"Każda z firm ma coś w sobie". To oni powalczą o tytuł Przedsiębiorcy Roku

[object Object]
Smolarek o finalistach konkursu EY Przedsiębiorca RokuTVN24 BiS
wideo 2/2

Już po raz 15. firma EY organizuje konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W tegorocznym finale znalazło się 15 przedsiębiorców z 12 firm. - Każda z firm ma coś w sobie, każda jest w jakimś stopniu innowacyjna, każda porusza się po rynku, który nie jest tak oczywisty - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Bartłomiej Smolarek, partner w dziale doradztwa transakcyjnego EY.

O tym, kto otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku 2017, dowiemy się podczas uroczystej gali 23 listopada. Początek transmisji od godziny 17:30 w TVN24 BiS.

Produkcja i Usługi

Wśród przedsiębiorców wyłonionych w kategorii Produkcja i Usługi znalazł się Jacek Furman, stojący od 2006 roku na czele firmy Aflofarm - lidera na rynku farmaceutycznym w Polsce. Produkty Aflofarmu są sprzedawane także w 27 krajach na całym świecie.

Kolejnym kandydatem jest Jakub Swadźba ze spółki Diagnostyka. Stworzył on największą w Polsce sieć laboratoriów medycznych dostępnych w każdym z województw w Polsce. Zatrudnia ponad 5 tysięcy pracowników, rocznie obsługuje 15 milionów pacjentów, współpracuje z tysiącami placówek ochrony zdrowia i wykonuje 60 milionów badań. Rocznie zwiększa przychody o 12-14 procent. Stworzył też serwis, który pozwala pacjentom na zdalną konsultację wyników badań laboratoryjnych z konsylium lekarsko-diagnostycznym.

O zwycięstwo powalczy również Paweł Jarski z Elemental Holding. Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) grupa działa na 35 rynkach Europy i Bliskiego Wschodu. Specjalizuje się w obrocie i przetwarzaniu metali nieżelaznych oraz metali szlachetnych, pochodzących głównie z układów elektronicznych i zużytych katalizatorów. Czołowymi klientami spółki są huty i rafinerie.

Na liście kandydatów jest także Piotr Krupa z KRUK, która jest jedną z 5 największych firm zarządzających wierzytelnościami na świecie. Firma działa w 9 krajach europejskich i zatrudnia prawie 3 tysiące osób. Od 2011 roku spółka jest notowana na GPW, a jej kapitalizacja przekroczyła 6,5 miliarda złotych. Piotr Krupa planuje nową usługę, której celem jest nauczenie ludzi, jak obniżyć część wydatków domowych dzięki tańszym zakupom.

Na prestiżową nagrodę ma również szansę Tomasz Domogała, przedsiębiorca, właściciel rodzinnej firmy inwestycyjnej TDJ, aktywnej w czterech obszarach - Equity, Venture, Estate oraz Fundacji. Obecnie największym obszarem inwestycyjnym jest Equity, do którego należą między innymi notowane na GPW w Warszawie spółki. Wartość spółek w portfelu Domogały systematycznie rośnie. Obecnie suma kapitalizacji publicznych spółek portfelowych TDJ wynosi już ponad 3 miliardy złotych.

Nowe Technologie/Innowacyjność

O prestiżowy tytuł Przedsiębiorcy Roku będą walczyć przedstawiciele branży Nowe Technologie/Innowacyjność. Wśród nich jest Tomasz Bochenek, stojący na czele spółki Orbitvu. Stworzyła ona unikalne rozwiązanie automatyzujące, upraszczające i kilkukrotnie przyspieszające proces wykonywania zdjęć produktowych 2D, 3D, 360 stopni w formie kompaktowych studiów fotograficznych. Produkty znalazły już nabywców na 6 kontynentach w ponad 60 krajach. Eksport stanowi ponad 90 procent przychodów spółki.

Konkurentem do nagrody jest Paweł Biskupski reprezentujący firmę Systemics-PAB, która świadczy usługi konsultingowe z zakresu telekomunikacji oraz IT, zajmując się przede wszystkim pomiarami jakości połączeń w sieciach telefonii komórkowej. Głównymi klientami Systemics-PAB są operatorzy telefonii komórkowej oraz regulatorzy rynku telekomunikacyjnego na całym świecie.

O sukces powalczą też Tomasz Rogucki i Sebastian Stygar z Lingaro. Firma świadczy usługi informatyczne i specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań Business Intelligence, w tym zaawansowanych systemów analityki danych oraz Big Data. Klientami są międzynarodowe korporacje, które za istotne źródło przewagi konkurencyjnej przyjmują kulturę organizacyjną podejmowania decyzji w oparciu o dane. Grupa przedsiębiorstw zatrudnia 385 osób na świecie, w tym 340 w Polsce i rozwija się w tempie 30 procent rocznie.

Nowy Biznes

W kategorii Nowy Biznes szansę na tytuł mają Damian Sikora i Bartek Jędrychowski, którzy założyli platformę internetową Gamekit.com. Skupia ona użytkowników gier free to play, czyli takich, w których gra jest darmowa, jednak dodatki do gry są płatne. Gamekit daje możliwość zdobycia płatnych dodatków bez wydawania pieniędzy, poprzez wykonywanie zadań w grach i na stronach reklamodawców. W ciągu 4 lat w serwisie zarejestrowało się ponad 13 milionów użytkowników, w tym ponad 10 milionów poza Polską. Serwis działa na 15 rynkach, miesięcznie serwis ma 50 milionów odsłon.

Na prestiżową nagrodę ma również szansę Grzegorz Pietruszyński, reprezentujący firmę Growbots. Stworzone przez nią oprogramowanie pomaga automatyzować proces pozyskiwania potencjalnych klientów biznesowych. Ponad 85 procent klientów pochodzi z USA, są to głównie inne firmy technologiczne oraz małe i średnie organizacje. Growbots był pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które otrzymało wsparcie w ramach akceleratora 500 Startups w San Francisco. Dalekosiężnym celem przedsiębiorcy jest wprowadzenie spółki na nowojorską giełdę NYSE.

O sukces powalczy też Kamil Bargiel, stojący na czele SentiOne. Głównym produktem firmy jest narzędzie, które umożliwia zbieranie i analizowanie opinii internautów z między innymi z portali społecznościowych, forów dyskusyjnych, blogów oraz komentarzy. Autorskie narzędzie SentiOne pozwala określić, czy opinia jest negatywna czy pozytywna, czy autorem jest kobieta czy mężczyzna, czy też, jaki jest zasięg dyskusji. Firma ma dziś ponad tysiąc klientów. Są wśród nich sklepy internetowe, urzędy, politycy, celebryci, a przede wszystkim korporacje, agencje interaktywne, PR i reklamowe. Poza Polską spółka działa na ponad 30 rynkach europejskich.

Kandydatkami do wygranej są też Anna Skórzyńska, Marcin Gawroński, pomysłodawcy stworzenia zabawki, której szum wpływałby uspokajająco na dzieci. Szumisie wykorzystują aktywnie do sprzedaży media społecznościowe. Wychodząc naprzeciw technologicznym wymaganiom rynku opracowali aplikację do sterowania Szumisiem i przygotowują kolejne innowacyjne rozwiązania.

Decyzja jury

Decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy podejmuje jury niezależne od EY, uwzględniając takie obszary jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem. W jego skład wchodzą wybitne osobowości biznesu oraz laureaci poprzednich edycji konkursu: Jerzy Koźmiński – Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding Andrzej Dębowski – Prezes Ustka Apartamenty Marcin Iwiński - Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice Ewald Raben – Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI Adam Krzanowski – Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl Paweł Buszman – Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland Marcin Grzymkowski – Przedsiębiorca Roku 2016, Prezes Zarządu eobuwie.pl

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Główni inwestorzy w memecoina $TRUMP wzięli w czwartek udział w kolacji z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa w jego klubie golfowym pod Waszyngtonem. Na wydarzenie zaproszono 220 największych posiadaczy tej kryptowaluty.

Zainwestowali w kryptowalutę Trumpa. Kupili sobie kolację z prezydentem

Zainwestowali w kryptowalutę Trumpa. Kupili sobie kolację z prezydentem

Źródło:
AP/PAP

Od 2026 roku spadnie podatek od miedzi, będą też odliczenia od wydatków inwestycyjnych - przekazał minister finansów Andrzej Domański. To kluczowa wiadomość dla KGHM. W pierwszych minutach piątkowego handlu kurs spółki rośnie ok. 2 proc. po rządowej zapowiedzi.

Minister finansów zapowiada obniżenie podatku. Kluczowa zmiana dla jednej spółki

Minister finansów zapowiada obniżenie podatku. Kluczowa zmiana dla jednej spółki

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters

My jesteśmy tam sprzedawani jako produkty reklamowe, jesteśmy biomasą - mówiła w podcaście "Czas Przyszły" dziennikarka Sylwia Czubkowska, autorka książki "Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światem". Nowy odcinek słuchowiska programu jest już w TVN24+.

"Jesteśmy taką cyfrową biomasą"

"Jesteśmy taką cyfrową biomasą"

Źródło:
TVN24+

Działania zarządu spółki Ostrołęka sp. z o.o. związane z rozliczeniem i zamknięciem inwestycji bloku energetycznego Ostrołęka C naruszały interes spółki - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, sporządzonego po kontroli przez ten organ, do którego dotarł Grzegorz Łakomski, dziennikarz TVN24. Jak wylicza NIK, chodzi o blisko miliard złotych.

Rachunek za Ostrołękę. Miliardowa strata, której można było uniknąć

Rachunek za Ostrołękę. Miliardowa strata, której można było uniknąć

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel OnlyFans, Fenix ​​International Ltd, prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży firmy. Platformą napędzaną głównie treściami erotycznymi i pornograficznymi ma być zainteresowana grupa inwestorów. Wycena wynosi około 8 miliardów dolarów - podała agencja Reuters.

Platforma pornograficzna ma zmienić właściciela. Gigantyczne pieniądze w tle

Platforma pornograficzna ma zmienić właściciela. Gigantyczne pieniądze w tle

Źródło:
Reuters

"Rynek słabiutki", "Wszystko przegrzane", "Polecam zająć się inną pracą" - piszą flipperzy. "Po czasie ogromnego rozpędzenia rynku sytuacja wraca do normalności. Na klienta czeka się dłużej" - twierdzą. Ale trudno znaleźć kogoś, kto by flipperów żałował. Na negatywną opinię o branży zapracowali "patoflipperzy". - Największe kontrowersje budzi działalność polegająca na wykorzystywaniu trudnej sytuacji życiowej sprzedających - mówi Marek Wielgo, ekspert rynku nieruchomości.

Flipperzy spadają z wysoka. Mieszkania już nie schodzą na pniu

Flipperzy spadają z wysoka. Mieszkania już nie schodzą na pniu

Źródło:
TVN24+

Donald Tusk zapewnił w "Faktach po Faktach", że do końca kadencji rządu dojdzie do podwyższenia kwoty wolnej od podatku. - Bardzo mi zależy na wyższej kwocie wolnej od podatku, bo to był mój postulat - podkreślił premier. Jak wyjaśnił, w tym roku nie pozwala na to wysokość deficytu w budżecie. Tusk zapowiedział też, że do końca maja ma być gotowych "ponad 100 ustaw deregulacyjnych".

"Bardzo mi zależy". Premier o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

"Bardzo mi zależy". Premier o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Argentyny chce zachęcić swoich obywateli, by wydawali swoje niezadeklarowane oszczędności w kraju. Szacuje się, że Argentyńczycy trzymają "pod materacem" i na zagranicznych kontach blisko 271 miliardów dolarów. Dlatego w czwartek ogłoszono złagodzenie prawa podatkowego.

"Miliardy dolarów spod materaca" mają być wolne od kontroli

"Miliardy dolarów spod materaca" mają być wolne od kontroli

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników zwolnił panamski oddział słynnego bananowego koncernu Chiquita. Jako powód podano "nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy", chociaż pracownicy biorą udział w strajku, który jest częścią międzynarodowych protestów przeciwko polityce prezydenta Jose Raula Mulino.

Popularna marka bananów zwolniła tysiące strajkujących pracowników

Popularna marka bananów zwolniła tysiące strajkujących pracowników

Źródło:
PAP

W czwartek Czesi wstrzymali prace budowlane na 300-metrowym odcinku autostrady D11 z Trutnova do granicy z Polską. Jak poinformowała czeska Dyrekcja Dróg i Autostrad wzdłuż trasy stwierdzono podwyższony poziom radioaktywności, która może zagrażać zdrowiu. Najprawdopodobniej związana jest z popiołem z dawnej elektrowni w Trutnovie.

Przy budowie autostrady do Polski wykryto podwyższony poziom radioaktywności

Przy budowie autostrady do Polski wykryto podwyższony poziom radioaktywności

Źródło:
PAP

Relacje handlowe z Ukrainą wracają de facto do stanu sprzed wojny. Komisja Europejska przyjęła regulacje, które ograniczają do końca roku ilości towarów, jaką kraj ten będzie mógł sprowadzić do Unii po preferencyjnych stawkach celnych. Zmiany mają wejść w życie 6 czerwca - dzień po wygaśnięciu obowiązującego od 2022 r. rozporządzenia, zwalniającego Ukrainę z ceł na eksport do Unii.

Zmiana zasad handlu z Ukrainą. Unia wprowadza ograniczenia

Zmiana zasad handlu z Ukrainą. Unia wprowadza ograniczenia

Źródło:
PAP

Sławomir Mentzen odpytywał Karola Nawrockiego na swoim kanale na YouTube o szereg spraw, w także o poglądy gospodarcze. Polityków poróżniło podejście do wysokości stóp procentowych. Mentzen tłumaczył Nawrockiemu, jakie są konsekwencje ich obniżki, której obywatelski kandydat się domaga. - Ja rozumiem, że pan nie jest ekonomistą tylko historykiem. Kto panu to podpowiedział? - pytał gospodarz spotkania.

Mentzen pyta Nawrockiego o stopy procentowe: kto panu to podpowiedział?

Mentzen pyta Nawrockiego o stopy procentowe: kto panu to podpowiedział?

Źródło:
tvn24.pl

Duńczycy będą pracować do siedemdziesiątego roku życia - zdecydował w czwartek parlament Danii. Wydłużenie czasu pracy będzie jednak odbywać się stopniowo. Premierka tego kraju Mette Frederiksen obiecała, że już więcej ta granica nie będzie podwyższana mimo dalszego oczekiwanego wzrostu długości życia.

Będą pracować do siedemdziesiątki. Decyzja parlamentu

Będą pracować do siedemdziesiątki. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP