Polskie sklepy Tesco będą miały nowego właściciela. Jest umowa

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele

Polskie sklepy Tesco zmienią właściciela. Brytyjski koncern poinformował o sprzedaży swojego biznesu w naszym kraju firmie Salling Group, do której należy sieć Netto Polska. Transakcję musi jeszcze zaakceptować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Transakcja obejmuje 301 sklepów, centra dystrybucji i główną siedzibę. Jej sfinalizowanie spodziewane jest w czwartym kwartale 2020 roku. "W ramach umowy około 7 tysięcy pracowników Tesco zostanie przeniesionych do Salling Group" - czytamy w komunikacie.

Salling Group planuje przekształcić nabyte sklepy Tesco w Netto 3.0 nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Netto Polska, która prowadzi obecnie 386 sklepów w naszym kraju, po sfinalizowaniu procesu przejęcia znajdzie się w czołówce krajowych detalistów. "Konsolidując obie sieci handlowe na rozwojowym rynku, robimy znaczący krok w realizacji strategii całej naszej grupy, stając się jednym z czołowych graczy na jednym z największych rynków w Europie" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Janusz Stroka, prezes Netto Polska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Tesco sprzedaje sklepy w Polsce

"Widzieliśmy znaczącą poprawę wyników naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal dostrzegamy wyzwania rynkowe w Polsce. Ta transakcja pozwoli nam skoncentrować się w regionie na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową i możliwości wzrostu oraz osiągamy marże i wyniki finansowe, które stanowią wartość dla Grupy" - poinformował, cytowany w komunikacie, Dave Lewis, prezes Grupy Tesco.

"Chciałbym podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom z Tesco w Polsce za ich zaangażowanie w obsługę klientów w Polsce przez tak wiele lat. Energia i zaangażowanie, jakie wykazali w ciągu ostatnich dwóch lat, przekształcając Tesco w Polsce na model dwuformatowy, były niesamowicie imponujące. Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce" - dodał Lewis.

Jak czytamy w komunikacie, całkowita wartość transakcji wynosi 900 milionów złotych.

Dodatkowo Grupa Tesco poczyniła znaczne postępy w sprzedaży pozostałych nieruchomości w Polsce, nieuwzględnionych w transakcji. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zostały sprzedane lub uzgodniono sprzedaż 22 sklepów. "Grupa Tesco będzie prowadzić dalsze działania w celu sprzedaży pozostałych nieruchomości, w tym 19 działających sklepów, nie objętych tą transakcją sprzedaży" - dodano.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości