Wykop ma nowego-starego właściciela. Allegro sprzedało serwis

TVN24 Biznes

Roczne przychody Wykopu przekraczają 1,5 mln zł przy ponad 0,3 mln zł zysku

Wykop trafia w nowe-stare ręce. Grupa Allegro za ok. 5 mln zł. sprzedała serwis spółce Garvest. Jednym z jej właścicieli jest… współzałożyciel Allegro Arjan Bakker.

Spółka Garvest już dziewięć lat temu zainwestowała w Wykop, ale w 2012 r. sprzedała swoje udziały Grupie Allegro. Co ciekawe, Garvest kontrolowana jest m.in. przez Arjana Bakkera, współzałożyciela Allegro i jednego z pierwszych inwestorów w Wykopie.

Jak podaje „Pulsu Biznesu”, nowy-stary inwestor zapłacił Allegro mniej niż 5 mln zł.

Coraz większy zasięg

Sprzedaż Wykopu nie jest niespodzianką. Naspers , południowoafrykański gigant z branży e-commerce i mediów elektronicznych, który jest właścicielem Allegro, stopniowo pozbywa się aktywów nie związanych z e-handlem. W styczniu firma sprzedała serwis bankowy Bankier.pl właścicielowi "Pulsu Biznesu" firmie Bonnier. Nie ujawniono kwoty tej transakcji, nieoficjalnie mówiło się o 20 mln zł.

Wykop do serwis tworzony przez użytkowników. Jest liderem w kategorii stron social news w Europie. Dociera do ok. 5 mln użytkowników, którzy generują ponad 85 mln odsłon w miesiącu. Roczne przychody przekraczają 1,5 mln zł przy ponad 0,3 mln zł zysku. Przy tym Wykop nie wydał ani grosza na reklamę.

- Spółka od kilku lat jest rentowna. Co roku serwis zwiększa też swój zasięg - zapewnia w rozmowie z "PB" Michał Białek, dotychczas wieloletni dyrektor zarządzający Wykopu, a obecnie jeden z trzech członków zarządu spółki.

Autor: tol / Źródło: Pusl Biznesu, Spider's Web