"Chciałbym spróbować, jak to jest jechać bez kierowcy". W Polsce takie autobusy już w tym roku

Jest już ustawa, która zezwala na testowanie aut-robotów
Samochody bez kierowców
Źródło: tvn24

Już zeskanowali mapę miasta: ulice, krawężniki, znaki drogowe. Za kilka miesięcy chcą wypuścić pierwsze autonomiczne samochody. Na razie z kierowcą, który jednak nie będzie dotykać kierownicy. Ma zahamować w nagłych wypadkach. A co się stanie, jeśli nie zareaguje? Zobacz materiał programu "Polska i Świat".

Jaworzno ma być pierwszym miastem w Polsce, w którym będą testowane autonomiczne samochody, to znaczy sterowane komputerowo. Z pustym miejscem kierowcy.

Naukowcy już zeskanowali mapę miasta: ulice, krawężniki, znaki drogowe. Potem wgrają mapę do systemu komputerowego i za kilka miesięcy zamierzają wypuścić samochody bez kierowcy do centrum i na autostradę.

To ma być test, więc w aucie będzie kierowca. Ale nie będzie dotykał kierownicy. Chyba ze wydarzy się jakaś sytuacja, której nie da się przewidzieć i zaprogramować.

- Kiedy samochód wyjedzie poza obrys mapy, poprosi kierowcę o przejęcie kontroli - mówił w materiale programie TVN 24 Polska i Świat prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytut Transportu drogowego.

- Jeśli kierowca nie zareaguje - uspokaja prof. Ślęzak - samochód zwolni, zjedzie na pobocze i zatrzyma się.

Autobus bez wad ludzkich

W Jaworznie pierwsze autobusy bez kierowcy pojawią się już za pięć lat - takie plany mają przynajmniej urzędnicy, a prawo polskie już na to zezwala. Śladem Jaworzna chce iść Gdańsk.

Jaworzno będzie pionierem, bo, jak ocenia prof. Ślęzak, jest otwarte na innowacje, nie jest za duże ani za małe i ma świetną lokalizację - przy autostradzie.

- Chciałbym się przejechać takim samochodem - powiedział dziennikarzom TVN24 młody mieszkaniec Jaworzna.

Mieszkanka: - Jak inni się przejadą i przeżyją, to ja też wsiądę.

Trzeci mieszkaniec: - Będę przed nim uciekać.

Bo co, jeśli wymusi pierwszeństwo?

Prof. Ślęzak: - Docelowo sztuczna inteligencja będzie pozbawiona wad, które ma człowiek, odporna na zmęczenie, cały czas skoncentrowana.

Maszyna wyposażona jest w różne czujniki, które "obserwują" otoczenie, skanuje napotkane obiekty, dostaje odpowiedź z systemu: to jest człowiek, a to inny samochód, następnie analizuje sytuację i podejmuje decyzję.

Prof. Ślęzak dodaje, że samochody autonomiczne będą tak długo testowane, aż będzie można zapewnić bezpieczeństwo na drodze.

Poza tym Jaworzno nie będzie pierwsze na świecie. W Paryżu takie autobusy już wożą pasażerów.

Autor: mag//ec / Źródło: TVN 24

Czytaj także: