Już we wrześniu w Chorzowie ma stanąć rzeźba o nazwie "Dron" autorstwa Julity Wójcik - znanej z budzącej ciągłe kontrowersje instalacji "Tęcza" na warszawskim placu Zbawiciela. Zamieszczenie "Drona" będzie elementem obchodów 25-lecia wolnej Polski.
Gdańska artystka została poproszona przez władze Parku Śląskiego o przygotowanie rzeźby, której hasłem przewodnim byłaby "wolność".
Podglądać i dać się podejrzeć
Owocem pracy artystki będzie 4,5 metrowa rzeźba, kształtem przypominająca komara. Co najbardziej niezwykłe, będzie ona wyposażona w system monitoringu, który tym razem nie będzie miał jej uchronić przed potencjalnymi wandalami, ale da możliwość mieszkańcom Śląska spojrzeć na parkowe alejki z perspektywy ogromnego moskita.
- System kamer zostanie podłączony do internetu i przez stream udostępniony w module strony Parku Śląskiego, każdy internauta będzie mógł podglądać obraz z kamer - mówi Joanna Karweta z Parku Śląskiego, odpowiedzialna za koordynację projektu - Chodzi o zabawę w podglądanie, o to by podglądać, ale też dać się podejrzeć innym. To forma zabawy przestrzenią publiczną - dodaje.
Powrót dawnych idei
Projekt zostanie sfinansowany przez Fundację Park Śląski przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poniedziałek dowiemy się jaka firma wykona stalowy odlew rzeźby, który następnie zostanie usadowiona na przygotowanych wcześniej fundamentach. - Projekt jest powrotem do idei generała Ziętka, inicjatora powstania Parku, który postrzegał go jako przestrzeń dla rzeźby plenerowej - mówi Joanna Karweta. Ponadto "Dron" swoją stylistyką i wyglądem nawiązuje do innej, chyba najsłynniejszej rzeźby, jaka stoi w Parku Śląskim - "Żyrafy". - To świadome nawiązanie do "Żyrafy", która została postawiona dokładnie 55 lat temu, w 1959 roku i co ciekawe, budziła wtedy wielkie kontrowersje - mówi Joanna Karweta - Teraz też mamy nadzieję na rozbudzenie dyskusji na temat wykorzystania przestrzeni publicznej w artystyczny sposób, dając odbiorcą możliwość wejścia z nią w interakcję.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: Przemek Łowicki / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Park Śląski