Tokeny NFT – czym są? Jak je sprzedawać i jak zarabiać? 

Źródło:
TVN24 Biznes

O tokenach NFT nagle stało się bardzo głośno. Oferowane przez artystów i influencerów tokeny nagle zaczęły być kupowane za tysiące, a nawet miliony dolarów. Czym one jednak są i skąd wzięła się ich popularność? W jaki sposób można sprzedawać tokeny i na tym zarabiać?

Tokeny NFT oparte są na technologii blockchain, która wprowadza do świata cyfrowego unikalność, niezmienność i niemożliwość fałszowania treści.NFT stanowi cyfrowy certyfikat oryginalności. Może istnieć wiele kopii danego pliku lub przedmiotu, ale tylko jeden będzie cyfrowo uznany za oryginał.Obrót NFT ma obecnie przede wszystkim charakter spekulacyjny, jednak nowe zastosowania tej technologii dopiero powstają.Kupno NFT oznacza nabycie prawa własności, ale niekoniecznie również praw autorskich lub praw majątkowych przynależnych do zakupionego dobra.

NFT - regulacje prawne

Kwestia tokenów NFT nie jest obecnie bezpośrednio uregulowana przepisami. Pośrednio dotyczące ich przepisy wynikają natomiast m.in. z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ponadto w wielu obszarach, np. umów cywilnoprawnych, takich jak umowy kupna-sprzedaży, zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

NFT - co to jest?

Skrót NFT odnosi się do Non-Fungible Token, czyli po polsku – niewymienialny token. Jest to rodzaj cyfrowego certyfikatu o niespotykanych dotąd cechach w cyfrowym świecie – jest niepowtarzalny, niezmienny technicznie i niemożliwy do sfałszowania. To te cechy decydują o wyjątkowości NFT, ponieważ łatwość kopiowania, podrabiania i hakowania wszelkich treści  była dotąd jedną z najpoważniejszych słabości świata wirtualnego.

W praktyce token NFT może mieć różną formę, zawsze zawiera jednak dwie cechy charakterystyczne. Po pierwsze, zawiera plik tekstowy, graficzny, audio, wideo lub inny, dla którego NFT stanowi certyfikat oryginalności – zaświadcza, że ten konkretny plik jest oryginałem. 

Po drugie NFT zawsze oparte są na technologii blockchain, która gwarantuje jego unikalne cechy. Blockchain jest rodzajem internetowego rejestru dostępnego dla każdego użytkownika sieci, wykorzystującego silne szyfrowanie wiadomości (kryptografię). Dzięki potwierdzaniu unikalności właśnie w takich niepodrabialnych rejestrach NFT nie da się fałszować ani hakować, a każdy token jest jedyny w swoim rodzaju. 

Samo NFT powstało jednocześnie na opartej na blockchainie platformie Ethereum, w ramach której m.in. funkcjonuje też kryptowaluta ether. 

Token NFT

Dzięki swoim cechom tokeny NFT służą jedynie poświadczaniu oryginalności pliku, którego dotyczą – dlatego nazywa się je certyfikatami. Oznacza to, że token powiązany z określonym plikiem nie uniemożliwia kopiowania czy przerabiania tego pliku. Niemożliwy do sfałszowania czy podrobienia jest jedynie sam token

W rezultacie kopie danego pliku graficznego czy tekstowego mogą nadal krążyć w sieci tak samo jak dotychczas – każdy internauta może skopiować dany obrazek czy tekst i przesłać go dalej. Ale tylko jeden egzemplarz będzie miał wartość oryginału dzięki nierozerwalnemu powiązaniu go z certyfikatem NFT. Nie jest również możliwe utworzenie kolejnego certyfikatu dla identycznego pliku. 

NFT porównywany bywa więc do oryginałów dzieł sztuki. Obraz Mona Lisy czy rzeźba Dawida mogą być dowolnie kopiowane, ale szczególną wartość mają jedynie ich oryginalne egzemplarze autorstwa Leonarda da Vinci i Michała Anioła – egzemplarze, których autentyczność potwierdzają niezależni eksperci. W świecie cyfrowym rolę tych ekspertów pełnią natomiast tokeny NFT.

Niewymienialny token

NFT tłumaczone jest jako niewymienialne tokeny, a ich niewymienialność oznacza niemożliwość wymienienia na kopię albo na inny token. Jak najbardziej możliwe jest natomiast dobrowolne przekazanie określonego tokenu innej osobie. NFT pozwala przy tym na zawarcie informacji o właścicielu określonego pliku będącego oryginałem. 

Dzięki temu tokeny stały się przedmiotem handlu – certyfikaty oryginalności zaczęły być sprzedawane i kupowane w świecie wirtualnym, ale za prawdziwe pieniądze. Tak samo, jak sprzedawane i kupowane na internetowych aukcjach są realne dzieła sztuki. 

Kupno określonego NFT nie oznacza przy tym, że nabywca staje się właścicielem również praw autorskich do pliku, którego token dotyczy. Prawo własności oryginalnego pliku oraz prawa autorskie i majątkowe są tutaj traktowane rozdzielnie. Nabywca staje się bowiem właścicielem, ale nie twórcą tego pliku.

Sytuacja ta przypomina na przykład kupienie unikatowej, jedynej kopii płyty winylowej – posiadanie jej ma wartość kolekcjonerską, ale nie oznacza, że ma się również prawa autorskie do zapisanych na płycie utworów muzycznych. Ewentualne przekazanie praw autorskich i majątkowych nabywcy NFT musi więc zawsze zostać dodatkowo, pisemnie potwierdzone.

NFT - jak sprzedawać?

Za sprawą swojej unikalności NFT nagle stały się bardzo popularnym cyfrowym dobrem – aktywem, takim samym jak prawa własności innych dóbr materialnych czy niematerialnych. Umożliwił on sprzedaż wszelkich cyfrowych treści z gwarancją, że będzie tylko jeden oryginał i tylko jeden jego właściciel. 

Generowaniem NFT zajmują się przede wszystkim artyści i inni twórcy, którzy potrafią tworzyć atrakcyjne, unikalne dobra. Jednak stworzyć NFT może za drobną opłatą każdy kto uzna, że posiada coś, co ma unikalną wartość i warto opatrzyć to w certyfikat oryginalności. Obecnie NFT tworzone są już też nie tylko w ramach platformy Ethereum, ale również na konkurencyjnych platformach – zawsze jednak bazujących na technologii blockchain.

Tworzenie tokenów, a następnie ich sprzedawanie i kupowanie, odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem specjalnych internetowych giełd. Ponieważ NFT są podobnym aktywem do kryptowalut, w większości również opartych na technologii blockchain, obrotem tokenów coraz częściej zajmują się również giełdy kryptowalutowe. 

NFT - jak zarabiać?

Rynek NFT, tak jak i sama technologia jest nowością, która błyskawicznie zdobyła popularność. Jednocześnie jednak spotyka się ona z różnymi opiniami ekspertów i obserwatorów. Według wielu wszelkie dobra z certyfikatem NFT mogą stanowić perspektywiczną inwestycję. Kupione dzisiaj będzie można odsprzedać w przyszłości z dużym zyskiem. Niektóre NFT rzeczywiście zaczęły być już nabywane za olbrzymie pieniądze i cały rynek NFT nabrał cech spekulacyjnych.

Istnieją jednocześnie głosy sceptyczne, które zwracają uwagę na rozdzielność prawa własności do tokena NFT oraz praw autorskich czy majątkowych, a co za tym idzie – trudną do określenia realną wartość certyfikowanych dóbr. Kupno np. NFT śmiesznego obrazka krążącego w internecie najprawdopodobniej będzie mogło mieć jedynie wartość kolekcjonerską – a nie każdy obrazek zyska taką wartość w oczach kolekcjonerów, tak samo jak nie zyskuje jej każde materialne dzieło sztuki.

Możliwości zarabiania na NFT nie kończą się jednak na obrocie spekulacyjnym. Dzięki bazowaniu na rejestrach blockchain możliwe jest np. powiązanie NFT z pobieraniem opłat licencyjnych. W ten sposób twórca danego dobra albo właściciel praw autorskich może otrzymywać określoną gratyfikację za każdym razem, gdy jego dzieło będzie odsprzedawane. To znacząca perspektywa, ponieważ bez NFT artyści ponosili często olbrzymie straty na braku kontroli nad cyfrowym obrotem swoimi dziełami. 

Ponadto tokenizacji podlegać mogą nie tylko dobra cyfrowe, ale też dobra fizyczne. NFT może być więc tak samo certyfikatem oryginalności dla internetowego mema, jak i dla realnego obrazu wiszącego w muzeum. W związku z tym przewiduje się, że w przyszłości NFT może zacząć funkcjonować także jako cyfrowe narzędzie do potwierdzania autentyczności wszelkich unikalnych dóbr. 

Kolejne, nowe zastosowania NFT jak i całej technologii blockchain dopiero powstają.

Źródło:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Ostrzezenie_UKNF_o_ryzykach_zwiazanych_z_nabywaniem_oraz_z_obrotem_kryptoaktywami_72241.pdf 

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: mundissima / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

W piątek w Eurojackpot do wygrania było 480 milionów złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku. Do godziny 22 brak informacji, ile wygranych padło i jaką mają wysokość.

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w nadchodzących dniach. Klienci niektórych z nich powinni zaopatrzyć się na wszelki wypadek w gotówkę. Sprawdziliśmy, jakie prace planują banki.

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Źródło:
tvn24.pl

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP