TVN24 Biznes | Ze świata

70 milionów dolarów za cyfrowe dzieło. "Kolejny rozdział w historii sztuki"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
The Guardian
Obraz Jana Matejki sprzedany za prawie siedem milionów złotych
Obraz Jana Matejki sprzedany za prawie siedem milionów złotychTVN24
wideo 2/6
TVN24Obraz Jana Matejki sprzedany za prawie siedem milionów złotych

Cyfrowy kolaż Mike'a Winkelmanna, posługującego się pseudonimem Beeple, został sprzedany za prawie 70 milionów dolarów. Jak zauważa "The Guardian", na taką sumę nie może liczyć wielu znanych artystów, wykonujących swoje prace w tradycyjny, manualny sposób.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Obraz zatytułowany "Everydays: The First 5,000 Days" został sprzedany na aukcji internetowej za 69,4 miliona dolarów. Jak zaznaczyło Christie’s (dom aukcyjny), plasuje to Beeple'go "wśród trzech najcenniejszych żyjących artystów".

Wyjątkowa transakcja

Obraz składa się z pięciu tysięcy ilustracji, które Beeple tworzył każdego dnia, od maja 2007. Christie’s nie zdradziło, kto jest nabywcą dzieła.

To pierwszy raz w historii, gdy dom aukcyjny wystawił na sprzedaż dzieło w formie pliku komputerowego, opatrzonego tak zwanym NFT - tokenem, który jest gwarancją jego autentyczności. Transakcja była także jedyna w swoim rodzaju - nigdy wcześniej nie zapłacono za nią całkowicie w kryptowalutach, tak jak miało to miejsce teraz. Dom aukcyjny Christie's podkreśla też, że jest to najwyższa cena, jaką osiągnął obraz w aukcji, która odbyła się wyłącznie poprzez transmisję internetową.

Około 22 miliony ludzi odwiedziło stronę internetową Christie's, aby zobaczyć ostatnie chwile licytacji, w których udział wzięli oferenci z 11 krajów.

"Myślę, że jesteśmy świadkami początku kolejnego rozdziału w historii sztuki - sztuki cyfrowej" - skomentował na Twitterze Mike Winkelmann.

Obraz "Everydays: The First 5,000 Days"Christie's

Autor:mp

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Christie's

Pozostałe wiadomości