Zawał, zatrzymanie krążenia, niewydolność serca. Czym się różnią i jak rozpoznać objawy

Źródło:
tvn24.pl
Co może pomóc w zapobieganiu zawałom serca
Co może pomóc w zapobieganiu zawałom sercatvn24
wideo 2/2
Co może pomóc w zapobieganiu zawałom sercatvn24

Choroby serca to wiodąca przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Na zawał serca każdego roku umiera kilkanaście tysięcy Polaków. W jaki sposób dochodzi do zawału? Czy każdy zawał prowadzi do niewydolności serca i zatrzymania krążenia? Ekspert z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczy, na czym polegają różnice i jak się uchronić przed zawałem.

Choroby układu krążenia, czyli choroby serca i naczyń krwionośnych, to główna przyczyna zgonów na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku odbierają życie 17,9 mln ludzi. Ponad cztery na pięć zgonów spowodowane jest zawałem serca lub udarem. Ponadto, jak wynika z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022" Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - PIB, w 2021 roku choroby serca były najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków. Na zawał serca zmarło wówczas 12,8 tys. osób.

Zawał serca a niewydolność serca

Zawał serca, czyli martwica mięśnia sercowego, wynika z nagłego ograniczenia przepływu krwi przez tętnice. Jest to spowodowane wystąpieniem blokady w tętnicy wieńcowej (dostarczającej krew do serca), która wynika z pęknięcia blaszki miażdżycowej. Po tym następuje wytworzenie się zatoru. - Każdy nasz narząd ma tętnice, ma je także serce. Jeśli je zablokujemy, doprowadzimy do niedokrwienia. Wówczas krew przestaje płynąć, nie dostarcza tlenu i obszar, który znajdował się w dorzeczu tej tętnicy, ulega martwicy. Wtedy powstaje zawał serca - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl kardiolog, prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski, Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zarazem Rzecznik Prasowy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Zawał serca jest blizną, to pewien fragment serca, który ze względu na niedokrwienie już się nie będzie kurczył. Serce nie pracuje więc wtedy na 100 proc. - dodaje.

Zawał sercaShutterstock

Do objawów zawału serca zalicza się przede wszystkim ból w klatce piersiowej (silny, piekący, stały), który może promieniować do innych miejsc, w tym ramion, szyi, szczęki czy brzucha, a także duszność, bladość, kołatanie serca i nudności.

Taka słabość serca, wynikająca z zawału, może doprowadzić do niewydolności serca. To stan, w którym serce nie jest w stanie skutecznie pompować krwi do innych narządów. Objawia się głównie dusznościami, zmęczeniem i zatrzymaniem wody w organizmie, co powoduje obrzęki. - Fragment serca, który jest wyłączony przez zawał, nie pompuje krwi. Serce jest niewydolne i nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości krwi dla naszego organizmu, dla naszych narządów - płuc, mózgu, wątroby, mięśni. To prowadzi do zespołu objawowego, jakim jest niewydolność serca - wskazuje prof. Grabowski.

ZOBACZ TEŻ: Jak zachować zdrowie i ustrzec się przed ciężkimi chorobami? Kluczem jest optymalne nawodnienie

Zawał serca a zatrzymanie krążenia

Rozmówca tvn24.pl wyjaśnia, że prawidłowa praca serca oznacza, że prąd w mięśniu sercowym płynie od góry do dołu. Jeśli więc w wyniku zawału powstanie blizna, impuls elektryczny musi ją ominąć. - Podobnie jest na drodze, gdy trzeba ominąć wypadek i pojechać objazdem. Czasem dochodzi do sytuacji, że zamiast pojechać objazdem i dalej prosto, ten impuls elektryczny zawraca, wpada w spiralę, pętlę, co doprowadza do sytuacji, że serce nagle zaczyna bardzo szybko bić. Nie 60-70 uderzeń na minutę, ale 200-300 na minutę. Wówczas występuje częstoskurcz i migotanie komór - wskazuje ekspert. Takie zjawisko nazywa się zatrzymaniem krążenia, ponieważ tak szybkie bicie serca powoduje, że krew praktycznie nie jest wyrzucana do obiegu.

Zatrzymanie krążenia może wynikać albo z bardzo szybkiego bicia serca, albo z zablokowania serca. Może nastąpić też m.in, gdy zawał serca albo sam fakt, że serce jest stare, powoduje, że impuls elektryczny nagle staje i nie może przedostać się dalej, ponieważ napotyka blokadę. Wówczas serce się nie kurczy, nie wyrzuca krwi, a narządy obwodowe zaczynają być niedokrwione. - Im dłużej trwa niedokrwienie, tym bardziej dochodzi do kolejnych nieodwracalnych skutków. W przypadku zatrzymania krążenia po kilku, kilkunastu sekundach, w zależności od tolerancji danej osoby, tracimy przytomność. Nie oznacza to jeszcze śmierci, ale utratę świadomości. Gdy mijają kolejne sekundy, dochodzi do uszkodzenia kolejnych narządów. Najbardziej wrażliwy jest mózg, w którym po 1,5-2 minutach dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia - wyjaśnia prof. Grabowski. Jeśli uda się przywrócić akcję serca, ale mózg będzie nieodwracalnie uszkodzony, pacjent się nie obudzi i pozostanie w stanie wegetatywnym. Jeśli jednak mózg nie został uszkodzony i pacjent po jakimś czasie od przywrócenia akcji serca się obudzi, pospolicie mówi się, że przeżył "śmierć kliniczną".

Dlatego tak ważne jest podjęcie natychmiastowej reanimacji, bo może ona uratować życie. - Nawet jeśli serce samo nie pracuje, wykonanie jego masażu można porównać do dawania mu skurczu, dzięki czemu krew płynie do narządów. Może być tak, że masujemy pacjenta 15 minut, 30 minut czy godzinę. W trakcie tego masażu pośrednio zastępujemy akcję serca, dzięki temu krew może przepłynąć przez mózg oraz inne narządy i nie dochodzi do ich drastycznego uszkodzenia - mówi ekspert.

Inne przyczyny zatrzymania krążenia

Około kilka do kilkunastu procent zawałów prowadzi do zatrzymania krążenia. Są też przypadki, w których zatrzymanie krążenia następuje od razu, gdy zawał się zaczął. - To są te osoby, które zmarły w trakcie snu, które znaleźliśmy martwe w domu, które upadają na ulicy i umierają - mówi nasz rozmówca. Może to nastąpić też kilka godzin później. - To ci pacjenci, którzy mają zatrzymanie krążenia w karetce pogotowia, gdy jadą do szpitala z zawałem czy są już w szpitalu - dodaje.

Jakie mogą być inne przyczyny zatrzymania krążenia? Ekspert wskazuje na genetycznie uwarunkowane choroby, które powodują nagłe wystąpienie tego objawu. - Widzimy to na przykład w przypadku sportowców, którzy na boisku nagle padają i mają zatrzymanie krążenia. Oni zwykle nie mieli zawału, nie mieli niewydolności serca, ale mają chorobę genetyczną - mówi. - To też sytuacje, gdy ktoś narazi organizm i serce na wtórną przyczynę niedokrwienia, zaburzenia elektrolitowe, np. branie narkotyków, zatrucie, nagłe uderzenie w klatkę piersiową, hipotermia, udar cieplny - wylicza nasz rozmówca.

ZOBACZ TEŻ: Ponad połowa ludzkości będzie otyła do 2035 roku. Eksperci wskazali, kto tyje najszybciej

Profilaktyka - jak uchronić się przed zawałem

Ekspert podkreśla, że najważniejszymi rzeczami, które można zrobić, aby uchronić się przed zawałem, jest prowadzenie zdrowego stylu życia, unikanie czynników ryzyka i leczenie chorób, które do niego predysponują, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy podwyższony cholesterol. - Dobra kontrola, nieunikanie leków i wizyt u lekarza, pilnowanie dobrego poziomu ciśnienia, cholesterolu i glukozy powodują, że minimalizujemy ryzyko - podkreśla prof. Grabowski. - Silnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów. Mamy też coraz więcej informacji na temat niekorzystnego wpływu nadużywania alkoholu oraz innych używek - dodaje.

Oprócz tego kluczowym jest unikanie tłustych potraw i czerwonego mięsa oraz wysokokalorycznych posiłków, walka z otyłością i nadwagą, jedzenie warzyw oraz umiarkowany wysiłek fizyczny: spacery, chodzenie po schodach zamiast jazdy windą, unikanie transportu samochodem lub parkowanie go kilka ulic dalej, by przymusić się do przechadzki, a także wysypianie się.  

Autorka/Autor:pb//mro

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Biały Dom nie jest zadowolony z decyzji prezydenta Francji o zaproszeniu przedstawiciela Rosji na nadchodzące obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - pisze Politico. Ostro zareagował również szef jednej z komisji Izby Reprezentantów. Michael McCaul ocenił, że "to rozczarowujące", a "zaproszenie ma miejsce, gdy Rosja otwarcie grozi kolejną wojną światową".

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Źródło:
PAP

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

W sobotę odbyły się obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Na znanej polskiej nekropolii we Włoszech prezydent Andrzej Duda mówił, że "polegli tu żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność". - Wołają: nie dopuście do tego, aby rosyjski imperializm rozlał się na inne kraje - przemawiał. Mówił też, że ruski mir to "wysysanie krwi" z innych narodów.

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl