Sztuczna inteligencja może pomóc wcześniej wykryć nowotwór jelita grubego

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Onkolog o profilaktyce nowotworów
Onkolog o profilaktyce nowotworówtvn24
wideo 2/6
Rak i nowotwory

Rak jelita grubego to drugi najbardziej śmiertelny typ nowotworu na świecie. Dzięki badaniom międzynarodowego zespołu naukowców okazało się, że przy wsparciu sztucznej inteligencji można dwukrotnie zmniejszyć odsetek niewykrytych polipów, świadczących o możliwym nowotworze.

Większość polipów okrężnicy jest nieszkodliwa, ale niektóre z czasem rozwijają się w raka okrężnicy lub odbytnicy, który może być śmiertelny, jeśli zostanie wykryty dopiero w późniejszych badaniach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak jelita grubego jest drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem na świecie, z około 1,9 miliona przypadków i 916 tysiącami zgonów na całym świecie w 2020 roku.

Prowadzącym badania międzynarodowym zespołem kierowali amerykańscy naukowcy z Mayo Clinic. Wyniki pracy opublikowano na łamach pisma naukowego "Gastroenterology".

Szczegóły badania

Kolonoskopia to badanie stosowane w celu wykrycia zmian lub nieprawidłowości w jelicie grubym (okrężnicy) i odbytnicy. W okresie od lutego 2020 r. do maja ubiegłego roku, 230 uczestników badania przechodziło dwie kolonoskopie tego samego dnia w ośmiu szpitalach i klinikach środowiskowych w USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Jedna kolonoskopia wykorzystywała sztuczną inteligencję, a druga była przeprowadzana standardowo.

Szacuje się, że wskaźnik przeoczenia przedrakowych polipów jelita grubego wynosi 25 procent. W badaniu odsetek chybień (miss rate) wyniósł 15,5 proc. w grupie, która jako pierwsza przeszła kolonoskopię AI. Natomiast w grupie, która przeszła standardową kolonoskopię odsetek chybień wyniósł 32,4 proc. Kolonoskopia AI wykryła więcej polipów, które miały mniejsze wymiary, były bardziej płaskie oraz położone w bliższej i dalszej części okrężnicy.

Jelito grube - wizualizacjaShutterstock

Ponadto odsetek wyników fałszywie ujemnych wyniósł 6,8 proc. w grupie, która jako pierwsza przeszła kolonoskopię AI. W drugiej grupie było to 29,6 proc. Wynik fałszywie ujemny sugeruje, że pacjent nie ma określonego schorzenia, podczas gdy w rzeczywistości jest odwrotnie.

- Rakowi jelita grubego można prawie całkowicie zapobiec dzięki odpowiednim badaniom przesiewowym - wskazał starszy autor badania, doktor Michael B. Wallace, kierownik wydziału gastroenterologii i hepatologii w Sheikh Shakhbout Medical City w Abu Dhabi. - Wykorzystywanie sztucznej inteligencji do wykrywania polipów jelita grubego i potencjalnego ratowania życia jest mile widzianą i obiecującą wiadomością dla pacjentów i ich rodzin - dodał.

Umieralność na nowotwory w wybranych krajach europejskichPAP/Maciej Zieliński

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości