Nowy obowiązek Polaków na Wyspach. System ruszył, nie obyło się bez problemów

Ze świata


W sobotę oficjalnie uruchomiono system wnioskowania o status osiedlonego dla obywateli państw Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Termin składania dokumentów upłynie 30 czerwca 2021 roku.

Wnioski można składać przez internet na stronie rządowej. Uzyskanie statusu osoby osiedlonej - opartego na brytyjskim, a nie, jak dotychczas, unijnym prawie - zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw, w kwestii między innymi pobytu, pracy, edukacji i dostępu do świadczeń społecznych.

Przed południem brytyjski "Independent" informował jednak o problemach technicznych - wiele osób miało kłopoty z dostępem do systemu. Przedstawiciele rządu przyznali, że jest duże zainteresowanie składaniem aplikacji. Zapewniono jednak, że system działa sprawnie.

Bezpłatna aplikacja

Procedura uzyskania statusu osiedlonego odbywa się elektroniczne. Na podstawie przekazanych informacji system w czasie rzeczywistym przeprowadza wstępną ocenę aplikacji i wskazuje, czy osoba wypełniająca formularz ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

Od połowy stycznia wnioski w tej sprawie mogli składać w publicznej fazie testowej obywatele UE, którzy mają ważne paszporty biometryczne oraz członkowie rodzin spoza UE dysponujący biometrycznymi kartami pobytu. Wcześniej prowadzono także testy sektorowe, obejmujące między innymi pracowników szkolnictwa wyższego i publicznej służby zdrowia.

Złożenie wniosku dotychczas kosztowało 65 funtów w przypadku osoby dorosłej oraz 32,50 funta dla osób poniżej 16. roku życia. Od 30 marca złożenie wniosku jest bezpłatne.

"Jeżeli uiściłeś opłatę, otrzymasz zwrot" - czytamy na stronie. Potwierdzenie wysłania zwrotu ma być wysyłane drogą e-mailową.

Brak rejestracji przed 30 czerwca 2021 roku będzie mógł skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

Ambasada RP w Londynie poinformowała, że nie jest przewidziane wydawanie "fizycznego" dokumentu potwierdzającego posiadanie statusu osiedlonego. "Osoby posiadające status osiedlonego będą mogły wjeżdżać na teren Wielkiej Brytanii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego do 31 marca 2025 roku" - dodano.

Co trzeba udowodnić, by uzyskać status osoby osiedlonej?

Aby uzyskać status osoby osiedlonej, trzeba udowodnić, że przez ostatnie pięć lat - do końca okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku - przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy w każdym z tych lat. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlonego, który będzie można wymienić po wypełnieniu wymogu pięciu lat.

Wniosek będą mogły również składać członkowie rodzin obywateli UE. "W przypadku dalszej rodziny osoby te muszą zamieszkiwać w Wielkiej Brytanii dnia 31 grudnia 2020 roku, bliższa rodzina (małżonkowie, partnerzy, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie) mogą dołączyć po tej dacie" - poinformowała w komunikacie Ambasada RP w Londynie.

Według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego za drugi kwartał 2018 roku, w Wielkiej Brytanii mieszka 889 tysięcy Polaków.

W piątek Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła rządową umowę w sprawie brexitu. W poniedziałek brytyjscy posłowie znowu przeprowadzą tak zwane głosowania orientacyjne. Co dalej z brexitem? Wciąż możliwych jest kilka alternatywnych scenariuszy wydarzeń.

Autor: kris//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: