Rosja traci? Rezerwy walutowe poniżej 400 mld dolarów, po raz pierwszy od pięciu lat

Ze świata

shutterstock.comRezerwy walutowe Rosji wynoszą obecnie 398,9 miliardów dolarów

Rezerwy walutowe Rosji wynoszą obecnie 398,9 miliardów dolarów, co znaczy, że po raz pierwszy od 2009 roku spadły poniżej poziomu 400 mld USD - ogłosił w czwartek rosyjski bank centralny w Moskwie.

Znaczy to, że tylko między 13 i 19 grudnia rosyjskie rezerwy walutowe, zaliczane do największych na świecie, stopniały o 15,7 mld dol. - zauważa agencja dpa.

Minister finansów Anton Siłuanow powiedział, że spadek wartości rubla został zatrzymany. "Obserwujemy obecnie tendencję rubla do umacniania się" - dodał. Po historycznie niskim kursie, jaki rosyjska waluta osiągnęła w ubiegłym tygodniu, rubel znacząco odbił dzięki interwencji państwa.

Jednocześnie coraz więcej firm sektora prywatnego i publicznego - w tym koncern naftowy Rosnieft, bank VTB (WTB) i linie lotnicze Transaero - z obawy przed niemożnością uiszczania płatności w terminie ubiega się o gwarancje, kredyty i inne mechanizmy pomocowe.

Rząd zapowiedział możliwość wsparcia firm środkami z Funduszu Dobrobytu Narodowego, który obecnie wynosi ok. 77 mld dol.

Gospodarka rosyjska znajduje się w kryzysowej sytuacji z powodu spadku cen ropy oraz sankcji, nałożonych przez Zachód na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim. Budżet państwa w znacznym stopniu zależy od wpływów ze sprzedaży ropy naftowej.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com