W Częstochowie rusza kampania społeczna "POWIEDZ STOP WANDALOM" organizowana przez urząd miasta i jedną ze spółek mieszkaniowych. "Wojnę" pseudografficiarzom wypowiedział Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS. W 2014 roku pracownicy częstochowskiej spółki zgłosili policji i straży miejskiej kilkanaście przypadków niszczenia elewacji budynków.
- Spośród sześciuset budynków pozostających w zasobach ZGM TBS, prawie 1/4 z nich jest zniszczona - alarmuje spółka. Dlatego ZGM TBS wraz z częstochowskim magistratem rozpoczynają kampanię społeczną pod hasłem "POWIEDZ STOP WANDALOM". - Ma ona zwrócić uwagę na ogromny problem jakim jest nielegalne graffiti, które są często wulgarne i szpecą miasto - mówi Włodzimierz Tutaj, z Urzędu Miasta w Częstochowie. I dodaje: Kampania ma dać przykład dobrych praktyk, kształtować prawidłowe postawy i reakcje i zniechęcić pseudoartystów do niszczenia wspólnego mienia.
Płacą mieszkańcy
Napisy i rysunki na murach bloków nie tylko pogarszają estetykę miasta, pojawia się również kwestia finansowa związana z czyszczeniem elewacji. - Kosztami w tym przypadku zazwyczaj obarczani są mieszkańcy – podkreśla ZGM TBS.
Problem nie jest nowy, bo już od lat walczą z nim zarządcy budynków, straż miejska i policja. Większość spraw zostaje jednak umorzona z powodu niewykrycia sprawcy.
Nagroda za wskazanie sprawcy
W kampanię chętnie włączyły się częstochowskie szkoły ponadgimnazjalne, które poruszają temat nielegalnego graffiti na lekcjach wychowawczych. TBS wyznaczył także nagrodę w wysokości 1000 złotych dla tych, którzy wskażą twórców nielegalnych malowideł.
Kampania społeczna "POWIEDZ STOP WANDALOM" potrwa do maja. W jej ramach tworzone są spoty radiowe, telewizyjne, a także kampania plakatowa w częstochowskich tramwajach. Ale to nie wszystko.
- W ramach Festiwalu Hip Hop, który odbędzie się w lipcu, zorganizowana zostanie wspólna akcja malowania legalnego graffiti. Szczegóły są jeszcze ustalane - informuje częstochowski magistrat.
W promowanie legalnego graffiti w Częstochowie już wcześniej angażowały się władze miasta. W ubiegłym roku na jednym z bloków namalowano biblijną"Wieżę Babel". To największy do tej pory mural w mieście, który powstał w niespełna dwa miesiące pod okiem wybitnego artysty Tomasza Sętowskiego.
Kampanie na rzecz walki z wandalizmem podejmowane są w całej Polsce. Ruda Śląska zaangażowała do tego kibiców klubów sportowych, artystów ulicznych i młodzież. W Krakowie przeprowadzono akcję "Zabierzmy mury chuliganom. Stop graffiti".
Mural "Wieża Babel" znajduje się w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ejas / Źródło: TVN24 Katowice, Urząd Miasta Częstochowa
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Wyobraźni w Częstochowie