Depresja systemu

Cierpią. Są coraz młodsze

Weronika ma 16 lat i za sobą nieudaną próbę samobójczą. Dziś wie, że nie było warto. Ale zanim to zrozumiała, spędziła kilka tygodni na zamkniętym oddziale psychiatrycznym. Do dziś regularnie chodzi na terapię.

 

Takich dzieci jak Weronika są w Polsce tysiące. Każdego roku przybywa ich coraz więcej i są coraz młodsze. Istniejące 34 szpitalne oddziały psychiatrii dzieci i młodzieży są przepełnione, dramatycznie brakuje personelu – często jeden lekarz musi się opiekować kilkudziesięcioma pacjentami na raz. Z tego powodu trafiają tam tylko pacjenci w stanie zagrożenia życia, najcięższe przypadki. Tym, którzy potrzebują pomocy doraźnej, którzy dopiero zaczynają chorować – polski system opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży wciąż wsparcia w koniecznym wymiarze nie udziela.

 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

 

***

W odpowiedzi na problemy polskiej psychiatrii dziecięcej Fundacja TVN w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka buduje pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. W klinice wsparcie otrzymają dzieci i młodzież wymagające profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Centrum Psychiatrii będzie miejscem kompleksowym, referencyjnym dla Polski. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów, a także poradnia psychiatryczna. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 26 milionów złotych. Budowa centrum trwa i ma zakończyć się pod koniec 2023 roku.

 

Wesprzyj działania Fundacji TVN i wybuduj z nami nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.