Apteka przy szpitalu św. Barbary w Sosnowcu jako pierwsza w Polsce wzbogaciła się o automat do wydawania leków. Urządzenie samo wybiera, segreguje i paczkuje zalecone medykamenty. Powiadomi także o konieczności ich dokupienia.
Automatyczny system zarządzania jednostkową dawką leku, bo tak w istocie nazywa się robot-aptekarz, będzie przechowywał 40 tys. dawek medykamentów. Co więcej, jeżeli data przydatności któregoś z leków będzie się kończyć, poinformuje on operatora.
- Kiedyś byliśmy zdani tylko na ludzką pamięć i to, co jest zapisane – to bywa zawodne. Ten system pozwoli na bezpieczne dawkowanie leków dla pacjenta, a personelowi – przede wszystkim pielęgniarkom – ułatwi wykluczanie pomyłek – mówiła podczas prezentacji automatu dyrektor sosnowieckiego szpitala Iwona Łobejko.
Jak to działa?
Każdemu pacjentowi szpitala zakłada się na nadgarstek specjalną opaskę z kodem kreskowym. Lekarz skanuje kod z opaski specjalnym czytnikiem połączonym z tabletem. Następnie zaznacza na ekranie, jakie leki i w jakich dawkach powinien przyjmować pacjent. Dane te trafiają do automatu, który z magazynu wybiera poszczególne medykamenty - także czopki czy strzykawki - i układa je w kolejności ich zażywania.
Potem pakuje i wysyła pocztą pneumatyczną bezpośrednio na oddział. Każda paczka leków opatrzona jest etykietą zawierającą m.in. dane pacjenta i godziny podania leku.
Oszczędności na zapasach
Unowocześnienie apteki pochłonęło dziewięć milionów złotych. Dzięki niej szpital liczy na oszczędności rzędu 1,5 mln zł rocznie. - Likwidujemy bowiem zapasy na oddziałach. Leki są tylko w magazynie i w aparaturze, można też zwrócić leki niezużyte, kiedy lekarz zmienia terapię, co wcześniej nie było możliwe – podkreśliła dyr. Łobejko.
Szpital im. św. Barbary rocznie hospitalizuje na oddziałach 22 tys. osób, wraz z pacjentami leczonymi w szpitalnym oddziale ratunkowym liczba ta sięga 45 tys.
Apteka przy szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice