"Kolejna przykra sobota i kolejna wizyta policji". Cmentarz żydowski znów sprofanowany

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN 24 Katowice
Policja o uszkodzonych mogiłach na żydowskim cmentarzu w Bielsku-Białej
Policja o uszkodzonych mogiłach na żydowskim cmentarzu w Bielsku-BiałejTVN24
wideo 2/3
TVN24Policja o uszkodzonych mogiłach na żydowskim cmentarzu w Bielsku-Białej

Tydzień po dewastacji 67 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej, zarządcy nekropolii znaleźli na bramie odręcznie napisany, obraźliwy list oraz woreczek z substancją - prawdopodobnie fekaliami.

"Kolejna przykra sobota i kolejna wizyta policji na cmentarzu przy ulicy Cieszyńskiej - czytamy na profilu facebookowym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. - W godzinach porannych na bramie cmentarza nieznany mężczyzna zawiesił informację wraz z dodatkiem, który z uwagi na wrażliwość został zasłonięty".

Dalej gmina podaje treść odręcznego listu, zachowując oryginalną pisownię: "Informacja do wszystkich Żydów. Zacznijcie s**ć tylko do własnych łużek i wykopcie swoich zmarłych, żebyście nie mieli czego odwiedzać, ani za czym tęsknić a to co jest pod spodem, to tylko próbka tego co macie pod swoimi jarmułkami".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Ta sprawa nie ma nic wspólnego" z wybrykiem chuligańskim

Rafał Kobyłecki z policji w Bielsku-Białej potwierdza, że tego typu sprawa została zgłoszona w sobotę rano i trwa dochodzenie. - Zabezpieczono list i woreczek z substancją. W woreczku są najprawdopodobniej fekalia, będzie to poddane badaniom - mówi. - Ta sprawa nie ma nic wspólnego ze sprawą sprzed tygodnia - dodaje policjant.

W sobotę 28 czerwca na tej samej nekropolii zostało zniszczonych 67 nagrobków. Dzięki nagraniom z monitoringu następnego dnia zatrzymano dwóch 12-latków i 13-latka.

- To pospolity wybryk chuligański. Fakt, że był to cmentarz żydowski, nie miał znaczenia - powiedział nam Roman Szybiak, rzecznik policji w Bielsku-Białej.

Po przeprowadzonych czynnościach 12-latkowie zostali oddani rodzicom. 13-latek, z racji tego, że podlega już odpowiedzialności za czyny karalne, usłyszał zarzuty z paragrafu 262 paragraf 1 i 288 paragraf 1 Kodeksu karnego. Dotyczą one znieważenia miejsca spoczynku oraz zniszczenia cudzej rzeczy. Drugi z zarzutów jest cięższy i zagrożony nawet pięcioletnim pobytem w więzieniu.

Jak informuje Gmina Wyznaniowa Żydowska, trwa zbiórka na renowację pomników. Część z pieniędzy ma być przeznaczona na rozbudowę systemu monitoringu na cmentarzu.

Autor:mag/gp

Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Gaj777/ wikipedia

Pozostałe wiadomości