"Niczego nie stworzysz, jeśli boisz się klapy". Powstało Muzeum Porażki

[object Object]
W Szwecji powstało Muzeum PorażkiTwitter; Facebook
wideo 2/10

"Uczenie się jest jedyną drogą, by porażkę zamienić w sukces" - to motto Samuela Westa, założyciela muzeum składającego się z zaskakująco złych produktów, wynalazków i gadżetów, które okazały się klapą. Wśród eksponatów znajdziemy mrożonki produkowane przez producenta pasty do zębów i grę planszową projektu Donalda Trumpa.

Samuel West, psycholog ze szwedzkiego Helsingborga, postanowił stworzyć kolekcję produktów z różnych gałęzi przemysłu, które okazały się porażką. Muzeum ma uświadamiać, że nawet największym i najbardziej znanym firmom zdarzają się mniej trafione pomysły.

Wystawa składa się na razie z 60 eksponatów, ale będzie się rozrastać – do Westa ciągle zgłaszają się osoby, które pamiętają lub są w posiadaniu dziesiątek innych nieudanych produktów. Jednak muzeum nie powstało wyłącznie po to, aby zwiedzający mogli pośmiać się z tego, jak wielkim firmom powinęła się noga.

Kult sukcesu

West podkreśla, że dość już ma powszechnego kultu sukcesu. – Zauważyłem, że sukces zawsze stawiany jest na piedestale, podczas gdy porażki szybko zamiatane są pod dywan. Jednak ja wiem, i wie to też większość ludzi, że 90 procent innowacji okazuje się klapą – tłumaczył w wywiadzie dla "New York Timesa".

Zauważyłem, że sukces zawsze stawiany jest na piedestale, podczas gdy porażki szybko zamiatane są pod dywan. Jednak ja wiem, i wie to też większość ludzi, że 90 procent innowacji okazuje się klapą Samuel West

Nietypowe eksponaty

W muzeum znajdziemy na przykład colę o smaku kawy, grę planszową zaprojektowaną przez Donalda Trumpa, maskę upiększającą elektrowstrząsami, długopis "specjalnie dla kobiet", perfumy sygnowane marką słynnego producenta motocykli, czy lasagne z wołowiną wyprodukowaną przez popularnego producenta pasty do zębów.

West – jak przystało na psychologa – jest zdania, że porażki są tym, co czyni nas ludźmi i nie należy się ich bać. - Niczego nie stworzysz, jeśli boisz się klapy - powiedział w wywiadzie dla "New York Timesa". - Moje muzeum ma uświadamiać, że lepiej uczyć się z porażek, niż je ignorować i udawać, że nie miały miejsca - dodał.

Autor: AKrg\mtom / Źródło: NY Times; Twitter; Facebook; museumoffailure.se

Pozostałe wiadomości