Są nowe dane z rosyjskiej gospodarki. Eksperci zaskoczeni

Autor:
JW/ToL
Źródło:
BBC

Rosyjska gospodarka skurczyła się w 2022 roku zaledwie o 2,1 procent - poinformował krajowy urząd statystyczny Rosstat. Wcześniejsze prognozy ekspertów mówiły nawet o 15-procentowym spadku. Jak pisze BBC, gospodarkę uratowały wysokie ceny surowców, eksportowanych przez Rosję oraz nie do końca szczelne sankcje, nałożone przez Zachód po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Chociaż pojawiają się pytania o wiarygodność danych przekazanych przez Rosstat, to jednak wielu ekspertów jest zaskoczonych odpornością rosyjskiej gospodarki, którą napędzały wysokie ceny ropy oraz wydatki na wojsko - zauważa portal stacji BBC.

Rosyjska gospodarka - miał być spadek o 15 procent

Po inwazji na Ukrainę setki zachodnich firm wycofało się z Rosji. Giełda w Moskwie została tymczasowo zamknięta, wartość rubla gwałtownie zanurkowała, a ludzie ustawiali się w długich kolejkach do bankomatów.

Instytut Finansów Międzynarodowych przewidywał, że rosyjska gospodarka skurczy się w 2022 roku o 15 proc., a w marcu ub. roku prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że "gospodarka Rosji w najbliższych latach, zostanie zmniejszona o połowę".

Jednak - jak wskazuje BBC - przez większą część 2022 roku Rosja była w stanie kontynuować eksport energii. I chociaż zachodnie państwa zmniejszyły, a niektóre z czasem wyeliminowały import rosyjskich surowców, to pozostali inni chętni kupcy. W tym kontekście wymienia się najczęściej Chiny oraz Indie.

Rosja znalazła chętnego na stal, krajowi producenci grzmią. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Przychody Rosji z eksportu pomogły zwiększyć rosnące światowe ceny ropy, gazu, produktów ropopochodnych i innych rosyjskich produktów eksportowych, w tym żywności i nawozów.

Chociaż produkcja i handel detaliczny należały do sektorów, które odnotowały spadek w 2022 roku to według urzędu statystycznego rolnictwo, budownictwo i hotelarstwo odnotowały wzrost.

Rosyjskiej gospodarce pomogło także częściowe przekierowanie jej na tory wojskowe - zamiast samochodów w fabrykach wytwarzano broń. Ogółem kategoria bezpieczeństwo wojskowe i administracja publiczna w 2022 roku zanotowała wzrost o 4,1 proc.

Czy sankcje naprawdę działają?

BBC zwraca uwagę, że problemem pozostaje pewna nieszczelność sankcji. Pomimo prób odizolowania Rosji od zachodniego systemu finansowego, przedsiębiorcy znaleźli sposoby na transfer pieniędzy z Rosji poprzez np. wymiany barterowe, kierowanie transakcji przez kraje, które nie biorą udziału w sankcjach oraz poprzez płatności w kryptowalutach.

Nie oznacza to jednak, że sankcje nie przynoszą efektu. Co więcej, niektóre z obostrzeń mają i będą miały charakter długoterminowyRosja wciąż ma potężne trudności w pozyskiwaniu zaawansowanych technologii, np. mikroczipów. Własnych fabryk i "know how" w tym zakresie nie ma, a bez tego produkcja w wielu dziedzinach będzie niemożliwa lub mocno przyhamuje.

W ocenie ekonomistów, bez inwestycji i sprzętu z Zachodu będzie także z czasem spadać wydobycie gazu i ropy.

Rosyjski rząd przewiduje, że gospodarka skurczy się o 0,8 proc., ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że wzrośnie ona o 0,3 proc., częściowo z powodu silnego eksportu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości