Nie będzie masowych powrotów z emigracji. Eksperci: to bardzo niepokojący sygnał

Z kraju

Kolejny skutek Brexitu. Rośnie emigracja z Wysp BrytyjskichBochenek | tvn24bis
wideo 2/4

Coraz niższa stopa bezrobocia i rosnące pensje to za mało, by przekonać emigrantów do powrotu do kraju. Z badania przeprowadzonego przez Work Service wynika, że dobra kondycja na rynku pracy nie kusi do spakowania walizek i powrotu do domu. Zdaniem ekspertów to bardzo niepokojący sygnał.

Na początek garść statystyk. We wrześniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,9 proc. i była o 1,4 pkt. proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodaje, że to najniższy wskaźnik bezrobocia od 1991 roku i chwali się danymi Eurostatu, z których wynika, że jesteśmy jednym z europejskich prymusów – znaleźliśmy się w czwórce unijnych państw z najniższym poziomem bezrobocia (wg wskaźników Eurostatu bezrobocie w Polsce wyniosło we wrześniu 4,6 proc.). Lepszym wynikiem mogą pochwalić się m.in. Czesi, Niemcy i Maltańczycy.

Do tego zarabiamy coraz więcej – we wrześniu średnia pensja wyniosła 4473 złotych brutto i była o 6 proc. wyższa od tej, którą zarabialiśmy we wrześniu 2016 roku. I to również powód do dumy dla polityków PiS. Mateusz Morawiecki kilka tygodniu temu pokusił się nawet o stwierdzenie, że „mamy mały cud gospodarczy”.

Coraz lepsza kondycja polskiej gospodarki ma być zachętą do powrotu emigrantów. Przynajmniej w teorii, choć o powrotach młodych wykształconych Polaków pisał pod koniec października brytyjski „Financial Times”.

Powroty emigrantów do Polski - badanie Work Service

Temu czy emigranci rzeczywiście większą falą mogą wracać do kraju przyjrzał się Work Service, który lada moment opublikuje cykliczny raport o emigracji zarobkowej Polaków. Na razie firma udostępniła część danych – wynika z nich, że masowych powrotów nie będzie. 56,5 proc. ankietowanych nie spodziewa się, by dobra sytuacja na polskim rynku pracy skłoniła emigrantów do spakowania walizek i powrotu do domu. 20,9 proc. z tej grupy na tak zadane pytanie odpowiedziała: zdecydowanie nie.

92963272-2015-44eb-a6b7-e6ed7cdec025.jpg

„Z perspektywy rynku pracy, na którym lawinowo rosną niedobory kandydatów, przede wszystkim wśród pracowników średniego szczebla, ten ograniczony optymizm to bardzo niepokojący sygnał. W obecnych warunkach polscy emigranci mogliby stanowić naturalną rezerwę kadrową dla permanentnie zwiększającego się zapotrzebowania na specjalistów" – komentuje wyniki badania Maciej Witucki, prezes Work Service.

Z ostatnich szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku już ponad 2,5 miliona Polaków przebywało na emigracji. Wychodzi na to, że spora część z nich zapuściła już korzenie i chce zostać poza krajem znacznie dłużej.

Autor: Maciej Stańczyk//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock