Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Źródło:
PAP
UOKiK zakwestionował praktyki Jeronimo Martins w akcji promocyjnej. Klienci otrzymają vouchery
UOKiK zakwestionował praktyki Jeronimo Martins w akcji promocyjnej. Klienci otrzymają voucheryUOKiK, Shutterstock
wideo 2/5
UOKiK zakwestionował praktyki Jeronimo Martins w akcji promocyjnej. Klienci otrzymają voucheryUOKiK, Shutterstock

Sąd okręgowy ustalił karę 506 milionów złotych dla Jeronimo Martins za uzyskiwanie od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów, tym samym zgadzając się z ustaleniami UOKiK wskazującymi, że spółka nie miała prawa do takich zachowań - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na platformie X.

"Sąd Okręgowy zgodził się z ustaleniami Prezesa UOKiK. Potwierdził, że spółka Jeronimo Martins Polska nie miała prawa uzyskiwać od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów" - napisał UOKiK na platformie X.

"To precedensowy wyrok"

"Sąd ustalił karę na poziomie ponad pół miliarda zł (ponad 506 mln zł). Wyrok to bardzo ważny sygnał dla rynku, zwłaszcza największych przedsiębiorców. Sieci handlowe powinny płacić dostawcom za produkty taką cenę, na jaką się umówiły" - dodano.

Jak podano, w ustnym uzasadnieniu sąd podkreślił ogromną przewagę sieci Biedronka nad dostawcami. Podzielił również stanowisko UOKiK, że sieć ma obowiązek wykonywania zawartych umów i powstrzymania się od jednostronnych zmian ceny.

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje apelacja.

Dodano, że to kolejna wygrana sprawa, w której UOKiK chroni uczestników rynku przed nieuczciwymi praktykami sieci handlowych. Sądy potwierdziły m.in. decyzje w sprawie błędnego oznakowania owoców i warzyw krajem pochodzenia przez Kaufland i Biedronkę.

W grudniu 2020 roku UOKiK nałożył ponad 723 mln zł kary na Jeronimo Martins, wskazując, że spółka w nieuczciwy sposób zarabiała kosztem dostawców produktów spożywczych.

"To precedensowy wyrok ważny dla całego rynku. Potwierdza przyjęty przez nas i realizowany sukcesywnie i z determinacją kierunek działań w przewadze kontraktowej. Stoimy na straży polskich dostawców i producentów żywności" - powiedział cytowany we wpisie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Stanowisko Biedronki

Poprosiliśmy sieć Biedronka o stanowisko w tej sprawie.

"Partnerskie relacje z polskimi dostawcami budujemy od blisko 30 lat i są one budowane długoterminowo na fundamencie transparentności i uczciwości. Negocjacje cen mają na celu przyniesienie korzyści polskim konsumentom, pozwalając zaoferować razem z naszymi partnerami najwyższą jakość produktów w najniższych na rynku cenach" - podkreślono w stanowisku.

"Jeśli chodzi o wyrok sądu, to wbrew pojawiającym się informacjom, w tym ze strony Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sąd wskazał na daleko idące wady decyzji nakładającej karę na Jeronimo Martins Polska. Co więcej, sąd wskazał także na brak zasadności traktowania wszystkich dostawców według tych samych kryteriów. W konsekwencji sąd uznał w znacznej części stanowisko JMP, zmieniając decyzję Prezesa UOKiK i oddalając karę w części obejmującej 220 mln złotych" - dodano.

"Wyłącznie w zakresie 7 dostawców z 214 z grupy owoce i warzywa sąd, w naszej ocenie niezasadnie, ocenił posiadanie przewagi kontraktowej przez Spółkę i to tylko dlatego, że zakres udzielonych rabatów był wyższy niż wobec pozostałych dostawców" - czytamy.

Jeronimo Martins jest właścicielem Biedronki - największej sieci detalicznej w Polsce, posiadającej sklepy zlokalizowane w ponad 1300 miejscowościach, która jest obecna na polskim rynku od 29 lat. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku posiadała 3596 placówek.

Autorka/Autor:Pkarp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czwartek po południu złoty traci w stosunku do głównych walut. Dolar jest najdroższy od trzech miesięcy. Amerykańska waluta zyskuje między innymi dzięki publikacji lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy w USA. Więcej trzeba zapłacić także za euro, funta brytyjskiego czy franka szwajcarskiego.

Złoty słabnie. Dolar najdroższy od trzech miesięcy

Złoty słabnie. Dolar najdroższy od trzech miesięcy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Klient banku, który spłacił kredyt na mieszkanie przed czasem, może odzyskać część prowizji za udzielenie tego kredytu, jeżeli nie został poinformowany, iż prowizja ta nie zależy od okresu obowiązywania umowy - orzekł w wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.

Ważny wyrok dla kredytobiorców. Można odzyskać część prowizji 

Ważny wyrok dla kredytobiorców. Można odzyskać część prowizji 

Źródło:
PAP

We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - podał Narodowy Bank Polski. Pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt zatrudnionych w biurze Meta w Los Angeles osób zostało zwolnionych z powodu nadużywania bonów żywnościowych. Zamiast wykorzystywać vouchery do opłacania posiłków, byli już pracownicy Marka Zuckerberga mieli kupować za nie detergenty, kosmetyki czy kieliszki.  

Gigant zwalnia kilkudziesięciu pracowników. Nadużywali bonów żywnościowych  

Gigant zwalnia kilkudziesięciu pracowników. Nadużywali bonów żywnościowych  

Źródło:
Telegraph

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że proces dezinflacji wyraźnie postępuje.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl

Powstająca w Koninie fabryka materiałów katodowych została wykupiona przez chińską spółkę Ningbo Ronbay New Energy Technology - wynika z informacji zawartych w raporcie półrocznym firmy. Pierwsza faza budowy obiektu, zgodnie z przewidywaniami, zakończy się pod koniec 2025 roku. Produkowane tam materiały będą wykorzystywane między innymi w bateriach samochodów elektrycznych.

Chińczycy przejmują fabrykę w Koninie

Chińczycy przejmują fabrykę w Koninie

Źródło:
PAP

Rząd na pomoc powodzianom przekazał już ponad 970 milionów złotych - przekazał w czwartek pełnomocnik rządu do spraw odbudowy zalanych terenów Marcin Kierwiński. Podkreślił, że na wypłatę zasiłków z budżetu centralnego do wojewodów przekazano ponad 350 milionów złotych, natomiast bezpośrednio do ludzi - 250 milionów złotych.

Wsparcie dla powodzian. Kierwiński podał liczby

Wsparcie dla powodzian. Kierwiński podał liczby

Źródło:
PAP

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 3,2 procent w tym roku i do 3,7 procent w 2025 roku.

Polska gospodarka z lepszymi prognozami. Jest korekta Banku Światowego

Polska gospodarka z lepszymi prognozami. Jest korekta Banku Światowego

Źródło:
PAP

Finanse, bankowość, handel - wszystkie te branże liczą straty związane z brexitem. Teraz do grona ofiar wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dołączył niespodziewanie zadeklarowany eurosceptyk, były premier Boris Johnson. Portal Politico wskazuje, że jego najnowsza książka mogłaby osiągnąć znacznie lepsze wyniki sprzedaży, gdyby nie opóźniona data premiery. W wyniku dodatkowych kontroli na granicy brytyjskie książki docierają bowiem na unijny rynek o mniej więcej tydzień później. 

"Ironia losu". Boris Johnson padł ofiarą brexitu

"Ironia losu". Boris Johnson padł ofiarą brexitu

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów jest już "bardzo blisko" decyzji o nowelizacji tegorocznego budżetu, natomiast decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Szef resortu zwrócił uwagę na niższą od planów realizację wpływów z VAT, CIT, czy praw do emisji CO2.

Decyzja o nowelizacji budżetu "bardzo blisko". Zapowiedź ministra

Decyzja o nowelizacji budżetu "bardzo blisko". Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Wszystkie pomieszczenia w budynkach mieszkalnych przeznaczone do przechowywania pojazdów mają być opodatkowane jak mieszkania - wynika z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Projektowana nowela zakłada także doprecyzowanie definicji "budowli i budynku" na potrzeby podatkowe.

Garaże traktowane jak mieszkania. Rząd za zmianami w opodatkowaniu

Garaże traktowane jak mieszkania. Rząd za zmianami w opodatkowaniu

Źródło:
PAP

W czwartek Grupa Żabka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. To szósty tegoroczny debiutant, przy uwzględnieniu też firm przenoszących się z NewConnect. Oferta publiczna sieci jest czwartą, największą w historii. - Po okresie trudnym, znów mamy wielki wspaniały debiut na giełdzie - mówił podczas otwarcia Tomasz Bardziłowski, prezes zarządu GPW w Warszawie.

Żabka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych

Żabka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Airbus, europejski producent samolotów, ma zlikwidować 2,5 tysiąca miejsc pracy w dziale produkcji obronnej i kosmicznej (Defense and Space). Koncernu tłumaczy swoją decyzję trudnymi uwarunkowaniami biznesowymi, w szczególności - w kosztownej branży satelitów.

Europejski gigant szykuje potężne zwolnienia

Europejski gigant szykuje potężne zwolnienia

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe nabierają tempa. Liczby rosną nie tylko miesiąc do miesiąca, lecz także rok do roku. Eksperci mówią o korekcie na rynku pracy, która może się nie skończyć szybko - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Według eksperta BCC Grzegorza Kulisia, powodem jest pogrążanie się w recesji Niemiec, które są naszym głównym partnerem handlowym.

Coraz więcej zwolnień grupowych. "To najgorszy wynik od 2022 roku"

Coraz więcej zwolnień grupowych. "To najgorszy wynik od 2022 roku"

Źródło:
PAP

W czwartek 17 października Grupa Żabka zadebiutuje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W swoim prospekcie sieć podkreśla rolę sztucznej inteligencji, dzięki której "jest w stanie obsłużyć około 17 milionów Polaków, którzy mają Żabkę w odległości do 500 metrów od ich domów". Nad jakimi rozwiązaniami technologicznymi pracuje obecnie spółka?

Debiut Żabki na giełdzie. Jakie plany ma spółka?

Debiut Żabki na giełdzie. Jakie plany ma spółka?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wnioski o zezwolenie na pracę dla obcokrajowców będą odrzucane obligatoryjnie, jeśli okaże się, że zostały złożone jedynie w celu otrzymania polskiej wizy - wynika z projektu nowelizacji o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym.

Zmiany dla obcokrajowców. Koniec z wnioskami o pracę "dla pozoru"

Zmiany dla obcokrajowców. Koniec z wnioskami o pracę "dla pozoru"

Źródło:
PAP

Ryanair prawdopodobnie w przyszłym roku obsłuży mniejszą liczbę pasażerów, niż obecnie zakłada. Powodem jest strajk Boeinga i związane z nim opóźnienia w dostawie produkowanych samolotów - donosi Reuters.

Problemy Boeinga wpłyną na Ryanaira. Konieczne mogą być cięcia

Problemy Boeinga wpłyną na Ryanaira. Konieczne mogą być cięcia

Źródło:
Reuters

- Chcemy dzisiaj nie tylko dogonić, ale wyprzedzać naszych sąsiadów, naszych partnerów. Mamy ku temu wszystkie dane. Nie możemy tego tylko zmarnować. I to jest oczywiście już apel bardziej mój do mnie samego, niż do państwa - powiedział premier Donald Tusk na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. - Polska będzie musiała szukać partnerów finansowych dla drugiej elektrowni jądrowej – poinformował premier.

Tusk o budowie drugiej elektrowni jądrowej: Polska będzie musiała szukać partnerów

Tusk o budowie drugiej elektrowni jądrowej: Polska będzie musiała szukać partnerów

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z najbogatszych ludzi świata Elon Musk wpłacił w ciągu trzech miesięcy 75 milionów dolarów na kampanię Donalda Trumpa, który w najbliższych dniach ma kilka razy wystąpić w Pensylwanii. To do tego stanu przeprowadził się miliarder i zainwestował we wspierający Trumpa komitet wyborczy łącznie co najmniej 140-180 mln dol.

Elon Musk wpłacił 75 milionów dolarów na kampanię Donalda Trumpa

Elon Musk wpłacił 75 milionów dolarów na kampanię Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował komunikat o wycofaniu artykułu spożywczego, który dostępny był w sklepach sieci Lidl. Badania mąki żytniej chlebowej, wyprodukowanej przez firmę Gdańskie Młyny, wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu substancji toksycznej. Wcześniej o sprawie informowała sieć.

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Przekroczony poziom toksyny

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Przekroczony poziom toksyny

Źródło:
tvn24.pl

Informujemy, że BLIK działa już bez zakłóceń - oświadczył operator popularnego systemu płatności mobilnych Blik. Wyjaśnił, co trzeba zrobić, aby odzyskać zablokowane na rachunkach pieniądze. Chodzi o dzisiejszą awarię, którą użytkownicy zgłaszali w środowe popołudnie.

Płatności mobilne już działają. Jednak pieniądze mogą być wciąż zablokowane

Płatności mobilne już działają. Jednak pieniądze mogą być wciąż zablokowane

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjscy biznesmeni, tacy jak Aleksiej Sagała czy Iwan Tawrin, pomnażają swoje majątki, wykupując aktywa zachodnich firm - donosi "Financial Times". Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała największą redystrybucję aktywów w kraju od upadku Związku Sowieckiego, dając początek nowemu pokoleniu kapitalistów powiązanych z państwem - zauważa "FT".

Media: posłuszni rosyjscy biznesmeni bogacą się, przejmując zachodnie firmy

Media: posłuszni rosyjscy biznesmeni bogacą się, przejmując zachodnie firmy

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa we wrześniu 2024 roku wyniosła 4,3 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski (NBP). Dodał, że w ujęciu miesiąc do miesiąca wskaźnik wzrósł o 0,3 procent. 

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Powołanie Komisji Rozwoju Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji jako krajowego organu nadzoru nad AI, uregulowanie postępowań kontrolnych i karnych oraz sądowej ochrony praw obywateli, to niektóre propozycje z opublikowanego w środę projektu ustawy dotyczącego sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja pod nadzorem. Jest projekt

Sztuczna inteligencja pod nadzorem. Jest projekt

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zarzuty naruszania praw konsumentów irlandzkiej spółce Whaleco Technology Limited, która odpowiada za sprzedaż prowadzoną na terenie Polski przez serwis Temu - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, spółce grozi kara do 10 procent obrotu za każdą zakwestionowaną praktykę.

Platforma zakupowa z zarzutami UOKiK. Grozi jej ogromna kara

Platforma zakupowa z zarzutami UOKiK. Grozi jej ogromna kara

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chcemy przedłużyć cenę maksymalną energii, a czy to będzie ta obecnie obowiązująca, zależy od budżetu programu - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała również, że resort nie wyklucza w kolejnych latach "powrotu do rozwiązań systemowych", czyli wsparcia w postaci dodatku osłonowego.

Resort chce mrozić ceny energii w 2025 roku

Resort chce mrozić ceny energii w 2025 roku

Źródło:
PAP

W sprawie wody na linii rząd - samorządy jest spora różnica zdań. Chodzi nie tylko o jakość, ale przede wszystkim o cenę. Gdy w grę wchodzą pieniądze emocje dochodzą niemal obowiązkowo. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Nie można udawać, że mieszkańcy za to nie zapłacą"

"Nie można udawać, że mieszkańcy za to nie zapłacą"

Źródło:
TVN24

Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu do 1,7 procent rok do roku - podał urząd statystyczny ONS. Po raz pierwszy od 3,5 roku wskaźnik wzrostu cen znalazł się poniżej celu inflacyjnego Banku Anglii (BoE).

Zaskoczenie w Wielkiej Brytanii. Pierwsza taka sytuacja od ponad trzech lat

Zaskoczenie w Wielkiej Brytanii. Pierwsza taka sytuacja od ponad trzech lat

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która między innymi podwyższy sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach - przekazała kancelaria prezydenta. Nowe przepisy mają też chronić przed niewypłacalnością ubezpieczyciela.

Zmiany w ubezpieczeniach. Prezydent podpisał ustawę

Zmiany w ubezpieczeniach. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Hongkońska policja zatrzymała 27 osób po wykryciu opiewającego na 46 milionów dolarów oszustwa, które trwało od roku. Za pomocą technologii deepfake stworzono wizerunki kobiet, które zachęcały mężczyzn do inwestowania w fałszywą platformę kryptowalut. Przestępcy z podręczników przygotowywali się do tego, jak wykorzystywać "szczerość i emocje ofiary". Uczyli się m.in. pogłębiać zaufanie i tworzyć romantyczne wizje o wspólnej przyszłości.

Mężczyźni zainwestowali dla nich 46 mln dolarów. Okazało się, że kobiety nie istnieją

Mężczyźni zainwestowali dla nich 46 mln dolarów. Okazało się, że kobiety nie istnieją

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Zaakceptowane przez rząd zmiany dadzą gminom potężny argument, aby znowu w całości opodatkować elektrownie wiatrowe. To samo będzie dotyczyć: paneli fotowoltaicznych, magazynów energii oraz części technicznych kolejek linowych, wyciągów narciarskich i skoczni - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Wraca problem z podatkiem. "Kilkunastokrotny wzrost"

Wraca problem z podatkiem. "Kilkunastokrotny wzrost"

Źródło:
PAP

System kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że rozważane jest przesunięcie terminu wprowadzenia systemu o pół roku.

Ministra klimatu: wejście w życie systemu kaucyjnego może być przesunięte

Ministra klimatu: wejście w życie systemu kaucyjnego może być przesunięte

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po wrześniu wyniósł ponad 107 miliardów złotych, co stanowi około 58 procent planu na 2024 rok - poinformowało Ministerstwo Finansów (MF) w komunikacie.

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Źródło:
PAP