd nie zareagował. 2 marca pojawił się w kolejnych szkołach. Tym razem na turnieju piłki nożnej.

Obietnice

- Jestem skłonny do współpracy ponad podziałami partyjnymi, by doprowadzić do budowy Centrum Nauki z prawdziwego zdarzenia – mówił Krupa w 2014 roku, gdy pierwszy raz ubiegał się o fotel prezydenta stolicy Śląska.

Miał już za sobą ośmioletni staż w radzie miejskiej i czteroletni na stołku zastępcy prezydenta Piotra Uszoka, który rządził Katowicami nieprzerwanie od 1998 roku i namaścił Krupę na swego następcę. W ten sposób Forum Samorządowe - ugrupowanie, które stworzył Uszok, a dzisiaj prowadzi Krupa - rządzi stolicą Śląska 25 lat.

Tak Marcin Krupa cieszył się z wygranej w 2014 roku
Marcin Krupa, prezydent Katowic (wideo archiwalne)26.04 | - Poparcie cieszy i zobowiązuje do ciężkiej pracy – mówił po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów Marcin Krupa.tvn24

Centrum Nauki to było oczko w głowie Krupy, z wykształcenia doktora nauk technicznych. Marszałek śląski wspólnie z prezydentem Chorzowa chcieli postawić taką placówkę za 100 milionów złotych. Krupa nazwał ich pomysł „protezą”. Domagał się od państwa 400 milionów na budowę i potem pieniędzy na utrzymanie, „bo nie jesteśmy gorsi od Warszawy”. Chciał mieć w Katowicach drugie Centrum Nauki Kopernik.

Rok po wyborach 2018, kiedy Krupę poparł PiS, prezydent podpisał list intencyjny w sprawie budowy Centrum Nauki i przy okazji Centrum Himalaizmu w Katowicach. Po stronie rządowej sygnatariuszem był sam premier Mateusz Morawiecki.

- Nasza dotychczasowa, bardzo dobra współpraca pokazuje, że pan premier Mateusz Morawiecki dotrzymuje danego słowa – a z efektów współpracy rządu i samorządu korzystają mieszkańcy – mówił wtedy prezydent Katowic, podając jako jeden z przykładów budowę pięciuset lokali w ramach programu Mieszkanie Plus w dzielnicy Nikiszowiec.

Ale po wyborach parlamentarnych w 2019, w których z Katowic z doskonałym wynikiem do Sejmu dostał się Mateusz Morawiecki, o obu inwestycjach zrobiło się cicho. Centrum Himalaizmu Krupa miało być gotowe w 2023 roku, wedle nowych celów będzie w 2026.

Centrum Nauki przekształciło się w tak zwaną miękką inwestycję – Program naukowy dla Śląska. Mówiąc prosto, budynku na wzór warszawski nie będzie, będą badania naukowe w istniejących śląskich uczelniach. List intencyjny w tej sprawie Krupa podpisał 24 stycznia 2024 już z nową władzą - prócz przedstawicieli uczelni sygnatariuszem był minister nauki.

Brak opozycji z korzyścią dla mieszkańców?

Do której partii Kurpie bliżej, PiS czy PO?

Durał nazywa go konserwatystą. W 2017 roku głosował przeciwko finansowaniu przez miasto programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Niespecjalnie też walczył, gdy pisowski wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w imię dekomunizacji zmienił nazwę centralnego miejsca w Katowicach z Placu Wilhelma Szewczyka na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich. W mieście wybuchły protesty, bo Szewczyk, któremu IPN wytknął współpracę z reżimem, w pamięci Ślązaków zapisał się jako zasłużony pisarz. Inicjatorem wyjścia na ulicę w obronie Szewczyka był teolog i pisarz Jarosław Makowski, katowicki radny z PO. Mówił dziennikarzom: - Tchórzem okazał się prezydent Katowic Marcin Krupa, który najpierw chciał się odwoływać, a potem, gdy przyłożono mu PiS-owski karabin do głowy, zmienił zdanie.

Krupa zapowiadał wprawdzie skargę do sądu administracyjnego, ale nigdy jej nie wysłał.

16.12.2017 | "Krzywda dla nich, nie dla Szewczyka". Protestują przeciwko decyzji wojewody
16.12.2017 | "Krzywda dla nich, nie dla Szewczyka". Protestują przeciwko decyzji wojewody"Plac Szewczyka, nie Kaczyńskich" - pod takim hasłem w centrum Katowic protestowało kilkaset osób. Nie zgadzają się z decyzją śląskiego wojewody, który z zaskoczenia i bez konsultacji z mieszkańcami zmienił nazwę placu Wilhelma Szewczyka na plac imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Inni wojewodowie działają podobnie.Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W połowie 2022 nastąpiła wyraźna zmiana. Krupa został jednym ze śląskich liderów Ruchu Samorządowego "Tak dla Polski", krytykującego pisowski rząd. Wreszcie w wyborach do Senatu w 2023 roku publicznie poparł Pakt senacki, nieformalne porozumienie partii opozycyjnych.

Sojusz Forum Samorządowego Krupy z PiS oficjalnie rozpadł się w grudniu 2023, co przypieczętowano wymianą na stołu wiceprezydenta Katowic. Marcina Skibę z PiS zastąpił dawny wróg Krupy, związany z PO teolog i wojewódzki radny, konkurent Krupy w wyborach 2019 Jarosław Makowski.

"Kochanka stała się żoną" – skomentował koalicję Krupy z KO Dawid Durał.

Po tej zmianie ze Skibą rozmawiał dziennikarz Marcin Zasada na antenie Radia Piekary, który zauważył, że przez kilkanaście miesięcy opozycję w radzie tworzył jeden radny - Durał. PIS i PO było tak samo mało krytyczne dla ugrupowania Krupy.

- To jest swoiste DNA tego miasta - odpowiedział Skiba, który był wiceprezydentem dwie kadencje. - Jeśli popatrzymy na historię miasta, niemal od początku, jak czytamy różne kroniki, to tutaj zawsze tak było. Należy być w pewien sposób wdzięcznym, że ten dobry klimat do współpracy jest utrzymywany, z korzyścią dla mieszkańców.

Kto za nimi stoi?

47-letniego Krupę popierają duże partie, ale też śmietanka towarzyska Katowic. Pierwszą konwencję 17 lutego prowadził mu dyrektor katowickiego Teatru Korez Mirosław Neinert. W komitecie poparcia znaleźli się między innymi: eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony, prezes Izby Gospodarczej i Małej Przedsiębiorczości w Katowicach Jan Klimek, kanclerz katowickiej loży Business Centre Club Eugeniusz Budniok. Są tam sportowcy: Czesław Lang - kolarz, wicemistrz olimpijski, organizator Tour de Pologne, Jarosław i Marcin Szejowie - utytułowani rajdowcy, Karolina Koch - trenerka GKS, mistrzyni Polski w piłce nożnej. Są też ludzie nauki i kultury: prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrygentka, kompozytorka i dyrektorka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Bartłomiej Szopiński, pianista bluesowy, Artur Rojek, wokalista, organizator Off Festivalu, Adam Godziek, organizator festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

Wreszcie Lech Majewski, reżyser i członek Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Umiejętności, który tak przemawiał na konwencji: - Z Katowic zrobiło się światowe miasto. Kiedy odwiedzili mnie Hans Zimmer czy John Malkovich byli zachwyceni Katowicami. Klimatem, kulturą, hotelami, barami i przede wszystkim ludźmi. Czuli się tu dobrze i bezpiecznie.

A kto stoi za Durałem?

Krupa mówił w Radiu Piekary, że Durał ze wszystkimi się kłóci. To jeden z najaktywniejszych katowickich radnych opozycyjnych. Złożył najwięcej interpelacji. 41-letni politolog, pedagog, strażak ochotnik, gdy w 2018 roku dostał się do katowickiej rady miasta, był w szeregach Nowoczesnej, która tworzyła komitet z Koalicją Obywatelską. Rok później Durał odszedł z Nowoczesnej i wystąpił z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Narzekał, że wszystkie propozycje opozycji są odrzucane, że koledzy przychodzą na komisje nieprzygotowani, że rzadko się spotykają i rozmawiają. – Decyzje podejmowane są przy krótkim stole – powtarzał wielokrotnie w mediach.

Radny Dawid Durał jest strażakiem ochotnikiemarchiwum prywatne

Z początku był niezrzeszony. Reprezentował środowisko byłego sędziego Jarosława Gwizdaka Prawo do Katowic, które w wyborach 2018 roku nie zdołało wejść do samorządu i współpracował ze stowarzyszeniem Mieszkańcy dla Katowic.

W listopadzie 2021 roku jako jedyny radny głosował przeciwko podwyżkom diet. 27 pozostałych radnych, w tym z Forum Samorządowego, Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, podniosło sobie uposażenie do najwyższego możliwego poziomu.

W maju 2022 dołączył do partii Polska 2050, co skwitował na briefingu: - Zawsze byłem radnym mieszkańców, a nie radnym polityków i tę rolę chciałbym kontynuować w ruchu.

Prócz partii Hołowni, popierają go Ruch Autonomii Śląska, Partia Razem i stowarzyszenie KATO-protest, koalicja kilkunastu ruchów miejskich, skupionych pod hasłem „Katowice dla mieszkańców, nie dla deweloperów”. To aktywiści z różnych katowickich dzielnic, którym nie podoba się, co i jak się u nich buduje.

Mieszkańcy Zarzecza, Piotrowic i Podlesia zjednoczeni w ruchu „Ratujmy Mleczną!” chcą zakazu zabudowy doliny rzeki Mleczna. "Zabudowa = grodzenia i odcięcie możliwości przemieszczania się m.in. ssaków kopytnych, lisów czy dzików, które wędrują do Zarzecza i Panewnickich lasów nawet z Pszczyny. Wilgotne łąki zalewowe stanowią środowisko życia wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt" - wyjaśniają.

Ruch "Protest na Kostuchnie" zawiązał się ponad rok temu przeciwko budowie 56-metrowego wieżowca między domkami jednorodzinnymi i wąskimi uliczkami. Teraz obok 18-kondygnacyjnego bloku planuje się jeszcze osiem mniejszych.

"Katowice miastem mieszkańców" nie chcą w Ochojcu blokowiska na około tysiąc mieszkań. Boją się paraliżu na osiedlowych drogach.

Mieszkańcy Ochojca działają także w grupie "Nasz Las Katowice". Walczą z Krupą od 2015, przeciwstawiając się wycince lasu pod szosę i linię tramwajową, która ma połączyć południe miasta z centrum.

Nie chce, ale ktoś musi

Jednak poparcie dla Krupy jest na tyle szerokie, że nawet "jednoosobowa opozycja", jaką był przez jakiś czas w radzie miasta Durał, nie chciała wystawić przeciwko obecnemu prezydentowi swojego człowieka. Czyli: sam Durał nie palił się do startu.

– Nie chciałem, ale ktoś musiał. Rozmawialiśmy z Jarkiem Gwizdakiem, ale on nie czuł się na siłach. Nie miałem wyjścia – mówi kandydat.

Trzeci kandydat chce budować metro

28 lutego swojego kandydata na prezydenta Katowic ogłosiły Konfederacja wspólnie z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Jacek Budniok, lat 55 mieszka w tej samej dzielnicy, co Durał, ale nie znają się bliżej. Dotąd Budniok nie działał na rzecz miasta, ani w samorządzie, ani jako aktywista. W mediach społecznościowych nie widać też, by specjalnie interesowały go Katowice.

To przedsiębiorca, lakiernik samochodowy. Pod koniec grudnia zaczął się przedstawiać na Instagramie jako Ślązak od pokoleń, ojciec wielodzietnej rodziny, miłośnik motoryzacji. Tę ostatnią pasję widać było na briefingu, inaugurującym kampanię, kiedy mówił, że ścieżki rowerowe trzeba tak prowadzić, by "nie przeszkadzały w ruchu kołowym", że drogi powinny być szerokie "żeby to była metropolia, a nie zaścianek" i krytykował rozwój kolei.

Hasłem przewodnim kampanii Budnioka jest budowa metra na Śląsku. W regionie mówi się o tym od lat. W 2018 roku swoją koncepcję przedstawił koncern Alstom, największy producent i eksporter polskiego przemysłu kolejowego.

W 2019 roku natomiast na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali kolej jednoszynową. Monorail na wizualizacji łączy Katowice przez Sosnowiec z lotniskiem w Pyrzowicach.

Na wstępnych szkicach się na razie skończyło, rozbudowywana jest kolej naziemna. Ale Katowice wciąż pozostają jednym z tych miast, gdzie dojazd koleją na lotnisko jest trudny lub nie ma go wcale. Gorzej jest w Poznaniu czy Wrocławiu, gdzie szynowego transportu do portu lotniczego nie ma w ogóle. Ale zdecydowanie lepiej to wygląda w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku.

W grudniu zeszłego roku uruchomiono tradycyjne połączenie kolejowe do Pyrzowic. Pociąg kursuje między Częstochową a Tarnowskimi Górami. Katowiczanie czy sosnowiczanie, podobnie jak warszawiacy, muszą się przesiadać w Zawierciu.

Czwarty kandydat chce budować schrony

11 marca kandydata na urząd prezydenta zaprezentował PiS. To Leszek Piechota, który ma większe doświadczenie samorządowe od wszystkich rywali, ale też więcej porażek.

66-latek, z wykształcenia elektryk, z doświadczeniem w przemyśle górniczym, decydował już o losie Katowic. Od 2002 był radnym, a w 2008 roku Piotr Uszok, ówczesny prezydent Katowic, mianował go swoim zastępcą. Odszedł w 2010, gdy po wyborach uzupełniających dostał się do senatu, zastępując zmarłą w katastrofie lotniczej w Smoleńsku Krystynę Bochenek.

Należał wtedy do PO. Z ramienia tej partii wygrał potem dwukrotnie wybory do sejmu. Do PiS przeszedł w 2017. Powodem był wywiad Borysa Budki dla „Die Zeit” (sierpień 2017) oraz głosowanie nad rezolucją Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce, którą poparło sześcioro europosłów Platformy (listopad 2017).

Nie przyniosło mu to szczęścia. Najpierw przegrał w wyborach na prezydenta Chorzowa, potem dwukrotnie bezskutecznie próbował dostać się do parlamentu.

Teraz w programie wyborczym skupia się między innymi na kwestiach bezpieczeństwa. Chce budować schrony, które miałyby pomieścić przynajmniej połowę mieszkańców Katowic.

Autorka/Autor:Małgorzata Goślińska/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Z powodu awarii pociągu z ruchu wyłączono pięć stacji metra na Żoliborzu i Bielanach. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił autobusową komunikację zastępczą. Utrudnienia zakończyły się po godzinie 13.

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji było wyłączonych z ruchu

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji było wyłączonych z ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl