Mają po 19 lat, niesamowite umiejętności i głowy pełne pomysłów, jak ułatwiać życie osobom niepełnosprawnym. Uczniowie technikum w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju właśnie wrócili ze srebrnym medalem z targów w Norymberdze za swój wynalazek o tajemniczej nazwie "latarka dla niewidomych", jednak już myślą o tym, jak ulepszyć projekt.
Tomasz Kropiwnicki i Franciszek Kucharski są uczniami IV klasy technikum w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. Pierwszy z nich to współtwórca urządzenia o nazwie "latarka dla niewidomych", drugi jest członkiem zespołu pracującego nad projektem "ESKONzO 2". Obydwa wynalazki służą pomocy osobom niepełnosprawnym i zostały nagrodzone na prestiżowych, międzynarodowych targach wynalazków i nowych technologii.
Szkolna tradycja
- W naszej szkole już od dłuższego czasu organizowane są projekty dla osób niepełnosprawnych - mówi jeden z młodych wynalazców, Tomasz Kropiwnicki. - Z projektem "latarki" wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom osób niewidomych i niedowidzących, które zgłaszały się do nas po zaprezentowaniu poprzedniego wynalazku na międzynarodowych targach - mówi.
Uczniowie oraz wicedyrektor Krzysztof Smyczek, zgodnie przyznają, że kolejne roczniki uczniów kontynuują pracę nad technologiami, ułatwiającymi życie osobom niepełnosprawnym. Wiele z nich realizowanych jest latami, a młodsi uczniowie udoskonalają wynalazki stworzone przez obecnych absolwentów.
- To taka tradycja szkolna. Kiedy przychodziłem do szkoły, słyszałem o tych osobach, które pracują nad projektami i wyjeżdżają na międzynarodowe targi - opowiada Franciszek Kucharski, współtwórca projektu "ESKONzO". - Na początku wydawało mi się nierealne, żebym w czymś takim uczestniczył, ale wyszło to samo z siebie. Starsi uczniowie szukają kogoś, kto jest dobry w danej dziedzinie i szybko nawiązuje się współpracę - mówi skromnie.
Nagradzani na całym świecie
Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 prezentują swoje wynalazki na międzynarodowych targach od 2004 roku. W tym czasie zdążyli zaprezentować się w Norymberdze, Paryżu, Brukseli, Warszawie, Rumunii czy nawet w Seulu i Moskwie. W tej ostatniej zostali pierwszymi w historii targów wynalazcami z Polski, nagrodzonymi nagrodą Grand Prix.
- Elektrycy, elektronicy, informatycy, mechanicy, mechatronicy - młodzież z najróżniejszych kierunków kształcenia łączy się w zespoły i cyklicznie prezentuje swoje wynalazki na międzynarodowych imprezach - mówi wicedyrektor szkoły, Krzysztof Smyczek.
Osiągnięcia uczniów możliwe są oczywiście dzięki pomocy sponsorów, którzy umożliwiają im zagraniczne wyjazdy i materiały niezbędne w produkcji urządzeń.
- Naszą szkołę od początku wspiera miasto Jastrzębie Zdrój oraz Jastrzębska Spółka Węglowa, a od niedawna także firma Orange Labs, która objęła naszą szkołę, jako jedyną w kraju programem szkoleń i warsztatów - chwali się Krzysztof Smyczek.
Jak to działa?
Młodzi wynalazcy opowiedzieli, w jaki sposób działają opracowane przez nich wynalazki. "Latarka dla niewidomych" skrywa specjalny czujnik, który ostrzega osobę niewidzącą przed przeszkodami na drodze.
- "Latarka" posiada czujniki umieszczone na klatce piersiowej oraz głowie - opowiada współtwórca projektu, Tomasz Kropiwnicki, który opracował oprogramowanie urządzenia. - Działa na zasadzie światła podczerwonego, dzięki któremu oblicza odległość, dzielącą nas od przeszkody. "Latarka" wydaje zróżnicowane dźwięki, w zależności od dystansu. Dodatkowy czujnik na czapce chroni głowę niewidomego przed przeszkodami na jej wysokości - opowiada.
Natomiast projekt "ESKONzO 2" to system sterowania urządzeniami elektronicznymi dla osób sparaliżowanych.
- System pozwala niepełnosprawnym na samodzielne włączanie i wyłączanie sprzętów podłączonych do listwy za pomocą komputera lub joysticka - tłumaczy Franciszek Kucharski. - Uzupełniliśmy także urządzenie o telefon, który może obsługiwać osoba sparaliżowana. Dzięki temu zyskuje ona dużo więcej samodzielności, a jednocześnie może być w stałym kontakcie z opiekunem - opowiada.
Oba projekty zostały nagrodzone prestiżowymi nagrodami w wielu krajach, lecz uczniowie nie zamierzają spocząć na laurach.
- Chcemy teraz udoskonalić "Latarkę" oraz "ESKONzO". Poza tym mamy kilka nowych pomysłów, lecz póki co pozostawimy je dla siebie - odpowiadają zgodnie, pytani o plany kolejnych wynalazków.
Autor: PŁ/mz / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice | Paweł Rusinek