TVN24 | Katowice

Jechał na hulajnodze środkiem jezdni. "Gdy mąż na niego zatrąbił, pokazał nam środkowy palec"

TVN24 | Katowice

Autor:
jw,
MAK//rzw
Źródło:
TVN24, Kontakt 24
Hulajnogą środkiem drogi, obok ścieżka rowerowa. "Wjechał przed nasze auto i pomykał slalomem"
Hulajnogą środkiem drogi, obok ścieżka rowerowa. "Wjechał przed nasze auto i pomykał slalomem"Maszanka/ Kontakt 24
wideo 2/7
Maszanka/ Kontakt 24Hulajnogą środkiem drogi, obok ścieżka rowerowa. "Wjechał przed nasze auto i pomykał slalomem"

Pani Żaneta jechała z mężem przez Częstochowę, kiedy nagle przed ich samochodem pojawił się mężczyzna na hulajnodze elektrycznej. - Już sam jego wjazd na jezdnię był niebezpieczny. Wjechał przed nasze auto i pomykał slalomem, mimo że obok jest nowa ścieżka rowerowa - opowiadała kobieta. Niebezpieczną jazdę nagrała, a film przesłała na Kontakt 24.

Do zdarzenia doszło w piątek około godziny 15.30. Pani Żaneta jechała z mężem ulicą Faradaya w Częstochowie. Nagle przed ich auto, na środek jezdni, wjechał mężczyzna na elektrycznej hulajnodze. - Spowalniał ruch na ulicy, która i tak łatwo się korkuje, szczególnie w godzinach szczytu. Gdy mąż na niego zatrąbił, pokazał nam środkowy palec. Mąż otworzył okno i krzyknął do niego, że dla hulajnóg jest ścieżka rowerowa. Ten lekko przyhamował, jakby chciał wymusić kolizję. Wyjęłam wtedy telefon i zaczęłam go nagrywać - opowiada kobieta.

Jak dodaje, kiedy mężczyzna zorientował się, że jest nagrywany, wjechał na ścieżkę rowerową.

"Gdyby wjechał w niego samochód, ten chłopak nie miałby szans"

Według pani Żanety mężczyzna stwarzał zagrożenie nie tylko dla innych uczestników ruchu drogowego, ale i dla siebie. - Trzeba mieć trochę zdrowego rozsądku, tym młodym ludziom brakuje chyba wyobraźni. Przecież gdyby wjechał w niego samochód, ten chłopak nie miałby szans. Ludzie są niepoważni - podsumowuje.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kobieta nie podjęła jeszcze decyzji, czy zgłosi sprawę na policję. - Nie wiem, czy to cokolwiek da. Ten chłopak jechał na swojej prywatnej hulajnodze, nie wydaje mi się, żeby była gdziekolwiek zarejestrowana - wyjaśnia.

Co na to przepisy

Przyjęta w zeszłym roku nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zmieniła zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi.

Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Pojazdem takim można wjechać na jezdnię tylko w określonych przypadkach.

 1. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. 2. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Autor:jw, MAK//rzw

Źródło: TVN24, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości