Nielegalne wysypisko odpadów niebezpiecznych w Sosnowcu płonęło już cztery razy. Dzierżawca terenu nie istnieje

Źródło:
TVN24 Katowice
Sosnowiec łączą z Zieloną Górą pożary nielegalnych wysypisk odpadów niebezpiecznych
Sosnowiec łączą z Zieloną Górą pożary nielegalnych wysypisk odpadów niebezpiecznychTVN24
wideo 2/7
Sosnowiec łączą z Zieloną Górą pożary nielegalnych wysypisk odpadów niebezpiecznychTVN24

Odpady są w Sosnowcu, ale na terenie należącym do Skarbu Państwa i dzierżawionym przez prywatną firmę, z którą nie ma kontaktu. Utylizacja odpadów kosztowałaby około 150 milionów złotych. Nawet gdyby miasto znalazło takie pieniądze, posprzątanie terenu nie zakończyłoby procederu.

- Spotykamy się w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w Zielonej Górze. Łączą nas wspólne problemy, problemy dzikich, nielegalnych wysypisk odpadów niebezpiecznych. Wydarzenie z Zielonej Góry było wydarzeniem analogicznym do tego, które miało miejsce na terenie Sosnowca kilkadziesiąt metrów za nami - mówił zastępca prezydenta Sosnowca Michał Zastrzeżyński na dzisiejszym briefingu, odnosząc się do sobotniego pożaru w zielonogórskiej dzielnicy Przylep. Płonęła tam hala, w której składowane były substancje niebezpieczne. W hali znajdowało się około pięciu tysięcy metrów sześciennych materiału.

Nielegalne wysypisko odpadów niebezpiecznych w SosnowcuTVN24

"Jest to proceder prowadzony przez mafie śmieciowe"

Zastrzeżyński mówił o pożarach niebezpiecznych odpadów w Sosnowcu: - Pierwszy taki pożar miał miejsce we wrześniu 2020 roku. Tylko dzięki heroicznej pracy służb, państwowej i ochotniczej straży pożarnej, policji i straży miejskiej udało się uniknąć większej tragedii. Natomiast problem nie zniknął. W tym miejscu miały miejsce kolejne pożary: styczeń 2022 i dwa kolejne we wrześniu 2022.

Dodał, że miasto próbuje zabezpieczać teren przed kolejnymi pożarami, ale nic więcej nie mogą zrobić. - Jest to proceder prowadzony przez mafie śmieciowe, które wykorzystując aktualnie obowiązujące przepisy prawa, chcą na tym ugrać swój biznes - mówił na briefingu. - Teren, na którym miały miejsce pożary, nie jest terenem miasta. Jest to teren Skarbu Państwa, który jest w wieczystym użytkowaniu firmy prywatnej, firmy, która nie funkcjonuje. To doprowadza do sytuacji, kiedy nie można prowadzić skutecznej egzekucji wobec tego podmiotu.

Nielegalne wysypisko odpadów niebezpiecznych w SosnowcuTVN24

Utylizacja kosztowałaby ponad 150 milionów złotych

Wiceprezydent zapewniał, że władze miasta współpracują w tej sprawie z organami ścigania, ale nie potrafią znaleźć osoby reprezentującej dzierżawcę terenu, nie mogą więc wyegzekwować uprzątnięcia terenu. Podkreślał, że mieszkańcy miasta nie ponoszą za to odpowiedzialności.

- Staraliśmy się uzyskać zewnętrzne dofinansowanie, tak aby przy wsparciu finansowym ze źródeł zewnętrznych ten teren uprzątnąć. Na tę chwilę możemy dostać maksymalnie 40 procent kosztów utylizacji tych odpadów, a zgodnie z opinią wykonaną przez biegłego koszt według stanu na 2020 rok to jest koszt przekraczający 150 milionów złotych. Takimi środkami gmina nie dysponuje. Nie jesteśmy w stanie tych odpadów usunąć - powiedział Zastrzeżyński.

Dodał, że za odpady nie odpowiadają mieszkańcy, a utylizacja nie jest zadaniem samorządu. Dlatego problem powinien być rozwiązany na poziomie administracji rządowej. - Miasto występowało o wsparcie do ministerstwa klimatu, do premiera Polski. Uzyskiwaliśmy jedną i tę samą odpowiedź, że na tę chwilę tych środków nie ma. W jednej z odpowiedzi pojawiła się trafna teza, że dodatkowy zastrzyk finansowy spowodowałby tylko spotęgowanie procederu. Posprzątanie terenu nie spowoduje zmiany struktury właścicielskiej, użytkownik wieczysty terenu będzie mógł tym terenem zarządzać i istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że ten proceder się powtórzy.

Dlatego zdaniem samorządowca wymagane są zmiany legisacyjne, tak by za odpady odpowiadał ten, kto je dowozi albo właściciel terenu.

Nielegalne wysypisko odpadów niebezpiecznych w SosnowcuTVN24

Autorka/Autor:mag

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że w Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Policja poszukuje sprawcy. "Proszę o wzmożoną ostrożność, zabezpieczenie mienia i zwracanie uwagi na dziwnie zachowujące się osoby" - napisała w mediach społecznościowych Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka.

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie Jacka Protasiewicza. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: robię, to co robię na własny rachunek.

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Iran miał z dużym wyprzedzeniem powiadomić kraje sąsiadujące i sojuszników Stanów Zjednoczonych o ataku na Izrael - podała agencja Reutera. Przedstawiciel władz USA temu zaprzeczył.

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Źródło:
Reuters, PAP

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

Ponad 250 rannych w ataku terrorystycznym w Manchesterze w 2017 roku złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5 - poinformowali w niedzielę reprezentujący ich prawnicy. W samobójczym zamachu zginęły wtedy 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

W niedzielny wieczór w miejscowości Czacz (woj. wielkopolskie) na terenie hal wybuchł potężny pożar. Spłonęły pomieszczenia, w których sprzedawane były używane meble i inne przedmioty.

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletnia dziewczynka zginęła, troje dzieci zostało rannych, a łącznie 11 osób odniosło obrażenia. To skutki sobotniej strzelaniny w Chicago, w amerykańskim stanie Illinois. Najnowsze doniesienia podały w niedzielę władze.

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

Źródło:
PAP, CNN

Większość członków Rady Bezpieczeństwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu niebezpieczeństwa wyniszczającego konfliktu na pełną skalę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl