Brytyjscy archeolodzy prowadzą badania tzw. Kamienia Artura. Mają pomóc dowiedzieć się więcej o ludziach zamieszkujących Wielką Brytanię przed tysiącami lat. Co łączy kamienną formację w Herefordshire w Anglii z legendarnym celtyckim władcą Brytów?
Archeolodzy po raz pierwszy prowadzą wykopaliska wokół Kamienia Artura, nazwanego tak na cześć legendarnego władcy z przełomu V i VI wieku, bohatera licznych przekazów, dzieł literackich i filmów. Kamień to właściwie kamienna formacja będąca neolitycznym grobowcem liczącym sobie ok. 5 tys. lat. Badania są efektem współpracy między naukowcami z Uniwersytetu w Manchesterze i English Heritage, brytyjską organizacją charytatywną zajmującą się ochroną zabytkowych obiektów. "Miejmy nadzieję, że wykopaliska w tym miejscu powiedzą nam więcej o starożytnych mieszkańcach wyspy" - powiedział CNN kierownik wykopalisk Julian Thomas, profesor archeologii na Uniwersytecie w Manchesterze.
Tajemnicze konstrukcje w pobliżu Kamienia Artura
Na razie badacze przeszukali komorę grobowca, ale nie udało im się tam niczego znaleźć. Mogła zostać splądrowana już w początkowym okresie ery nowożytnej - twierdzą archeolodzy. Dzięki prowadzonym w okolicy wykopaliskom odkryli za to wcześniej aleję pionowych słupów, prowadzącą na południe, od grobowca do Złotej Doliny, położonej pod wzgórzami, na których znajduje się kamienna budowla.
Składający się z dużego kamienia szczytowego, podtrzymywanego przez szereg pionowych kamieni grobowiec otoczony jest przez kopiec, który miał być dziełem rąk ludzkich. Otacza on komorę, w której rozkładały się szczątki zmarłych.
Wiekowy monument powstał w okresie, który profesor Thomas określa jako bardzo istotny w dziejach Wielkiej Brytanii; udomowiono wówczas rośliny i zwierzęta oraz stworzono narzędzia z ceramiki i polerowanego kamienia. To także czas, kiedy na wyspę docierali przybysze z Europy kontynentalnej. Budowa pomników takich jak Kamień Króla Artura mogła być częścią tworzenia nowych grup społecznych i tradycji. "Sam akt wznoszenia tak masywnej budowli był niewątpliwie ważny, gdyż przyciągał ludzi do pracy, wzmacniając społeczną solidarność, a być może także przysparzając prestiżu osobie lub osobom kierującym pracami" - ocenił Thomas.
Co łączy króla Artura z grobowcem
Króla Artura z kamiennym grobowcem łączy nie tylko imię, ale również szereg legend. Jedna z bardziej znanych głosi, że legendarny władca walczył w tym miejscu z olbrzymem, który zginął, upadając na zwieńczenie grobowca i przełamując konstrukcję na pół. Według innej opowieści, wgłębienie w grobowcu to miejsce, w którym Artur uklęknął, by się pomodlić.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock