TVN24 | Katowice

Prymas Wojciech Polak: To miłość, a nie nienawiść jest podstawą każdego otwartego i zdrowego życia społecznego

TVN24 | Katowice

Autor:
gp
Źródło:
PAP
"Każde ludzkie życie jest święte". Prymas na Jasnej Górze
"Każde ludzkie życie jest święte". Prymas na Jasnej GórzeTVN24
wideo 2/10
TVN24"Każde ludzkie życie jest święte". Prymas na Jasnej Górze

- Życie emigranta, podobnie jak życie każdego innego człowieka, jest święte i ma niezbywalną godność – podkreślił abp Wojciech Polak w czwartek na Jasnej Górze, gdzie przewodniczył uroczystej sumie w święto Matki Bożej Częstochowskiej.

- Wobec wzmagającego się kryzysu migracyjnego i ujawniających się w jego wyniku tak wielu napięć, Kościół jeszcze raz prosi i wzywa przedstawicieli wszystkich sił politycznych, aby wspólnie i solidarnie, szukając właściwych rozwiązań skomplikowanych problemów migracyjnych, kierowali się nade wszystkim postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów, dobra wspólnego wszystkich Polaków – powiedział prymas, który dodał, że należy uspokajać i studzić emocje społeczne, a nie wykorzystywać obecnej sytuacji do pogłębiania podziałów.

"Każde ludzkie życie jest święte"

- Żaden człowiek, niezależnie od wyznawanej religii czy pochodzenia, nie może być instrumentem politycznej walki. Życie emigranta, podobnie jak życie każdego innego człowieka, jest święte i ma niezbywalną godność. Powtórzę – każde ludzkie życie jest święte i od tej ewangelicznej prawdy nie ma żadnego wyjątku. Święte jest życie nienarodzonego dziecka, święte jest życie starca doświadczonego chorobą. Święte jest życie człowieka zmagającego się z ubóstwem, z bezdomnością, ale też święte jest życie człowieka uciekającego przed głodem czy wojną – podkreślił abp Polak.

Wyraził przekonanie, że powinnością Kościoła jest wyzwanie wszystkich polityków, aby szukali takich rozwiązań, które „będą miały na uwadze dobro państwa bez krzywdzenia człowieka”.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Wobec toczących się wciąż w naszym życiu społecznym sporów i kłótni kończących się niestety tak często otwartym zwalczaniem siebie nawzajem, trzeba nam za papieżem Franciszkiem usłyszeć, że to miłość, a nie nienawiść jest podstawą każdego otwartego i zdrowego życia społecznego – podkreślił hierarcha. Jak wyjaśnił, nie chodzi o "jakiś subiektywny sentymentalizm, ale o zaangażowanie na rzecz prawdy".

- Prawdy o człowieku stworzonym jako mężczyzna i kobieta na obraz samego Boga, o świętości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o godności ludzkiej miłości i małżeństwa mężczyzny i kobiety, o wierności, jedności, nierozerwalności małżeńskiej, o miłości i trosce wobec najsłabszych, skrzywdzonych, domagających się sprawiedliwości, o wzajemnym szacunku dla siebie, pomimo trwających różnic i podziałów – dodał.

Autor:gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości