Wirtualne światy – Internet dzisiaj

Aktualizacja:
 
Komputer stworzył zupełnie nową rzeczywistośćTVN24.pl

Najprężniej rozwijający się medium ostatnich lat - Internet. Minęło już ponad 17 lat od czasu nawiązania pierwszego w Polsce połączenia na Wydziale Fizyki UW na Hożej 69. Od tego czasu zmienił się nie do poznania. Przyjrzeliśmy się temu zjawisku, w czym pomogli nam uczeni, którzy wzięli udział w tegorocznym Festiwalu Nauki w Warszawie.

 
Wykład o wirtualnych światach (tvn24.pl/sm) TVN24.pl

Naszą podróż po wykładach festiwalu dotyczących Internetu, rozpoczęliśmy właśnie na Hożej 69 w Warszawie. 17 sierpnia 1991 roku z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego nawiązano pierwsze w Polsce internetowe połączenie (po protokole TCP/IP) między Rafałem Pietrakiem z WF UW a Janem Sorensenem, z Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego. Dzień ten jest uważany jest za początek Internetu w Polsce.

Na początku było… czarno

Gdyby dziś cofnąć się do tamtych czasów, nie znaleźli byśmy zapewne wiele interesujących, i atrakcyjnie podanych informacji. Wielka sieć była wtedy bowiem bardzo … mała i brzydka. Dominował w niej czarny kolor wiersza poleceń (ci, co pamiętają system DOS, wiedzą o co chodzi).

Nie było jeszcze wtedy WWW, który powstał rok później w CERN, nie było nawet powszechnego dziś dostępu do poczty elektronicznej. Słowem – Internet był tym, do czego został stworzony. Medium wymiany informacji między naukowcami.

To się jednak szybko zmieniło. A proces poszedł w stronę, o której nawet nie śnili (w marzeniach czy koszmarach sennych) naukowcy.

Wirtualne światy

Rewolucją można nazwać to, co stało do dziś z globalną siecią. Internet stał się bowiem nie tylko wielką encyklopedią, i

"Disruptive technology” wydaje się na początku „trywialna” i nie jest w kręgu zainteresowań doświadczonych użytkowników. dr Jacek Szczytko

„Wirtualne światy”, czyli sieciowe gry komputerowe (czy na pewno tylko to?) są wizją świata, stworzoną przez technikę komputerową; multimedialna kreacją – ludzi, otoczenia, jedzenia i… całkiem realnych pieniędzy. „Gry” typu SecondLife, czy World of Warcraft nie są już bowiem tylko rozrywką. Na świecie żyje spora grupa osób, które nie potrafią funkcjonować bez „podłączenia” się do serwerów – faktycznych bram do innego świata.

- Przy pomocy komputera tworzymy wizję wirtualnego świata, do którego podłączają się użytkownicy, tworząc wirtualną społeczność ludzi. Wirtualni ludzie w wirtualnych światach, uprawiają wirtualny sport, mają wirtualne domy. Mogą robić to co w życiu, a nawet więcej. Mogą na przykład polować na smoki - powiedział podczas wykładu Mateusz Pilski.

Spacer po mieście z bitów

Wirtualny spacer po ulicach Wrocławia czy Krakowa siedząc przed komputerem w Warszawie? Nie ma problemu. Wystarczy się zalogować i spotkamy na ulicach wirtualnych miast zupełnie prawdziwych ludzi.

 
Troche na temat technologii (tvn24.pl/sm) tvn24.pl/sm

Ale wirtualny świat to także całkiem realna przestępczość, którą ściga prawdziwa policja. Funkcjonariusze m.in. z Niemiec i Holandii pomagają administratorom wyłapywać wirtualnych terrorystów... Nic dziwnego, skoro ludzie inwestują w grę całkiem prawdziwe pieniądze. Waluta używana w SecondLife może być wymieniana na prawdziwe dolary, a kursy walut i wirtualnych firm znajdują się na wirtualnych giełdach, na których też bywają krachy...

Anonimowi ale policzeni

Gdybyśmy chcieli sprawdzić, kto korzysta z podobnych form spędzania wolnego czasu, musielibyśmy odwołać się do badań. Ale czy Internet w ogóle podlega jeszcze jakimkolwiek metodom, pozwalającym na „zmierzenie” jego zawartości? Miliardy stron internetowych, niezliczone ilości ciągłych odwiedzin… w tym roju okazuje się jednak, że można znaleźć jakąś zasadę. Zadania tego podjęli się naukowcy z ośrodka badawczego Gemius.

Okazało się, że jest możliwe stworzenie modelu internauty. Co więcej, Piotr Podhorecki i Anna Poręba pokazali, że na potrzeby nauki, jak i do całkiem praktycznych zastosowań, jest możliwe symulowanie zachowań internautów.

- Dysponujemy w naszej firmie ogromną bazą danych na temat ruchu w Internecie. Chcieliśmy ją wykorzystać w jakiś sposób, przełożyć na konkretną wiedzę. Stąd badania nad modelem internauty - powiedział Podhorecki.

 
SecondLife - jeszcze gra czy już... inna rzeczywistość? (secondlife.com) 

Dzięki zaawansowanym metodom obliczeniowym, możliwe jest więc policzenie użytkowników, stworzenie modeli, dopasowywanie internetu do potrzeb konkretnego użytkownika. Dzięki temu sieć staje się coraz bardziej spersonalizowana. Nie jest tylko jakimś odległym fenomenem, a całkiem bliską rzeczywistością.

Wymiatające technologie

Bez wątpienia Internet zastąpił, lub niebawem zastąpi wiele istniejących dziś technologii. O problemie wypychania, czy „wymiatania” starego przez nowe opowiedział dr Jacek Szczytko z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW. Zajmujący się przede wszystkim nanotechnologią naukowiec pokazał jak wiele z tego, co dziś może wydawać się niezbyt istotnym „wybrykiem” wynalazcy, za kilka lat może zastąpić wiele rzeczy pozornie... niezastąpionych.

 
Pierwsza Polska WWW (zarchiwizowana na Hożej) fuw.edu.pl

- Taka wymiatająca technologia [disruptive technology - przyp.] polega na tym, że gdy pojawia się, zwykle jest tańsza, ale może być mało atrakcyjna na początku dla użytkownika. Na przykład pierwsze aparaty cyfrowe, w porównaniu do istniejących wtedy, były tylko bardzo prymitywne. Nie były tym, czego chcieli klienci. Ale stopniowe ulepszanie nowej technologii jest tańsze, dlatego ona zagraża istniejącym [tak było z czarno-białym początkowo Internetem - przyp. red.].

Elektornicznie podpisani

Jedną z takich technologii może być elektroniczny podpis. Czy zastąpi tradycyjne załatwianie spraw w urzędach? Niebawem możliwe będzie wysyłanie pitów mailem. Coraz więcej spraw można załatwić nie ruszając się z domu. Globalna sieć to już nie jest bowiem tylko wirtualna przestrzeń. Jej zastosowanie jest znacznie bardziej namacalne. Przekonaliśmy się o tym na wykładzie o podpisie elektronicznym. Tomasz Warchoł z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW nie dał nam jednak zapomnieć, że za naturalnymi dla nas technologiami, stoją skomplikowane figury matematyczne.

Tak było z Interetem...

- Firma Nokia 20 lat temu miała własne tartaki, fabryki telewizorów. Robiła nawet gumiaki - powiedział Szczytko. - Ale pozbyli się tego, aby zainwestować w technologię GSM. I właśnie to była ta przełomowa, wymiatająca technologia - powiedział Szczytko.

Jeszcze bardziej przełomowym wynalazkiem jest Internet. Globalna sieć na początku niepozorna, stopniowo zaczęła przejmować inne media - telefony, telewizję. Ale największym przełomem był oczywisty dziś e-mail, który zakończył piękną, acz niepraktyczną epokę papierowej koperty.

Czy jednak sieć zastąpi kiedyś rzeczywistość? Czy ma szanse stać się światem równie realnym jak ten, w którym żyli nasi dziadkowie i babki? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. W wywiadzie dla tvn24.pl Mario Queiroz z Google przyznał, że wszystko, co dziś powiemy na temat przyszłości, z dużym prawdopodobieństwem i tak się nie sprawdzi. Kto by bowiem jeszcze 30 lat temu przewidział... Internet?

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi. Co najmniej cztery osoby nie żyją. Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło z kolei Ukrainę o atak na internat.

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl