W niedzielę 2 lutego sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Poprzednia niedziela 26 stycznia była niedzielą handlową.
Najbliższa niedziela handlowa przypada 5 kwietnia.
Zakaz handlu 2020
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami w 2019 roku handel był dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Zakaz nie obowiązywał także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od nowego roku obowiązują zaostrzone przepisy. Zgodnie z nimi w 2020 roku handlować będzie można jeszcze w ciągu sześciu niedziel w roku: w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą i w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.
Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
Na razie bez zmian
Ministerstwo Rozwoju na razie nie planuje zmian w ustawie ograniczającej handel w niedziele.
Wiceszef tego resortu Marek Niedużak w odpowiedzi na interpelację poselską zwrócił uwagę, że "rok 2020 będzie pierwszym rokiem obowiązywania 'pełnego' zakazu handlu w niedzielę, w związku z tym rzetelną ocenę zasadności ewentualnej zmiany liczby niedziel niehandlowych można będzie przeprowadzić najwcześniej za rok".
"Niemniej jest to proces dynamiczny, budzący zainteresowanie wśród przedsiębiorców i konsumentów, dlatego też sytuacja w handlu jest na bieżąco monitorowana przez Ministerstwo Rozwoju" - dodał Niedużak. Jak wskazał, resort korzysta z "własnych analiz i obserwacji oraz z zewnętrznych źródeł, opracowań i badań".
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl