Od kilku tygodni jest ministrem finansów. Teraz ma przejść do NIK

Z kraju

Marian Banaś kandydatem PiS na szefa NIKtvn24
wideo 2/2

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na szefa Najwyższej Izby Kontroli został Marian Banaś - poinformował w piątek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Polityk zaznaczył, że wniosek w sprawie kandydatury Banasia będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w środę 31 lipca. Banaś od kilku tygodni jest ministrem finansów.

Szef klubu PiS podkreślił, że o zgłoszeniu tej kandydatury zadecydowała m.in. "pracowitość i zaangażowanie" Banasia oraz doświadczenie w kierowaniu administracją skarbową.

Kadencja obecnego szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego wygasa 27 sierpnia, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie on pełnić funkcję do czasu objęcia stanowiska przez swojego następcę.

Marian Banaś

Marian Banaś w czerwcu zastąpił na stanowisku ministra finansów dotychczasową szefową resortu Teresę Czerwińską. Wcześniej pełnił funkcję wiceszefa tego resortu oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Był także w przeszłości Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych. Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1979). W 1980 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną w 1996 r. egzaminem sędziowskim oraz aplikację NIK-owską. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego (2009-2010). Banaś doradzał także ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego. W latach 1992–2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach, m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego. Od 21 listopada 2005 r. do 2 stycznia 2008 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, od 28 listopada 2005 r. - także szefem Służby Celnej.

Autor: mp / Źródło: PAP