Pomoc dla frankowiczów w Sejmie. Co postanowią posłowie?

Z kraju

Sejm będzie debatował nad ustawą o pomocy frankowiczom

Sejm podczas rozpoczętego dziś posiedzenia zajmie się m.in. projektem ustawy o pomocy frankowiczom. Posłowie przeanalizują też propozycje zmian w ustawie o UOKiK, które zwiększają ochronę konsumenta oraz projektem ustawy antysmogowej.

Projekt ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej zakłada przewalutowanie kredytów po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej.

Przewiduje, że wyliczać się będzie różnicę między wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w złotych polskich, a nie w walucie. Połowa tej różnicy byłaby umarzana. Pierwsze czytanie przygotowanego przez posłów PO projektu odbyło się pod koniec lipca. Wszystkie kluby zapowiedziały chęć dalszych prac nad zmianami.

UOKiK po nowemu

Podczas posiedzenia dyskutowany będzie także projekt nowelizacji ustawy o UOKiK, który zakłada lepszą ochronę konsumentów na rynku finansowym. Rządowy projekt noweli ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przygotował UOKiK we współpracy z resortami finansów i sprawiedliwości. Dotyczy on m.in. tzw. klauzul niedozwolonych w umowach.

Są to zapisy, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszają interesy konsumenta oraz nie zostały indywidualnie uzgodnione z konsumentem. O uznaniu zapisów za niedozwolone decyduje UOKiK. Omawiane będą także propozycje zmian w Prawie ochrony środowiska. Zgodnie z projektem ustawy antysmogowej to samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów. Ma to pomóc w walce z tzw. niską emisją, która powoduje, że w Polsce mamy bardzo zanieczyszczone powietrze.

Jak pomóc frankowiczom? Rozmowa ekspertów:

Jak pomóc frankowiczom? TVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: PAP

Raporty: