30 lat temu sławna Annie Leibovitz sfotografowała muzyka Bruce'a Springsteena ślizgającego się na lodowisku. Zdjęcie trafiło na okładkę "Rolling Stone'a". Gdy magazyn umieścił na swojej styczniowej okładce niemal identyczne zdjęcie z komikiem Jimmym Fallonem, internauci od razu wykryli plagiat. Zestawienie obu portretów obiegło cały świat.
Zdjęcie, jakie Annie Leibovitz, sławna portrecistka gwiazd, zrobiła Bruce'owi Springsteenowi na lodowisku należy do jednych z najgłośniejszych w jej karierze. "Rolling Stone", od którego zaczynała się jej kariera, umieścił je na okładce w lutym 1981 roku.
Rozbieranie na okładce
Teraz, 30 lat od tamtej decyzji, pismo niemal identyczne zdjęcie dało na okładkę numeru z 20 stycznia. Portret komika Jimmy'ego Fallona fotograf Robert Trachtenberg skopiował na wzór pierwowzoru na nowojorskim lodowisku.
Gdy gazeta ukazała się na rynku, oburzeni internauci wykryli podobieństwo. Zestawili ze sobą obie okładki z napisem: "plagiat". Rozsyłanemu po sieci plikowi najczęściej towarzyszy jedno pytanie: - Czy pismu brakuje już nowych pomysłów?
Oburzenie internautów było tak wielkie, że tytuł postanowił się do tego odnieść. Jak? Na swojej stronie internetowej przygotował specjalną zakładkę pt. "Podwójna wizja".
Z premedytacją umieścił tam 40 okładek ze swojej historii, które są do siebie niemal bliźniaczo podobne, a do każdej dołączył datę. Ma to być dowód, że w mediach nieustające inspirowanie się tym, co już było, jest nieuniknione. Z zestawienia wynika, że redaktorzy pisma najbardziej lubią gwiazdy... rozbierać.
Piersi Janet i nagi Lennon
Dlaczego okładka magazynu wywołała tyle emocji? Bo największym magnesem przyciągającym czytelników do miesięcznika są przede wszystkim fenomenalne okładki i sesje zdjęciowe.
To właśnie zdjęcia gwiazd z okładek "Rolling Stone'a" wywołują na świecie oburzenie, zdziwienie, ale i podziw. Słynne okładki, jak zdjęcie Janet Jackson, której piersi zasłonięte są przez dłonie tajemniczego białego mężczyzny, Brada Pitta ubranego w kobiecą sukienkę i gumowe rękawiczki, czy nagich muzyków z zespołu Red Hot Chilli Peppers, którzy założyli sobie jedynie skarpetki na... przyrodzenie, są dziś ikonami pop-kultury.
Zdjęcie nagiego Johna Lennona obejmującego ubraną na czarno Yoko Ono nagrodzono tytułem "najlepszej okładki wszech czasów".
Gazeta jak toczący się kamień
"Rolling Stone" to jeden z najbardziej kultowych tytułów na świecie. Od 1967 roku dyktuje trendy i wyznacza nowe kierunki w muzyce, filmie, modzie, pop-kulturze.
Zaczynał jako "organ ideowy" hipisów, dlatego jego nazwa pochodzi od hipisowkiego manifestu, piosenki Boba Dylana "Like a Rolling Stone", odnoszącego się do angielskiego przysłowia "A rolling stone gathers no moss" (Toczący się kamień nie porasta mchem).
W piśmie, które założyło dwóch kolegów w garażu w San Francisco, karierę zaczynali najważniejsi współcześni fotografowie, jak Annie Leibovitz, Mark Seliger, David LaChapelle. Publikowali tam także Richard Avedon i Herb Ritts.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rolling Stone