"Czarne łabędzie". Te wydarzenia mogą wstrząsnąć globalną gospodarką

Ze świata

Shutterstock Ewentualny Brexit jest "czarnym łabędziem" z największym ryzykiem spełnienia

Bank Societe Generale wydał swój najnowszy kwartalny raport dotyczący tzw. "czarnych łabędzi", czyli niespodziewanych wydarzeń gospodarczych, które mogą doprowadzić do wstrząsu na globalnych rynkach finansowych.

Analitycy Societe Generale w najnowszym raporcie dot. "czarnych łabędzi" w dużej mierze powtórzyli listę zagrożeń z końca zeszłego roku.

Eksperci SocGen stwierdzili, że dwa największe prawdopodobne ryzyka to Brexit, czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (45 proc. prawdopodobieństwa) oraz gospodarcze „twarde lądowanie” w Chinach (30 proc.). Podobną prognozę wydali w listopadzie zeszłego roku. Zdaniem Societe Generale większe jest obecnie ryzyko globalnej recesji. O ile w poprzednim raporcie wynosiło ono 10 proc. to teraz wzrosło już do 20 proc. Warto wspomnieć, że technicznie rzecz ujmując, czarne łabędzie są z definicji nieprawdopodobne i niemal niemożliwe do przewidzenia. Przypisywanie tak wysokiego prawdopodobieństwa któremukolwiek z tych wydarzeń jest zatem pewną niekonsekwencją.

Horyzont

Wykres sporządzony przez Societe Generale jest jednak próbą ukazania, jakie główne gospodarcze i geopolityczne ryzyka rysują się na horyzoncie. W raporcie SocGen pojawiają się jednak także i pozytywne prognozy - tzw. "białe łabędzie". To trzy czynniki, które mogą przyśpieszyć globalny wzrost. Wymieniani się tu m.in. wyższy niż prognozowany poziom inwestycji i handlu.

Czarne łabędzie banku Societe GeneraleSociete Generale

Ewentualny Brexit jest "czarnym łabędziem" z największym ryzykiem dla globalnej gospodarki

Brytyjski biznes boi się BrexituTVN4 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock