Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek plany budowy 17 nowych miast ogrodów, które mają złagodzić chroniczny brak mieszkań. Miasta ogrody będą budowane od Cumbrii na północy po Kornwalię na południu - podał brytyjski minister ds. mieszkalnictwa Gavin Barwell.
Miasta ogrody, nawiązujące do idei Ebenezera Howarda z przełomu XIX i XX wieku, to część planów budowy nowych 200 tys. domów, wpisujących się w szerszy plan miliona domów, których budowę przewiduje brytyjski rząd do 2020 roku.
Problem braku mieszkań
Jak pisze agencja Reutera, kolejne brytyjskie rządy obiecywały zajęcie się problemem braku mieszkań, których ceny szybowały niebotycznie w górę w Londynie i innych większych miastach, stając się dobrem poza zasięgiem większości mieszkańców. Jednocześnie deweloperzy narzekali na brak gruntów pod budowę i przepisy, wykluczające stawianie budynków na terenie pasów zieleni miejskiej wokół już istniejących miast i pozwalające lokalnym gminom na blokowanie rozbudowy. W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii skierowano pytanie do lokalnych samorządów, czy byłyby zainteresowane rozwojem nowych miast ogrodów w myśl idei Ebenezera Howarda.
Trzy nowe ośrodki
Minister Barwell zapowiedział w poniedziałek lokowanie pierwszych takich ośrodków satelickich, poluzowanie przepisów prawnych i 9,10 mln dolarów (7,4 mln funtów) na wsparcie budowy miast ogrodów.
Trzy nowe ośrodki, z których każdy ma liczyć ponad 10 tys. domów, powstaną w Aylesbury, Taunton i Harlow. Nowe miasta ogrody, m.in. Bailrigg koło Lancaster, Long Marston przy Stratford-on-Avon, Welborne w hrabstwie Hampshire i Culm w hrabstwie Devon mają mieć od półtora tysiąca do 10 tys. domów.
Czym są miasta-ogrody?
Koncepcję miasta ogrodu, która zdobyła sobie dużą popularność na początku XX wieku, stworzył Ebenezer Howard (1850-1928). Miasta takie, nazywane też satelickimi, przeznaczone były dla ok. 30 tys. mieszkańców. Stosunek terenów zabudowanych do terenów zielonych (w tym przeznaczonych pod uprawę) wynosił w nich 1 do 4. W Polsce stanowiła ona inspirację m.in. dla krakowskiego Podgórza, warszawskiej Sadyby (Miasto Ogród Czerniaków i osiedle Oficerskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Sadyba") oraz osiedli na Starym Żoliborzu - kolonii oficerskiej, urzędniczej, dziennikarskiej.
Zobacz: Taniej niż w Polsce, czyli okazje na południu Europy. Jak kupić tam mieszkanie?
Autor: ag//ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock