Z kraju

"Nie twierdzę, że jestem zadowolona". Wicepremier o programie Mieszkanie plus

Z kraju

Szydło o Mieszkaniu Plus: nie twierdzę, że jestem zadowolonaRMF FM
wideo 2/9

Życzyłabym sobie, by tych mieszkań było w tym momencie więcej – powiedziała na antenie RMF FM wicepremier Beata Szydło, odnosząc się do liczby lokali oddanych do użytku w ramach programu Mieszkanie Plus. Do tej pory - według informacji Polskiego Funduszu Rozwoju - takich mieszkań oddano 480.

- Ja nie będę podawać liczby mieszkań, które powstaną w ciągu najbliższych lat, bo uważam, że to nie ma sensu – mówiła w RMF FM Beata Szydło. Jak dodała, "najważniejsze jest, by program był cały czas w realizacji".

- Nie twierdzę, że jestem zadowolona z postępu i tempa prac - dodała wicepremier.

Obietnice Morawieckiego

W połowie kwietnia ubiegłego roku, podczas konwencji PiS, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że w 2019 roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań z programu Mieszkanie Plus.

Dwa tygodnie później dodawał: - Chcemy, żeby kilkadziesiąt tysięcy mieszkań było w budowie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zachęcał, by w kwietniu 2019 roku "rozliczyć" go z tej obietnicy. - Wtedy zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowane - powiedział Morawiecki.

Liczby

Na razie, jak wynika z danych rządowego Polskiego Funduszu Rozwoju, do użytku w ramach programu Mieszkanie plus zostało oddanych 480 mieszkań: w Białej Podlaskiej, Kępnie oraz w Jarocinie. Na pierwszy kwartał 2019 roku zapowiadano oddanie do użytku kolejnych 172 lokali w Gdyni i 215 w Wałbrzychu.

W drugim kwartale 2019 roku planowane jest oddanie ponad 40 mieszkań w Kępicach.

- Na ten rok będzie 55 tysięcy mieszkań w trakcie realizacji - przekonywał jednak w ubiegłym tygodniu na antenie TVN24 BiS Grzegorz Muszyński, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości.

Mieszkanie plus

Mieszkanie plus to rządowy program budowy mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Program jest zarządzany przez BGK Nieruchomości, którego właścicielem jesienią ubiegłego roku został Polski Fundusz Rozwoju. Inwestycje mieszkaniowe w założeniu mają być realizowane na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości.

Autor: mp//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock