Zwolnienia grupowe w dużej sieci. "Priorytetem wsparcie osób, których te zmiany dotyczą"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/3
TVN24Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

Spółka Tesco Polska poinformowała o zaplanowanych zwolnieniach grupowych. Mają one się rozpocząć 20 sierpnia i obejmą łącznie maksymalnie 230 osób.

"W dniu 30.07.2020 r. poinformowaliśmy Koleżanki i Kolegów z biur w Krakowie i Warszawie o nadchodzących zmianach związanych ze sprzedażą Tesco Polska. Naszym priorytetem jest obecnie wsparcie osób, których te zmiany dotyczą" - czytamy w oświadczeniu Tesco Polska przesłanym TVN24 Biznes.

"Zmiany nie dotyczą zespołów w 301 sklepach i 2 centrach dystrybucyjnych podlegających umowie z Salling Group. Wszystkie sklepy pozostają otwarte bez zmian" - dodała spółka.

W czerwcu br. Tesco poinformowało, że sprzeda swój biznes w Polsce firmie Salling Group. Transakcja, która podlega zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe, obejmuje 301 sklepów, centra dystrybucji i główną siedzibę. Jej sfinalizowanie spodziewane jest w czwartym kwartale 2020 roku.

Zwolnienia grupowe w Tesco

Pismo o zamiarze dokonania zwolnień grupowych trafiło już do NSZZ Solidarność Tesco. Związek udostępnił je na swoim profilu na Facebooku.

Firma wskazała w piśmie dwie przyczyny zwolnień grupowych. "Zmiana struktur organizacyjnych skutkująca redukcją określonych stanowisk oraz koniecznością redukcji zatrudnienia na tych stanowiskach, jak i likwidacją określonych stanowisk w biurze głównym, spowodowanych zaprzestaniem lub uproszczeniem określonych procesów, zaprzestaniem świadczenia określonych usług na rzecz podmiotów z grupy Tesco, dostosowaniem struktur biura do zamierzonej struktury w związku z przyczynami ekonomicznymi" - czytamy.

Drugą przyczyną jest "zakończenie dotychczasowych procesów zmian dotyczących struktur organizacyjnych biura głównego oraz sklepów w tym obejmujących likwidację stanowisk lub redukcję zatrudnienia na określonych stanowiskach".

Jak czytamy, zwolnienia grupowe obejmą następujące grupy zawodowe: stanowiska podstawowe – maksymalnie 84 osób oraz stanowiska sprawujące nadzór nad pracownikami – maksymalnie 146 osób. Przeprowadzenie zwolnień grupowych zaplanowano w okresie od 20 sierpnia do 31 października 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Kryteria doboru pracowników

Firma podała także proponowane kryteria doboru pracowników objętych zwolnieniami. W przypadku redukcji zatrudnienia na określonym stanowisku pod uwagę mają być brane m.in. kwalifikacje zawodowe, w tym umiejętności liderskie, kompetencje, wiedza specjalistyczna; dyspozycyjność; nienaganny przebieg zatrudnienia w ostatnim roku pracy; znajomość języka angielskiego oraz ocena roczna pracy 2019/2020.

Spółka zapewniła w piśmie, że "pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi proponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku/ w innych jednostkach firmy". "Wszystkim pracownikom, którym nie zostanie złożona oferta pracy lub nie przyjmą złożonej oferty pracy, zostanie zaoferowane zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowę o pracę. Pracownikom, którzy nie przyjmą propozycji rozwiązania umów o pracę za porozumieniem stron, wręczane będą wypowiedzenia umów o pracę" - czytamy.

Spółka Tesco Polska zapewniła także, że "wszystkim pracownikom objętym procesem zwolnień grupowych zaoferowane będzie wsparcie w postaci: pakietów informacyjno-doradczych, spotkania informacyjno-doradczego, a także doradztwo telefoniczne".

"W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych, pracownikom przysługiwać będzie odprawa pieniężna w wysokości zgodnej z postanowieniami Ustawy" - dodano.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości