PKB w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl
Najnowsze dane z gospodarki
Najnowsze dane z gospodarki
TVN24
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24

Polski PKB w drugim kwartale 2024 roku wzrósł o 3,2 procent rok do roku - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 2 procent.

"Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2024 r. zwiększył się realnie o 3,2 proc. rok do roku wobec spadku o 0,6 proc. w analogicznym kwartale 2023 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego)" - podał GUS.

Urząd wskazał, że "w 2 kwartale 2024 r. realny PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zwiększył się o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,0 proc.".

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że na wzrost wpłynęło zwiększenie popytu krajowego o 4,3 proc. (w 1 kwartale 2024 r. wzrost popytu krajowego wyniósł 1,7 proc.) i ujemne saldo obrotów handlu zagranicznego.

"Złożył się na to spadek akumulacji brutto o 4,0 proc. (wobec spadku w 1 kwartale 2024 r. o 19,8 proc.) oraz wzrost spożycia ogółem o 6,1 proc. (wobec wzrostu w 1 kwartale 2024 r. o 5,9 proc. ). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych zwiększyło się o 4,7 proc. (w 1 kwartale 2024 r. wzrost wyniósł 4,6 proc.). Nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się o 2,7 proc. (wobec spadku w 1 kwartale 2024 r. o 1,8 proc.)" - przekazano.

Czwarte miejsce w Unii Europejskiej

Jak zauważył w komentarzu przesłanym redakcji Bartosz Sawicki, analityk fintechu Cinkciarz.pl, najnowsze dane GUS potwierdzają, że "w Unii Europejskiej w tym okresie szybciej rozwijały się jedynie Cypr, Chorwacja i Dania".

"W przeciwieństwie do odczytów dla Niemiec czy pozostałych państw naszego regionu tempo wzrostu nie rozczarowało. To zasługa krzepnącej konsumpcji będącej obecnie praktycznie jedynym motorem napędowym gospodarki. Dynamika spożycia indywidualnego wzrosła z 4,6 do 4,7 proc. r/r. Odbicie koniunktury spoczywa na barkach gospodarstw domowych przy słabości inwestycji i eksportu netto" - zaznaczył analityk.

Sawicki wskazał, że "krzepnięcie konsumpcji" napędza szereg czynników i są to: luźna polityka fiskalna, wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym i ogólnie dobra kondycja rynku pracy.

"Po silnym spadku inflacji realna dynamika płac w przedsiębiorstwach osiągnęła wartości dwucyfrowe. Skrajnie sprzyjająca budżetom gospodarstw domowych sytuacja nie mogła długo się utrzymać, ale w kolejnych kwartałach, w przeciwieństwie do większej części 2023 r., pensje będą rosnąć wyraźnie szybciej niż ceny" - napisał Sawicki.

W ocenie Sawickiego "w całym 2024 r. roku polska gospodarka w niesprzyjającym otoczeniu zewnętrznym powinna wzrosnąć o ok. 3 proc. r/r przy odbiciu spożycia indywidualnego bliskim 5 proc. r/r. W obecnych warunkach, charakteryzowanych m.in. przez zapaść niemieckiej gospodarki, to dobry rezultat. W kolejnym roku, przy nasilającej się kontrybucji inwestycji i poprawie koniunktury w Europie Zachodniej, tempo wzrostu może zbliżyć się do 4 proc. r/r."

RPP powstrzyma się z obniżką stóp?

W ocenie analityka "relatywnie wysoki wzrost gospodarczy, silny rynek pracy i perspektywa dalszego przyspieszania inflacji w pozostałej części roku powstrzymają RPP przed złagodzeniem nastawienia i rozpoczęciem dyskusji nad obniżkami stopy referencyjnej z obowiązującego od października ub.r. pułapu 5,75 proc..

"Wznowienia cięć można spodziewać się dopiero w połowie przyszłego roku, gdy dynamika CPI (inflacji konsumenckiej) po wzroście ponad 6 proc. r/r powróci na spadkową ścieżkę. Nastawienie RPP jest fundamentem atrakcyjności złotego i mocno kontrastuje z globalną falą luzowania polityki pieniężnej" - stwierdził Bartosz Sawicki.

"Efekt rekordowo wysokich podwyżek wynagrodzeń"

Również Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę na fakt, że wzrost gospodarczy w 2024 roku będzie bazować na konsumpcji. "To efekt rekordowo wysokich podwyżek wynagrodzeń. Konsumenci zwiększają wydatki zarówno na towary i usługi" - napisano w komentarzu zamieszczonym na portalu X (dawniej Twitter).

"Dane GUS i Eurostatu sugerują, że sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w tempie zbliżonym do obrotów w usługach – w II kw. było to ok. 4,4 proc." - wskazał PIE.

Instytut zwrócił uwagę na to, że "słabym punktem struktury wzrostu są inwestycje. Niższe wyniki dotyczą zarówno przedsiębiorstw i podmiotów publicznych. W I połowie 2024 r. nakłady inwestycyjne średnich i dużych firm spadły o 5,5 proc. r/r. Wyniki poprawią się wraz z impulsem z Krajowego Planu Odbudowy i wydatków z Funduszy Spójności".

Analitycy zespołu Pekao zauważają, że o ile konsumpcja wzrosła lepiej niż to sugerowała sprzedaż detaliczna, to "boomem" tego by nie nazwali.

"In plus zaskoczyła konsumpcja publiczna. Wzrostem o 10 proc. r/r. Wzrost PKB w całym 2024 r. wyniesie ok. 3,0 proc. r/r z większą szansą na zaskoczenie po wyższej niż po niższej stronie" - wskazano w komentarzu.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Moje serce łka, ale myślę, że jeszcze bardziej łka Andrzejowi Domańskiemu, bo o tym rozmawialiśmy - powiedziała w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o planowany przez rząd na 2025 rok deficyt w kwocie 289 miliardów złotych. Szefowa MZ odniosła się także do kwestii zmian w składce zdrowotnej.

Rekordowa dziura w budżecie. Ministra komentuje

Rekordowa dziura w budżecie. Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Przejęcie firmy Talgo, producenta taboru kolejowego, przez węgierską grupę Ganz-MAVAG zostało zablokowane przez wywiad - donosi hiszpański dziennik "El Pais". Dodano, że technologia, którą posiada hiszpańska spółka, mogłaby ułatwić logistykę wojskową Rosji w trakcie wojny z Ukrainą.

Wywiad zablokował przejęcie ważnej spółki przez Węgrów

Wywiad zablokował przejęcie ważnej spółki przez Węgrów

Źródło:
PAP

Skoro budżet pomieścił tyle wydatków, a dochody zmieniają się wolniej, to jest deficyt. Ogromny - napisał w komentarzu do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. - Podczas konferencji prasowej zarówno premier Donald Tusk, jak i minister finansów Andrzej Domański pokazywali głównie, na co rząd będzie wydawał pieniądze, a nie na czym będzie oszczędzał - zauważył ekonomista Banku Pekao Sebastian Roy.

Gigantyczne wydatki i deficyt. "Ogromny"

Gigantyczne wydatki i deficyt. "Ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Z Funduszu Modernizacyjnego przeznaczono już ponad 600 milionów złotych na zakup nowoczesnych liczników energii elektrycznej - wynika z komunikatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet programu to miliard złotych.

Wielka wymiana liczników

Wielka wymiana liczników

Źródło:
PAP

Przewidziane w budżecie na 2025 rok rekordowo wysokie wydatki na obronność nie zmienią pozycji Polski wśród krajów NATO - już dzisiaj wydajemy najwięcej na ten cel pod względem relacji do PKB. W wartościach nominalnych Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie - za Niemcami, Wielką Brytanią i Francją.

Rekordowe wydatki. Polska w czołówce NATO

Rekordowe wydatki. Polska w czołówce NATO

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok - poinformowała w środę na platformie X Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rząd przeznaczy na mieszkalnictwo 4,3 miliarda złotych - dodała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaznaczył, że wszystkie programy społeczne będą kontynuowane.

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok

Źródło:
PAP

Rząd przyjął w środę projekt ustawy budżetowej na 2025 rok. - Deficyt budżetu państwa w 2025 roku wyniesie 289 miliardów złotych - powiedział minister finansów Andrzej Domański.

Potężny deficyt budżetowy. Minister ujawnia kwotę

Potężny deficyt budżetowy. Minister ujawnia kwotę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Była minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk miała być "fikcyjnie zatrudniona" jako doradczyni zarządu Totalizatora Sportowego. Spółka zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez jej byłego prezesa Olgierda Cieślika - informuje Wirtualna Polska. Według spółki Dmowska-Andrzejuk "nie była obecna w pracy przez 483 dni", a jako doradczyni miała zarobić ponad 438 tysięcy złotych.

Zarobiła prawie 440 tysięcy, przez 483 dni nie stawiła się w pracy. Zawiadomienie do prokuratury

Zarobiła prawie 440 tysięcy, przez 483 dni nie stawiła się w pracy. Zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Wirtualna Polska

Michael O'Leary, dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair, wzywa do wprowadzenia ograniczeń dotyczących spożycia alkoholu na lotniskach. Jak przekonuje, częste akty przemocy, do których dochodzi w samolotach, mają związek właśnie ze spożywaniem alkoholu.

Ograniczenie spożycia alkoholu na lotniskach? "Nie chcemy mieć pretensji do ludzi, którzy piją"

Ograniczenie spożycia alkoholu na lotniskach? "Nie chcemy mieć pretensji do ludzi, którzy piją"

Źródło:
BBC, RTE

Mamy porozumienie z Ministrem Finansów w sprawie reformy składki zdrowotnej - ogłosiła Polska 2050 w mediach społecznościowych. Jak czytamy, składka zdrowotna zostanie obniżona.

Jest porozumienie w sprawie składki zdrowotnej

Jest porozumienie w sprawie składki zdrowotnej

Źródło:
tvn24.pl

W piątek czternastą emeryturę otrzyma ponad 740 tysięcy emerytów i rencistów. Kwota wypłaconych świadczeń to ponad jeden miliard złotych - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W tym roku "czternastka" w pełnej wysokości wyniesie 1780,96 zł brutto.

W piątek pierwsze wypłaty. Trafią na konta kilkuset tysięcy osób

W piątek pierwsze wypłaty. Trafią na konta kilkuset tysięcy osób

Źródło:
PAP

Gdy powstawały pierwsze, spotkały się z hejtem. Teraz odwiedza je coraz więcej gości, a hoteli dla dorosłych przybywa w całym kraju. Na czym one polegają i jakie są ich zalety? Jak podkreślają eksperci, hotele tylko dla dorosłych nie powstają wyłącznie z myślą o osobach bezdzietnych.

Jeszcze niedawno mierzyły się z hejtem. Hotele tylko dla dorosłych zyskują popularność

Jeszcze niedawno mierzyły się z hejtem. Hotele tylko dla dorosłych zyskują popularność

Źródło:
tvn24.pl

Ruch lotniczy na lotnisku w Eindhoven został wstrzymany w środę z powodu problemów informatycznych w ministerstwie obrony - poinformował port, nie podając szczegółów.

Paraliż na holenderskim lotnisku

Paraliż na holenderskim lotnisku

Źródło:
Reuters

W Lizbonie, stolicy Portugalii, funkcjonuje nieoficjalny "podatek" dla turystów - poinformował we wtorek portal dziennika "The Guardian". Gazeta przekazała, że turyści odwiedzający restauracje w Lizbonie muszą płacić więcej niż mieszkańcy, co ma zniechęcać część z nich do przyjazdu.

Nieoficjalny "podatek". Tak chcą zniechęcić turystów

Nieoficjalny "podatek". Tak chcą zniechęcić turystów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Płaca minimalna wzrośnie od 2025 roku. Jak wskazuje w piśmie skierowanym do ministry pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorstw Agnieszka Majewska, to duże obciążenie dla firm, które powinno zostać zrekompensowane. "Wielokrotnie zapowiadane zmiany mające odciążyć przedsiębiorców muszą zostać wprowadzone w życie, zanim wielu z nich zostanie zmuszonych do zamknięcia działalności" - zaapelowała.

"Zmiany muszą zostać niezwłocznie wprowadzone". Apel do ministry

"Zmiany muszą zostać niezwłocznie wprowadzone". Apel do ministry

Źródło:
PAP

W niektórych częściach Hiszpanii, popularnych wśród turystów, woda z kranu stała się tak słona, że nie nadaje się do spożycia. Mieszkańcy i turyści muszą ustawiać się w kolejkach po wodę butelkowaną albo aby pobrać ją ze specjalnych dystrybutorów.

Problemy z wodą na popularnym wybrzeżu. Turyści stoją w kolejkach do dystrybutorów

Problemy z wodą na popularnym wybrzeżu. Turyści stoją w kolejkach do dystrybutorów

Źródło:
CNN, Reuters

Nad Wisłą przybywa osób chcących zwiększać swoje wydatki. To bardzo dobra wiadomość dla firm - czytamy w środowym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita".

Polacy chcą wydawać

Polacy chcą wydawać

Źródło:
PAP

Według szacunkowych danych Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) opracowanych na podstawie sprawozdawczości Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w lipcu obroty w e-handlu wzrosły o 8,4 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem i były o 16,7 procent większe rok do roku.

Handel w sieci rośnie w siłę. "Imponująca dynamika"

Handel w sieci rośnie w siłę. "Imponująca dynamika"

Źródło:
PAP

Jest blisko wyboru ostatecznego wskaźnika, który zastąpi wskaźnik WIBOR i zastąpi także wskaźnik WIRON – poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. WIBOR w przypadku większości kredytów hipotecznych służy jako podstawa obliczania raty.

Rewolucja dla kredytobiorców. "Jesteśmy blisko wyboru"

Rewolucja dla kredytobiorców. "Jesteśmy blisko wyboru"

Źródło:
PAP

Od 1 września Komisja Europejska przywróci na lotniskach maksymalne limity 100 mililitrów na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami do kontroli bezpieczeństwa, a nie ewentualnym zagrożeniem – zapewnił we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej.

Wraca limit. Rzecznik Komisji Europejskiej tłumaczy

Wraca limit. Rzecznik Komisji Europejskiej tłumaczy

Źródło:
PAP

Po wakacjach sejmowych będzie gotowy projekt pierwszego pakietu deregulacyjnego - zapowiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że resort chciałby między innymi skrócić kontrole przedsiębiorców i ustanowić zasady dobrej legislacji gospodarczej.

Minister zapowiada zmiany dla firm. Odpowiedź "na patologiczne doświadczenia"

Minister zapowiada zmiany dla firm. Odpowiedź "na patologiczne doświadczenia"

Źródło:
PAP