Czarno na białym

Dzieci nie tego Boga (cz. 1)

Pierwszy reportaż z cyklu "Kanada pachnąca cierpieniem" o dramacie rdzennych mieszkańców Kanady. Trzy miliardy dolarów to kwota odszkodowania, jaką rząd Kanady wypłacił byłym wychowankom tak zwanych szkół rezydencjalnych. Przez 115 lat kierowano tam siłą dzieci rdzennych mieszkańców. Było ich ponad 150 tysięcy, a wiele z nich nigdy nie wróciło do domów. W szkołach były bite, wykorzystywane seksualnie i głodzone. To, co działo się w tych placówkach, w większości prowadzonych przez katolickich duchownych, po latach nazywa się ludobójstwem kulturowym. Tych, którym udało się przetrwać, nazywa się "ocalonymi" i to z nimi rozmawiał reporter "Czarno na białym" Marek Osiecimski. Reportaż zaktualizowany 20 czerwca 2022 roku. 

 

DRUGA CZĘŚĆ REPORTAŻU "KANADA PACHNĄCA CIERPIENIEM: ZNÓW STANIEMY SIĘ LUDŹMI"

TRZECIA CZĘŚĆ REPORTAŻU "KANADA PACHNĄCA CIERPIENIEM: PRAWDA I POJEDNANIE"

 

"To pielgrzymka pokutna" - tak papież Franciszek określił swoją sześciodniową podróż do Kanady, którą rozpoczął 24 lipca 2022 roku. Głównym celem tej wizyty są spotkania z rdzennymi mieszkańcami kraju. Społeczność oczekuje od papieża przeprosin za krzywdy, których przez dziesiątki lat rdzenni mieszkańcy doznawali w szkołach prowadzonych przez Kościół katolicki.

 

Na początku stycznia 2022 roku Kanada ogłosiła zawarcie porozumienia o łącznej wartości 40 miliardów dolarów kanadyjskich na zrekompensowanie dzieciom rdzennych mieszkańców kraju szkód wywołanych przez dyskryminujący system opieki nad nimi. Kwota ma wesprzeć także koszty reformy systemu.