Test Turinga. Czy sztuczna inteligencja jest w stanie "oszukać" człowieka?

Źródło:
Encyklopedia Zarządzania, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, gov.pl.
Komputer przeszedł test Turinga
Komputer przeszedł test TuringaTVN24 BiS
wideo 2/4
Komputer przeszedł test TuringaTVN24 BiS

Test Turinga został opracowany w połowie XX wieku do badania inteligencji maszyn i systemów komputerowych. Jego założeniem jest sprawdzenie, czy potrafią one komunikować się i myśleć w sposób naturalny dla ludzi. Na czym polega?

Test Turinga to stworzone przez Alana Turinga badanie inteligencji maszyn i systemów komputerowych. Aby zaliczyć test Turinga, system sztucznej inteligencji powinien przekonać przynajmniej 30 proc. sędziów, że rozmawiają z człowiekiem. Do tej pory niewielu systemom sztucznej inteligencji udało się zdać test Turinga, a i tym które przeszły badanie pomyślnie, niektórzy komentatorzy odmawiają zwycięstwa. Pierwszym systemem komputerowym, któremu udało się to zadanie, był Eugene Gootsman. Bot osiągnął to w 2014 roku.

Czym jest test Turinga

Test Turinga to stworzony w 1950 roku przez matematyka Alana M. Turinga test sztucznej inteligencji, który bada, czy maszyny są w stanie samodzielnie myśleć i komunikować się jak ludzie. Test Turinga ma za zadanie określać zdolność maszyny do posługiwania się naturalnym językiem, co pośrednio ma też wskazywać na jej umiejętność myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Pomysł Turinga ukazał się pierwotnie w artykule w czasopiśmie "Mind", zatytułowanym "Computing Machinery and Intelligence”.

Jak powstał test Turinga

Turing stworzył swój test sztucznej inteligencji na bazie gry towarzyskiej. W grze tej uczestniczą trzy osoby (w tym koniecznie jedna kobieta i jeden mężczyzna) przebywające w oddzielnych pokojach. Jedna z nich (płeć obojętna) zadaje pytania mężczyźnie i kobiecie. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi, sędzia decyduje, której z nich udzielił mężczyzna, a której kobieta. Żeby dodatkowo skomplikować przebieg gry, jeden z graczy ma za zadanie wprowadzić sędziego w błąd. Ten ostatni aspekt został pominięty przez Turinga podczas opracowywania testu sztucznej inteligencji. Uznał on, że wystarczy, żeby osoba pytająca oceniała, które odpowiedzi uzyskała od komputera. 

Jak przeprowadza się test Turinga

Do przeprowadzenia testu Turinga konieczne jest spełnienie następujących warunków: - dwoje ludzi (co najmniej, w tym jeden operator — osoba przeprowadzająca test) oraz maszyna lub program komputerowy, - maszyna lub program komputerowy muszą prowadzić dialog z operatorem, - wszyscy uczestnicy testu muszą być od siebie odizolowani, - każdy z uczestników prowadzi dialog wyłącznie z operatorem (człowiekiem, który pełni funkcję sędziego).

 
Alan Turing Wikipedia

Przebieg testu Turinga wygląda następująco: - w odizolowanym pomieszczeniu przebywa operator, komunikujący się za pomocą systemu z programem komputerowym oraz człowiekiem;  - operator na podstawie otrzymywanych odpowiedzi rozstrzyga, czy odpowiedzi na pytania zostały udzielone przez komputer, czy przez człowieka.

Jeśli operator (sędzia) nie będzie mógł rozstrzygnąć, czy odpowiedź pochodzi od człowieka, czy od maszyny, ma to dowieść, że komputer jest inteligentny i tym samym można uznać, że maszyna (program komputerowy) zaliczyła test Turinga. Według Turinga oszukanie przez system sztucznej inteligencji 30 proc. sędziów w trakcie 5-minutowej rozmowy można uznać za sukces. Matematyk uważał, że komputerom uda się to osiągnąć około 2000 roku. Czy miał rację?

Czy test Turinga sprawdza się współcześnie?

Historia pokazała, że poprzeczka ustawiona przez Turinga znajduje zbyt wysoko dla systemów sztucznej inteligencji. Co prawda maszyny podejmowały próby sprostania zadaniu, ale szybko przegrywały. Niektórzy są zdania, że udało się to dopiero w 2014 roku algorytmowi Eugene Gootsman, udającemu ukraińskiego nastolatka (chatbot stworzyło rosyjsko-ukraińskie trio programistów), który przekonał 33 proc. sędziów, że jest człowiekiem. Nie brakuje jednak głosów, że żadnemu systemowi sztucznej inteligencji nie udało się przejść testu, nawet jeśli zdobyły nagrodę Loebnera w konkursie organizowanym od 1990 roku.

Skoro niektóre systemy sztucznej inteligencji przeszły test pomyślnie, skąd ten sceptycyzm? Nawet najlepsze boty (np. Mitsuku, chatbot Steve’a Worswicka, który od 2013 roku pięć razy zdobywał nagrodę Loebnera) wciąż można rozpracować i odgadnąć, że nie są ludźmi. Nadal mają problemy ze zrozumieniem wszystkiego, o czym mówią ludzie. A sam fakt, że rozumieją część ludzkich przekazów, nadal nie jest równoznaczny z tym, że są inteligentne. Wystarczy przez chwilę porozmawiać z Siri czy Alexą. Specjaliści prognozują jednak, że pierwszy algorytm, któremu rzeczywiście uda się zrównać z ludzką inteligencją pojawi się jeszcze za naszego życia — obstawiają okres między 2029 a 2040 rokiem.

Bota wciąż nie można wyszkolić we wszystkich możliwych scenariuszach rozmów, co sprawia, że niektórym jego odpowiedziom będzie brakowało ludzkiej logiki. Idealnie inteligentny chatbot musiałby więc ciągle się uczyć i zapamiętywać, umieć odpowiadać naturalnie i na temat. A nawet najlepsze algorytmy wciąż polegają na wyzwaniach stawianych im przez test Turinga.

To, co zdecydowanie zmieniło się od czasów wprowadzenia testu Turinga, to fakt, że rozmowy z maszynami są dziś naszą codziennością. Boty w Internecie czy rozmowach telefonicznych, jako sposób komunikacji z klientami firm i instytucji, nikogo już nie dziwią. Są też coraz doskonalsze, choć nadal możemy odgadnąć, że po drugiej stronie jest maszyna, a nie człowiek.

Słabe strony testu Turinga

Już sam Alan Turing wskazywał na słabości swojego testu, przytaczając trzy argumenty, które mogą podważać jego zasadność: świadomość: dopóki maszyna nie będzie umiała stworzyć dzieła sztuki, nie można mówić, że myśli; maszyna nie może perfekcyjnie naśladować ludzkiego układu nerwowego; argument teologiczny: to Bóg sprawił, że człowiek jest jedyną istotą myślącą.

Jednym z argumentów wskazujących na słabość testu Turinga jest też ten mówiący, że umiejętność naśladowania ludzkiej rozmowy nie jest wyznacznikiem inteligencji maszyny. Krytyczne głosy mówią także o tym, że wielu ludzi też nie sprostałoby rozmowie z testu Turinga.

ZOBACZ TEŻ >> Sztuczna inteligencja może pomóc wcześniej wykryć nowotwór jelita grubego

Autorka/Autor:red.

Źródło: Encyklopedia Zarządzania, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, gov.pl.

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (PD)

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Donald Tusk wyraża intencję, by Polska dołączyła do projektu budowy "kopuły chroniącej nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Z kolei prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Krzysztof Brejza, Ryszard Brejza, Roman Giertych, Grzegorz Napieralski i Magdalena Łośko są wśród osób, które otrzymały listy z Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. 

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Jordania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli kraje Bliskiego Wschodu, które stanęły po stronie Izraela i pomogły mu odeprzeć atak Iranu, udowodniły, że bardziej nie znoszą władz w Teheranie, niż izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu - ocenił amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

Źródło:
PAP

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

W sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku rozpoczął się proces Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl