Ślązacy nie dają za wygraną. Piszą do ONZ

09.12.2013 | Sąd Najwyższy: nie ma narodu śląskiego. Będzie skarga Ślązaków w Strasburgu?
09.12.2013 | Sąd Najwyższy: nie ma narodu śląskiego. Będzie skarga Ślązaków w Strasburgu?
Źródło: TVN24 Katowice
Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie poddaje się. Po wyroku Sądu Najwyższego, który cofnął rejestrację stowarzyszenia z powodu "narodowości śląskiej" w nazwie, SONŚ pisze do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Liczymy przede wszystkim na zainteresowanie ze strony ONZ, nie na jakieś konkretne kroki. Mamy nadzieję na odzew ze strony organizacji międzynarodowych, skoro strona polska odpowiedziała nam w taki, a nie inny sposób – tłumaczy Jerzy Ciurlok, rzecznik SONŚ.

Chodzi o decyzję z 5 grudnia. SN cofnął wówczas rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, ponieważ "nie można zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje". CZYTAJ WIĘCEJ

SONŚ wysłało do dwóch komitetów ONZ: Praw Człowieka i ds. Likwidacji Wszelakich Form Dyskryminacji Rasowej pełną dokumentację w sprawie rejestracji stowarzyszenia.

Zamiast narodu, mniejszość etniczna?

SONŚ nie rezygnuje z walki o narodowość śląską także na arenie krajowej. W styczniu ogłoszono, że do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy, która ma sprowadzać się do dopisania do obecnej listy czterech mniejszości etnicznych (karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej), piątej – śląskiej.

Akcja zbierania 100 tys. podpisów obywateli, których potrzeba do złożenia w Sejmie projektu nowelizacji ustawy ma ruszyć w kwietniu.

Inicjatywą kieruje Rada Górnośląska, która zrzesza 11 śląskich organizacji i stowarzyszeń, m.in. właśnie SONŚ, Ruch Autonomii Śląska czy Związek Górnośląski. Ma wsparcie m.in. senatora Kazimierza Kutza oraz posłów Marka Plury (PO) i Piotra Chmielowskiego (SLD).

Komplet dokumentów wysłanych do ONZ
Komplet dokumentów wysłanych do ONZ
Źródło: Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej

Co myślą o tym mieszkańcy?

- Jest narodowość śląska. Jesteśmy Ślązakami - komentuje w rozmowie z reporterem TVN24 pan Ireneusz.

- Powinna być. Ślązacy są od urodzenia - uważa pochodząca z Jaworzna pani Henryka.

Nie wszyscy zgadzają się jednak z tymi postulatami.

- Polska to Polska i wszyscy powinni trzymać się razem. Po co jakieś podziały? Podziały już były. Teraz powinna być jedność między nami - mówi pani Ola. I dodaje: - W sumie teraz to już mało osób mówi po śląsku.

SONŚ ma swoją siedzibę we wsi Kotórz Mały k. Opola:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: pw/kwoj/mz / Źródło: TVN24 Katowice

Czytaj także: