Ciekawostki

Ciekawostki

Był aktorem i dziennikarzem, został hipisem i brał narkotyki, a pierwszą sławę zyskał jako muzyk rockowy. Rodzice trzy razy zamknęli go w szpitalu psychiatrycznym, trafił nawet do więzienia. Gdy zdecydował, że ma już dość "doświadczania życia" kupił maszynę do pisania. Od tamtej pory Paulo Coelho stworzył 30 powieści, z czego jedna - "Alchemik" - jest najchętniej czytaną książką świata. Teraz jej autor sam stał się bohaterem opowieści - powstaje o nim film biograficzny.

Żółta łódź podwodna może się stać atrakcją Półwyspu Helskiego. Zdalnie sterowany pojazd wyłowił kilka lat temu w wodach Zatoki Gdańskiej pan Wojciech Bober, który teraz przekazał cenne znalezisko helskiemu stowarzyszeniu Alternatywny Cypel.

"689? 680? 686?! Za ile to sprzedasz! Wstydź się, kopiujesz mnie. Zarób teraz na tym, kapitalistyczny tchórzu!" - napisał na swoim Twitterze znany grafficiarz Kidult, który wcześniej pomazał paryski sklep Marca Jacobsa. Kreator zamiast zadzwonić na policję, akt wandalizmu zamienił w czysty zysk - wypuścił na rynek koszulki z "dziełem sztuki", które Francuz zostawił mu na murze.

Mała amerykańska firma postanowiła zarobić na bardzo kontrowersyjnym produkcie. South Fork Industries sprzedaje specjalne naboje zawierające wieprzowinę, której według Koranu muzułmanie nie mogą spożywać. Jak twierdzą właściciele firmy, trafienie takim pociskiem nie tylko zabije, ale też "pośle wprost do piekła" islamskiego radykała.

"Choć w kraju przeciwnicy małżeństw obu płci wciąż protestują, jedno z najsłynniejszych wydawnictw publikuje pierwszy homoseksualny romans w swojej 35-letniej historii" - pisze francuski dziennik "Le Figaro". Chodzi o książkę "Nadya & Elena" wydawnictwa Harlequin, która opowiada historię miłości dwóch sportsmenek walczących o medale podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Grobla Olbrzyma to najsłynniejsza atrakcja turystyczna Irlandii. Składa się z 37 tysięcy przylegających do siebie bazaltowych słupów utworzonych przez wybuch wulkanu przed 60 milionami lat. Rok temu otwarto tam dla turystów nowoczesne centrum obsługi. By budynek był częścią natury, ściany zrobiono z bazaltowych kolumn, a na dachu posadzono trawę. Teraz projekt, którego autorką jest m.in. Polka, ma szansę na najważniejszą w Europie nagrodę architektoniczną.

Patriarcha Wszechrusi Cyryl przyjął w piątek przyznany mu przez Instytut Chirurgii przy Rosyjskiej Akademii Nauk honorowy tytuł profesora chirurgii za "duchowe leczenie i ofiarną posługę". Duchowny zgodził się na ten laur, bo - jak stwierdził - "bycie lekarzem nie jest zawodem, a powołaniem" i on to czuje. To kolejny z całej masy ciekawych tytułów honorowych, jakie dopisał do swojej kolekcji.

Rozpisany w kwietniu przez australijski urząd ds. turystyki konkurs na wykonywanie "najlepszej pracy na świecie" został rozstrzygnięty. Do obsady były stanowiska poszukiwacza przygód, fotografa, strażnika w parku narodowym, opiekuna dzikiej przyrody, degustatora i etatowego imprezowicza.

Na londyńczyków padł blady strach. Wywołała go plaga wybuchających chodników. Prawdopodobną przyczyną są zwarcia kabli elektrycznych biegnących pod chodnikami, które zapalają ulatniający się gaz - tłumaczy operator sieci energetycznej.

Fotograf z Mathattanu przez dwa lata podglądał sąsiadów przez okno i fotografował ich ze swojego mieszkania, korzystając z teleobiektywu. Zdjęcia ukazują to, jak zachowują się ludzie, gdy nie wiedzą, że są obserwowani. Po tym, gdy trafiły na wystawę jako cykl "The Neighbors", kilka osób się rozpoznało i zagroziło autorowi sądem. Ten broni się: "Nie różnię się od obserwatora ptaków".