Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - przekazano w środowym komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.
Czerwcowe posiedzenie było ósmym z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych.
Stopy procentowe w Polsce
Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. i na tym poziomie pozostaje od października 2023 r., kiedy RPP obniżyła stopy o 25 pkt. bazowych. Wcześniej, we wrześniu 2023 r., RPP obniżyła stopy o 75 pkt. bazowych.
Według wstępnego szacunku GUS w maju inflacja wyniosła 2,5 proc. rdr, wobec 2,4 proc. w kwietniu.
Na czwartek, 6 czerwca, zapowiedziano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 15.00.
Komentarze z rynku
"Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian" - skomentowało PKO Research.
"Zgodnie z oczekiwaniami #RPP utrzymuje główną stopę na poziomie 5,75% i tak najprawdopodobniej zostanie do końca tego roku. Obecnie dużym zmartwieniem pod względem inflacji jest wciąż dwucyfrowy wzrost płac. EURPLN odbija od 4,30 po decyzji" - dodało XTB Polska.
"Bez zaskoczeń. #RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian na czerwcowym posiedzeniu, stopa referencyjna nadal 5,75%. Troszkę ciekawiej zapowiada się jutrzejsza konferencja prezesa Glapińskiego, i to, jak odniesie się do niższej od oczekiwań (także NBP) realizacji inflacji w I połowie roku. RPP nie zmieni na razie swojego jastrzębiego nastawienia biorąc pod uwagę odbicie inflacji w 2 poł. 2024. W ostatnim czasie prognozy rynkowe przesuwają się w kierunku pierwszych obniżek dopiero w drugiej połowie 2025 r. Naszym zdaniem stanie się to najwcześniej w 2026 r." - ocenili ekonomiści z Analiz Pekao.
"Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie - taka decyzja była powszechnie oczekiwana przez analityków. Główna stopa NBP dalej wynosi 5,75%. To więcej niż w Czechach, choć mniej niż na Węgrzech i w Rumunii" - skomentował Polski Instytut Ekonomiczny.
Wcześniej mBank Research w zabawny sposób prognozował pozostawienie stóp na poziomie z maja, co też się sprawdziło. "1. Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego stopy, poglądy, często naśladuje. 2. Czerwiec stały, 2025 doskonały. 3. Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje. Te i inne argumenty może dziś użyć RPP w uzasadnieniu pozostawienia stóp bez zmian".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock