Dowód osobisty pokażesz na smartfonie. Wystartowała aplikacja mDokumenty

Z kraju

Jak ochronić swoje dane?tvn24.bis.pl
wideo 2/5

Uruchamiamy aplikację mobilną mObywatel, wyjątkową usługę, która zapewni możliwość współpracy klienta - obywatela i przedsiębiorcy - mówiła w poniedziałek minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że aplikacja jest przełomowym rozwiązaniem dla obywateli.

Minister mówiła, że aplikacja poszerza świat obywateli, ich możliwości identyfikowania się bez konieczności noszenia przy sobie "plastikowych dokumentów". Jak dodała, dzięki tej usłudze "nasz telefon komórkowy zastąpi portfel".

Ta usługa o wysokiej jakości - jak podkreśliła Streżyńska - została zrealizowana bardzo niskim nakładem finansowym. - Koszt tej usługi, po wszystkich iteracjach, które jeszcze mamy w planach, zamknie się w kwocie kilku milionów - powiedziała. - Dla porównania dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie kosztował 2 mld zł - dodała. - Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie - wskazała szefowa MC. Jej zdaniem, mObywatel to "bardzo przyszłościowa" usługa.

Kolejne dokumenty

Streżyńska oceniła, że aplikacja ma "wielki potencjał dla biznesu". Jak mówiła, mObywatel przyspiesza obsługę klienta i poprawia jej jakość, dostarcza wiarygodnych danych, zmniejsza biurokrację, a także zmniejsza koszty transakcyjne. Ponadto, aplikacja "jest w pełni zgodna z restrykcyjnymi wymaganiami rozporządzenia dotyczącego danych osobowych". Jej zdaniem, "w miarę jak będą przyrastały usługi dotyczące mDokumentów, coraz większe będzie zainteresowanie, bo coraz większy będzie potencjał tego rozwiązania". W planach jest dodanie do aplikacji dokumentów tj. Karta Dużej Rodziny, Karta Seniora, karta miejska, czy legitymacja studencka. Oceniła, że ludzie szybciej orientują się, że zgubili telefon niż np. portfel, a wtedy "zupełnie spokojnie, bez nerwowych działań, możemy zabezpieczyć zarówno procedury dotyczące operatów telefonów oraz samą aplikację". - W momencie, gdy tracimy telefon, to nie dochodzi do utraty danych. One są tak zabezpieczone, że nie ma takiego zagrożenia - podkreśliła Streżyńska.

Jak uruchomić?

Aplikację należy pobrać ze sklepu Google Play. Żeby ją uruchomić niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego (eGO). Jest to darmowy podpis elektroniczny, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe on-line (między innymi złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, sprawdzić stan punktów karnych). Do aplikacji mObywatel niezbędny jest telefon z oprogramowaniem Android w wersji 6.0 bądź nowszym. Jak tłumaczył pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. projektów informatycznych Arkadiusz Szczebiot, resort zdecydował się opracować najpierw aplikację pod ten system operacyjny, bowiem w Polsce prawie 90 proc. telefonów ma właśnie takie oprogramowanie. Dodał, że w styczniu przyszłego roku resort uruchomi wersję dostępną na urządzenia z oprogramowaniem iOS firmy Apple. Aplikację udostępniono 29 października br. w godzinach porannych i - jak wynika z danych MC - pobrano ją już ponad 4,5 tys. razy. Usługa została zrealizowana przez zespół Ministerstwa Cyfryzacji.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock