Katowice

Katowice

Pasażer autobusu ubliżał swojej partnerce. Na przystanku kierowca stanął w obronie kobiety. W odwecie agresywny mężczyzna opluł kierowcę, mówiąc, że ma koronawirusa. Interweniowali policjanci i inspektorzy sanitarni. Autobus został wycofany z trasy, a kierowca jest na kwarantannie.

- Pokonują 50-100 km w jedną stronę, by dojechać do pracy. Wstają o 3 w nocy, by zdążyć na autobus. Spędzają w pracy, w drodze do i w drodze z pracy, po 11-12 godzin. Zdecydowana większość to ludzie, którzy mają rodziny, kredyty i chcą po prostu w miarę godnie żyć. Czy oni naprawdę woleliby jeździć do Czech, niż pracować w Polsce za godne pieniądze, jeśli byłaby taka możliwość - pyta rekruter z czeskiej agencji pracy dla Polaków.

W Nowym Mieście nad Wartą (woj. wielkopolskie) wybory odwołano, bo wycofali się wszyscy kandydaci. W innych gminach wybory uzupełniające do rad przełożono. Także w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) mieszkańcy muszą poczekać z decyzją, czy odwołać burmistrza. Podobnie w Dobrej (woj. zachodniopomorskie), gdzie miało się odbyć referendum w sprawie odwołania wójt.

Z powodu epidemii parafie i kurie szukają sposobów na bezpieczną spowiedź wielkopostną. Płyty pleksi na kratkach konfesjonału? Spowiedź na telefon? Spowiedź w samochodzie? Instrukcja, jak wzbudzić żal doskonały?

Bratki to pierwsze kwiaty, sprzedawane na wiosnę. Lublinieccy ogrodnicy wyhodowali ich prawie 300 tysięcy. A targi i giełdy pozamykane z powodu epidemii. Poza tym ludzie prędzej kupią teraz chleb i masło, niż bratka. Władze Lublińca przyszły swoim ogrodnikom z pomocą - wykupiły od każdego po kilka tysięcy kwiatów. Żółte, fioletowo-niebieskie, niebieskie, bordowe, żółte z promieniami rosną teraz na każdym skwerze miasta.

5 kwietnia mieszkańcy Wielowsi w województwie śląskim mieli głosować w wyborach uzupełniających do miejscowej rady gminy. Do urn jednak nie pójdą. Z powodu pandemii koronawirusa wojewoda śląski przełożył wybory na pierwszy termin po zakończeniu obowiązywania zakazu przemieszczenia się