Ze świata

Taki sam produkt, gorsza jakość. Bruksela szykuje duże kary

Ze świata

Ten sam produkt, różny skład. Komentarz prezesa UOKiKTVN24 BiS
wideo 2/5

Unia Europejska chce skończyć z podwójną jakością towarów. Różny skład wyrobów opatrzonych tą samą etykietą ma być zakazany – wynika z propozycji nowelizacji dyrektywy. Prace nad nią zakończyć się mają jeszcze w tej kadencji europarlamentu – pisze piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

W październiku 2018 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przebadał pod kątem podwójnej jakości produkty żywieniowe tych samych marek, które trafiły na rynek w Polsce i za granicą. Okazało się, że różnią się pod kątem jakości i smaku.

Jak podkreśla "DGP", nowelizacja dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych, która ma walczyć z tym procederem, jest już na ostatniej prostej. Gazeta przypomina, że w poprzedni piątek wspólne rozwiązanie przyjęli ambasadorowie krajów członkowskich UE.

Powołując się na nieoficjalne informacje podaje, że "jest wola niemal wszystkich, by prace nad nią zakończyć jeszcze w tej, kończącej się kadencji. Czyli dosłownie w ciągu kilku tygodni".

Klient i producent

Zdaniem dziennika to, co cieszy konsumentów, jest złą wiadomością dla producentów.

"Bo jeśli praktyka różnicowania jakości produktów zostanie wpisana na listę praktyk zakazanych, to będą musieli się dostosować albo zmierzyć z organem nadzoru, który zyska prawo do nakładania kar w wysokości do 4 proc. obrotów handlowych (jak proponuje KE) lub nawet do 10 mln euro (jak proponuje parlament)" – czytamy.

"DGP" podkreśla, że "ostateczny kształt przepisów i skala ich oddziaływania nie są jeszcze przesądzone. Wszystko zależy od tego, które podejście wygra w Brukseli".

Dwie propozycje

Propozycje – jak czytamy - są dwie: restrykcyjna i liberalna. "Zaostrzoną wersję przepisów zaproponował europarlament. Izba przegłosowała całkowity zakaz różnicowania produktów, wpisując takie działanie na listę praktyk zakazanych, stanowiącą aneks do dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych. A to oznaczałoby, że podwójna jakość będzie zakazana co do zasady" - pisze dziennik.

Inne jest natomiast podejście krajów członkowskich. Ambasadorowie państw w ramach COREPER (Komitet Stałych Przedstawicieli) uzgodnili 4 marca wersję noweli, która zakłada wpisanie zakazu podwójnej jakości w wersji mniej restrykcyjnej w treść samej dyrektywy.

W praktyce zakaz podwójnej jakości nie będzie obowiązywać bezwzględnie, a każdy przypadek będzie mógł być rozpatrywany z osobna przez organy krajowe.

W swoich ocenach organ taki jak UOKiK będzie musiał się kierować w szczególności tym, czy różnica w składzie produktu jest łatwo zauważalna dla klienta oraz czy producent dostosowując swój towar do lokalnego rynku, kierował się obiektywnymi czynnikami, takimi jak dostępność składników.

Autor: kris//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock