Naukowcy z kanadyjskiego University of Western Ontario opracowali metodę pomiaru poziomu stresu z ludzkiego włosa.
Sprawdzali oni zawarte we włosie stężenie hormonu stresu (kortyzolu) i wpływ jego ilości na wystąpienie ataku serca. Zwykle podobne badania przeprowadza się na podstawie próbek krwi, moczu, czy śliny, jednak ich wyniki pozwalają określić stężenie hormonu stresu jedynie w momencie pomiaru.
Włosy "pamiętają" Twój stres
Poziom kortyzolu mierzony we włosie ma jednak inne znaczenie. Według dr Gideona Korena z Western's Schulich School of Medicine & Dentistry wiedza na temat średniego czasu porostu ludzkiego włosa pozwala przewidzieć stężenie kortyzolu pojawiające się w dłuższym okresie czasu: „Wiemy, że średnio włos rośnie 1 cm w ciągu miesiąca i jeśli weźmiemy próbkę włosa o długości 6 cm, będziemy w stanie określić poziom stresu występujący w ciągu 6 miesięcy”.
... i potwierdzają to badania
To właśnie on wraz z dr Stan Van Uumem opracował metodę pomiaru kortyzolu we włosach.
Do przeprowadzenia badania naukowcy użyli 3 cm próbek włosów pochodzących od 56 mężczyzn przyjętych z powodu zawału serca do Meir Medical Centre in Kfar-Saba w Izraelu. Poziom stresu w ciągu trzech miesięcy poprzedzających hospitalizację okazał się wyraźnie wyższy u pacjentów z zawałem serca.
Nie udzielono jeszcze informacji na temat kosztów badania, jednak nie należy spodziewać się małych kwot. Nowatorskie metody leczenia często zaskakują nie tylko pomysłowością, lecz także i ceną.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu