Po reportażu "Superwizjera" prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie propagowania faszyzmu. Chodzi o świętowanie urodzin Adolfa Hitlera oraz prezentowanie flag i ubiorów, związanych z ustrojem nazistowskim. Na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro prokuratura analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.
Prokuratura regionalna w Katowicach na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry wszczęła postępowanie już w niedzielę, dzień po emisji reportażu programu "Superwizjer" o polskich neonazistach.
Dziennikarze "Superwizjera" nie ujawniali swojej tożsamości i dzięki temu udało im się między innymi skontaktować z członkami stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, a jego szef Mateusz S. zaprosił ich na obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera. Zaproszenie podpisane było przez Polskich Narodowych Socjalistów z Wodzisławia Śląskiego.
Świętowanie można obejrzeć w reportażu. Odbyło się na wzgórzu, w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego, z daleka widać rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami, z głośników słychać nazistowskie marsze wojskowe. Na miejscu powstało coś na wzór "ołtarzyka" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną. W centralnym miejscu zawisła wielka drewniana swastyka nasączona podpałką do grilla. Po zmroku została podpalona, robiono sobie przy niej zdjęcia, palone były również race. Niektórzy uczestnicy spotkania przebrali się w mundury Wehrmachtu, Mateusz S. - w mundur oficera SS. Wychwalali rzekome osiągnięcia Hitlera, nie wspominając, że jest on odpowiedzialny za rozpętanie najstraszniejszej wojny w dziejach i śmierć milionów ludzi. Na koniec wznoszone były toasty "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę". Częstowano się tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.
- Postępowanie dotyczy publicznego propagowania faszyzmu na terenie Wodzisławia Śląskiego w związku z obchodami rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w dniu 13 maja 2017 roku - powiedziała Joanna Smorczewska, rzeczniczka prokuratory okręgowej w Gliwicach.
Chodzi o czyny z artykułu 256, paragrafy 1 i 2.
- paragraf drugi dotyczy propagowania ustroju faszystowskiego poprzez prezentowanie flag i ubiorów związanych z tym ustrojem - dodaje Smorczerwska.
Przesłuchiwani będą główni bohaterowie reportażu i obchodów w wodzisławskim lesie, Mateusz S., lider Dumy i Nowoczesności oraz wiceprezes Jacek Lanuszny, równocześnie asystent prezesa Ruchu Narodowego, posła Roberta Winnickiego.
Analizują kwestię delegalizacji Dumy i Nowoczesności
Na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro prokuratura analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Decyzja ma związek z postępowaniem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez tę organizację (tj. o czyn z art. 256 kk.).
Przedmiotem analizy będzie faktyczna działalność stowarzyszenia i zaangażowanych w nie osób, a nie wyłącznie jego statut i inne dokumenty. Celem jest ustalenie, czy organizacja Duma i Nowoczesność odwołuje się w swoich działaniach do metod i praktyk nazizmu, faszyzmu albo innych totalitarnych ideologii. Jeśli potwierdzą to ustalenia dowodowe, prokuratura skieruje do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia.
Jednocześnie Prokurator Generalny zdecydował, że postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach zostanie objęte nadzorem Prokuratury Krajowej.
§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 . Kodeks Karny, art. 256
Autor: mag/gp / Źródło: TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN