Policjant został zastrzelony w czasie interwencji. Zapadł wyrok

Autor:
PAP
40-latek usłyszy zarzuty zabójstwa policjanta, miał strzelać także do drugiego funkcjonariusza
40-latek usłyszy zarzuty zabójstwa policjanta, miał strzelać także do drugiego funkcjonariuszaTVN24
wideo 2/8
TVN2440-latek usłyszał zarzuty zabójstwa policjanta, miał strzelać także do drugiego (wideo archiwalne)

Zapadł wyrok w sprawie 41-letniego Radosława Ś., oskarżonego o to, że w maju 2021 roku w Raciborzu zastrzelił interweniującego policjanta Michała Kędzierskiego. Mężczyzna został skazany na dożywocie.

Wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Rybniku. Radosław Ś. został skazany na dożywocie, wyrok jest nieprawomocny. Oskarżony i jego obrońca nie zjawili się na sali.

Prokuratura, która domagała się właśnie dożywocia, przekonywała, że oskarżony jest osobą, która nie powinna funkcjonować w społeczeństwie i nie ma większych szans na jego resocjalizację. W opinii obrony, która wnosiła o "sprawiedliwą" karę, Ś. mimo wszystko zasługuje na danie mu szansy.

Odrzucony wniosek o wyłączenie jawności

Proces w lipcu 2022 roku rozpoczął się z licznym udziałem mediów. Obrońca oskarżonego z wyboru Michał Legierski wniósł o wyłączenie części jawności rozprawy ze względu na interes prywatny oskarżonego. Jak wyjaśniał, chodziło, aby oskarżony miał możliwość złożenia zeznań, których treść mogłaby być błędnie interpretowana przez prasę. Prokurator Edyta Hraciuk-Tomecka sprzeciwiła się wnioskowi.

Przewodnicząca składowi sędziowskiemu sędzia Grażyna Suchecka odrzuciła wniosek obrony. Jak podkreśliła, za wnioskiem mediów o rejestrację przemawia ważny interes społeczny.

Przyznał się, ale zasłaniał się niepamięcią

Jak podawała w akcie oskarżenia prokuratura, podczas śledztwa Radosław Ś. był przesłuchiwany trzy razy i w całości przyznał się do winy. Pytany o zastrzelenie policjanta, zasłaniał się niepamięcią. Był już karany za przestępstwa narkotykowe. Biegli wskazali, że jest uzależniony od alkoholu, leków i narkotyków i powinien być poddany terapii w zakładzie karnym.

Czytaj też: Oskarżony o zastrzelenie policjanta stanął przed sądem

Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Poza zabiciem Kędzierskiego oskarżony odpowiadał także za próbę zabicia dwóch innych policjantów – w ich kierunku także strzelał. Kolejny zarzut dotyczył nielegalnego posiadania broni. Poza pistoletem, z którego strzelał Ś., w jego samochodzie znaleziono także pistolet maszynowy i amunicję. Mężczyzna odpowiadał także za uprawę konopi indyjskich (w jego domu znaleziono prawie 130 krzewów tych roślin oraz gotową już marihuanę) oraz prowadzenie samochodu po pijanemu.

Śmierć policjanta

Mł. asp. Michał Kędzierski zginął 4 maja 2021 r. przy próbie wylegitymowania Ś., który w przebraniu policjanta próbował kontrolować kierowców przy jednej z ulic w Raciborzu. W trakcie interwencji bandyta wyciągnął broń i oddał w kierunku Kędzierskiego co najmniej dwa strzały. Policjant zmarł na miejscu.

Michał Kędzierski, policjant zastrzelony w Raciborzuśląska policja

Michał Kędzierski miał 43 lata, w policji służył od 2011 r. Wcześniej był dziennikarzem lokalnych mediów. Został pochowany na cmentarzu w Raciborzu. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Zasługi za Dzielność, a szef MSWiA Mariusz Kamiński nadał mu Złotą Odznakę Zasłużony Policjant i awansował pośmiertnie na wyższy stopień służbowy – aspiranta.

wini/tok

Autor:PAP

Źródło zdjęcia głównego: naszraciborz.pl

Pozostałe wiadomości