Ciekawostki

Ciekawostki

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago, którzy w 1947 r. powołali do życia zegar zagłady (ang. Doomsday clock) i za jego pomocą wskazują od prawie 70 lat zagrożenie dla ludzkości płynące z posiadania przez niektóre kraje broni jądrowej, biją na alarm - ludzkość znajduje się najbliżej zagłady nuklearnej od 1984 r. Ludzkość była bliżej końca tylko w 1953 r., gdy USA i Związek Radziecki przetestowały swoje potężne bomby wodorowe.

Sąd w Duesseldorfie rozstrzygnął spór pomiędzy mężczyzną wynajmującym mieszkanie a właścicielem lokalu, który dotyczył tego, jak można korzystać z toalety. Powodem procesu była marmurowa podłoga w łazience, rzekomo „zrujnowana” przez sikanie na stojąco.

Grupy badaczy przeczesują teren Gór Świętokrzyskich, skupiając się głównie na opustoszałych piwnicach starych budynków. Szukają żyjących tam nietoperzy.

Smog to jeden z największych problemów mieszkańców irańskiej stolicy, niskie ceny paliw nie zachęcają bowiem do korzystania z komunikacji miejskiej. Dlatego też najwyżsi urzędnicy państwowi postanowili zachęcić rodaków do przejazdu metrem.

19 stycznia to najbardziej depresyjny dzień w tym roku - tak wynika z obliczeń pewnego brytyjskiego naukowca. Przypadający dziś tzw. "Blue Monday" skłonił internautów do dzielenia się w sieci swoimi przeżyciami i wrażeniami z tego teoretycznie najbardziej przygnębiającego poniedziałku.

Bliskie spotkanie z wielorybem zwyciężyło w plebiscycie na najlepsze wideo tygodnia tvn24.pl, zdobywając 24 proc. Waszych głosów. Na drugim miejscu uplasowały się nietypowa kradzież na Kostaryce i nosorożce na "gigancie" (po 18 proc. głosów). Trzecie miejsce zdobył film ze studniówki, na której zabrakło prądu (13 proc. głosów).

To zapewne pierwszy tego typu mandat we Włoszech. Pieszy został ukarany za korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez ulicę. Włoskie media poinformowały, że grzywną w wysokości 25 euro ukarano kobietę w Lombardii na północy kraju.

"Be My Eyes" to aplikacja, która powstała z myślą o niewidomych. Dzięki niej mogą się oni w każdej chwili skontaktować z widzącym użytkownikiem, który dosłownie "staje się ich oczami" i udziela niezbędnej pomocy. Do tej pory w serwisie zarejestrowało się już kilkadziesiąt tysięcy użytkowników.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który może okazać się śmiertelnym zagrożeniem, o czym na własnej skórze przekonała się 41-letnia kobieta, którą agresywne i wygłodzone zwierzęta potwornie okaleczyły. Behawiorystka Aneta Awtoniuk w rozmowie z TVN24 tłumaczyła, jak rozpoznać niebezpieczne osobniki i jak zachowywać się, gdy jesteśmy w pobliżu szczerzącego zęby psa.

Po słowach premier o "wygaszaniu", a nie "likwidacji" nierentownych kopalń, część internautów zaczęła pod hasłem #wygaszone udostępniać zdjęcia opuszczonych zakładów w całej Polsce. W kontrze do ich akcji, inni pod hashtagiem #wybudowane dowodzą, że miejsce starych zakładów zajmują często nowe.

Wśrod statuetek przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową co roku jest ta jedna, najważniejsza - za najlepszy obraz ostatnich 12 miesięcy. Coś jednak fabryce snów nie działa jak powinno, bo lista laureatów wskazuje na toczącą się od dekad w Hollywood wojnę płci, w dodatku - wojnę nierówną. Filmy o kobietach zdobywały główną nagrodę tylko osiem razy w ostatnim półwieczu. W każdym innym przypadku to historia mężczyzny najbardziej porywała krytyków i filmowców.

Po ogłoszeniu nominacji do Oscarów internauci szybko zauważyli, że wśród nominowanych aktorów nie ma ani jednej osoby czarnoskórej. Reakcją użytkowników Twittera było stworzenie hashtagu #OscarsSoWhite, pod którym kryją się potwierdzające ten fakt zdjęcia i komentarze.