To, jak ludzie radzą sobie z gniewem, zależy od ich fizycznej pozycji - siedzącej lub leżącej. Z badań wynika, że osoby pozostające w pozycji leżącej trudniej wyprowadzić z równowagi - donosi "New Scientist".
Badając skłonność do gniewu, naukowcy z Texas A&M University College najpierw polecili studentom napisać esej na jakiś kontrowersyjny temat (na przykład o aborcji), po czym informowali, że będzie go oceniać osoba siedząca w sąsiednim pokoju.
Następnie odtwarzano nagranie, w którym ktoś źle się wyraża o inteligencji eseisty i jego zdolności do logicznego myślenia. Studenci myśleli, że obelgi dotyczą właśnie ich - i wpadali w gniew, którego oznaki rejestrował elektroencefalograf.
Gniew w pozycji wyprostowanej
Badając aktywność mózgu studentów, którzy wysłuchiwali osobistych zniewag w pozycji siedzącej, naukowcy zaobserwowali przełączenie aktywności mózgu w tak zwany "tryb otwartości i zbliżenia" (approach motivation), związany z chęcią bliższego zbadania czegoś.
Gdy badana osoba znajdowała się w pozycji leżącej na plecach, ten tryb się nie uaktywniał - pojawiał się tylko gniew, natomiast chęć agresji była znikoma.
Jak tłumaczy kierujący badaniami dr Eddie Harmon-Jones, można wyciągnąć z tego wniosek, że osoba, która siedzi wyprostowana lub pochylona do przodu, może być bardziej skora do agresji.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc,hu