Na świecie wzrośnie liczba bankructw. Ale nie w Polsce

Ze świata

ShutterstockAż 152 duże przedsiębiorstwa zakończyły swoją działalność w ubiegłym roku - to o 60 proc. więcej, niż w roku 2014.

Złe wieści dla przedsiębiorców - jak wynika z prognoz Euler Hermes, liczba bankrutujących firm wzrośnie. Jednak perspektywy dla Polski są nieco bardziej optymistyczne - liczba upadłości zmaleje o 3 proc.

Eksperci z Euler Hermes, amerykańskiej firmy doradczej w zakresie ubezpieczeń i należności przewidują, że kolejne miesiące przyniosą falę bankructw. Ich zdaniem, liczba upadłości na całym świecie wzrośnie o 2 proc. do końca tego roku (w porównaniu z rokiem ubiegłym).

Podczas ostatnich sześciu lat liczba przedsiębiorstw, które zostały likwidowane na skutek niewypłacalności systematycznie malała. Tymczasem, jak twierdzą analitycy, trend ten zaczyna się odwracać, a stan gospodarki światowej pogarsza się. Ma na to wpływ niski poziom wzrostu w dłuższej perspektywie, zmieniające się ceny w sektorze surowców czy upadłość dużych spółek, co z kolei osłabia mniejsze firmy zależne od nich. - Fakt, że liczba przypadków niewypłacalności będzie wzrastać po sześciu kolejnych latach spadku jest dowodem na to, że stan globalnej gospodarki jest niepewny - powiedział Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. Pierwszy spadekAż 152 duże przedsiębiorstwa zakończyły swoją działalność w ubiegłym roku - to o 60 proc. więcej, niż w roku 2014. Największy skok odnotowano w Ameryce Łacińskiej (17 proc.) oraz Azji i regionie Pacyfiku (13 proc.). Natomiast w Stanach Zjednoczonych bankructwa firm z branż energetycznej czy metalurgicznej doprowadziły do pierwszego od 2009 roku wzrostu liczby upadłości (o 3 proc.).Względnie optymistyczne prognozy kształtują się przed Europą Zachodnią. Jak uważają eksperci Euler Hermes, liczba bankructw w tym regionie spadnie. W większości krajów jednak jest ich więcej, niż przed wybuchem finansowego kryzysu. Może to negatywnie wpłynąć na sytuację państw eksportujących towary, gdyż istnieje obawa, że należności za transakcje nie zostaną uregulowane.Najgorsze prognozy dotyczą Brazylii, Chin i Tajwanu. Analitycy przewidują, że w Polsce liczba bankrutujących firm w tym roku spadnie o 3 proc.Upadają nawet największe legendy (materiał z 2015 r.):

Globalny Wskaźnik Upadłości, 2016Euler Hermes

Autor: pmb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock