Skoczył do jeziora na główkę. Wyciągnęli go plażowicze, już nie czuł nóg

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN24 Katowice
26-latek skoczył na główkę do Jeziora Paprocańskiego
26-latek skoczył na główkę do Jeziora Paprocańskiego112Tychy
wideo 2/3
112Tychy26-latek skoczył na główkę do Jeziora Paprocańskiego

Młody mężczyzna skoczył na główkę do Jeziora Paprocańskiego w miejscu, gdzie woda sięga niewiele ponad kolana. Nie wypłynął, po minucie wyciągnęli go plażowicze. Powiedział im, że nie czuje nóg.

Do wypadku nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach doszło w sobotę około 16.45. Policjanci z sezonowego ogniwa patrolowego otrzymali informację, że młody mężczyzna skoczył do jeziora na główkę. Nieprzytomnego wyciągnęli z wody świadkowie i powiadomili służby. W wyniku czynności ratunkowych udało się mu się przywrócić przytomność - mówi Barbara Kołodziejczyk, rzeczniczka policji w Tychach.

Niestety, skok do wody może skończyć się dla mężczyzny niepełnosprawnością. Jak mówi policjantka, ma on uraz kręgosłupa.

Skoczył z pomostu pływającego, był pod wodą minutę

Plażowicze przekazali mężczyznę Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. - 26-latek skoczył z pomostu pływającego - mówi Marcin Marcak, wiceprezes śląskiego WOPR.

Stało się to w miejscu poza strzeżonym kąpieliskiem. Mężczyzna był pod wodą około minutę. Mógł uderzyć głową w betonowe lub metalowe elementy, mocujące pomost do dna. Ale, jak mówi Marcak, każdy kontakt z dnem po skoku z wysokości, czyli z dużą prędkością, nawet jeśli to dno jest miękkie, muliste, tak jak w Jeziorze Paprocańskim, może skończyć się urazem kręgosłupa. - Tam jest płytko, woda sięga trochę ponad kolana. W najgłębszym miejscu jezioro ma 2,5 metra - mówi ratownik.

- W momencie kiedy ratownicy dobiegli do mężczyzny, był już przytomny. W trakcie badania mówił, ze nie ma czucia w nogach od kolan do stóp. Później się okazało, że jest sparaliżowany od pasa w dół - opisuje Marcak.

26-latek skoczył na główkę do Jeziora Paprocańskiego112Tychy

26-latek został przekazany pogotowiu ratunkowemu. Zdecydowano o transporcie do centrum urazowego w Sosnowcu helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przed transportem pacjenta wprowadzono w śpiączkę farmakologiczną. Z uwagi na uszkodzenie układu nerwowego lekarze obawiali się niedoczynności układów oddechowego i krążeniowego.

- Pacjent przebywa na oddziale intensywnej terapii, jest w ciężkim stanie, niewydolny krążeniowo i oddechowo, pod respiratorem - powiedział nam Tomasz Świerkot, rzecznik centrum urazowego w Sosnowcu.

Szpital próbuje skontaktować się z rodziną pacjenta. Nieoficjalnie wiadomo, że przyjechał do Polski na kilkudniowy odpoczynek z Niemiec.

26-latek skoczył na główkę do Jeziora Paprocańskiego112Tychy

Nie znasz wody, nie skacz

- Skoki do wody to zmora ratowników na Paprocanach. Notorycznie upominają plażowiczów, ale nie przynosi to większego efektu. Takim wyczynom często towarzyszy alkohol - mówi Marcin Marcak. - Dobry zwyczaj: nie znasz wody, nie wiesz, co jest na dnie, nie skacz.

Jezioro Paprocańskie w najgłębszym miejscu ma 2,5 metra. Średnia głębokość to 1,6 metra. Zakaz skoków do wody obowiązuje na terenie całego ośrodka wypoczynkowego Paprocany.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/gp

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: 112Tychy

Pozostałe wiadomości